АРІПІПРАЗОЛ
Група/призначення:
Антипсихотичний препарат, нейролептик, для лікування гострих нападів шизофренії та для підтримуючої терапії у пацієнтів з шизофренією. Лікування гострих маніакальних епізодів біполярного розладу I типу і для підтримуючої терапії в пацієнтів з біполярним розладом I типу, котрі перед цим перенесли маніакальний або змішаний епізод.
Альтернативні назви / синоніми: абіліфай.
Діюча речовина: аріпіпразол.
Рекомендації при вагітності:
Можливо, якщо очікувана користь для матері буде перевищувати можливий ризик для плоду, з обережністю в третьому триместрі – можливі абстинентні явища.
Рекомендації при лактації: немає чітких даних.
Прийом під час вагітності (короткий висновок):
У щурів спричиняв діафрагмальну килу при застосуванні дози, яка в 10 разів перевищувала рекомендовану для людини. Також є повідомлення про застосування аріпіпразолу жінками при вагітності без несприятливих наслідків. Повідомляється про одиничний випадок застосування препарату при лактації. Як і інші антипсихотичні препарати, може спричиняти гіперпролактинемію, яка асоціюється з галактореєю, нерегулярними менструаціями та безпліддям.
Інформація щодо досліджень на тваринах:
За результатами доклінічних досліджень, повідомлених FDA і узагальнених виробником препарату, аріпразол асоціювався з підвищеним ризиком доімплантаційних втрат у щурів при застосуванні у дозі 6 мг/кг/день, що вдвічі перевищує дозу людини, враховуючи площу поверхні тіла. При використанні дози 30 мг/кг/день (десятикратна доза людини) підвищувалась частота діафрагмальної кили у потомства. Також спостерігалась низька маса плодів та не опущені яєчка. При застосуванні 10 мг/кг/день (потрійна доза для людини) та 30 мг/кг/день виявляли затримку осифікації. При лікуванні самок щурів дозою препарату 10 мг/кг/день спостерігали затримку статевого дозрівання, а при дозі 30 мг/кг/день – ослаблення репродукції.
При лікуванні вагітних кролів аріпіпразолом в дозі 100 мг/кг/день знизилось споживання їжі тваринами і зросла частота переривання вагітності. При дозі 30 мг/кг/день виявляли зменшення ваги плодів та зростання частоти малих скелетних аномалій. При такій дозі препарату концентрація в плазмі втричі перевищувала концентрацію в плазмі людини при лікуванні.
Інформація щодо впливу на плід:
Наводимо дані різних досліджень.
Повідомляється про вагітну, яка приймала аріпіпразол в дозі 15 мг/кг/день перед заплідненням та до 8-го тижня вагітності, і знову з 20-го тижня в дозі 10 мг/кг/день. Новонароджена дитина була здорова одразу після народження та при огляді у 6 місяців.
В іншому повідомленні описується вживання препарату з 29 до 39 тижнів вагітності. Дитина також не мала відхилень при народженні та у віці 6-ти місяців.
В третьому випадку народився здоровий хлопчик, мама якого приймала аріпіпразол протягом вагітності в дозі 15 мг/кг/день. Дитина знаходилась на грудному вигодовуванні,у віці 3-х місяців відхилень у неї не виявлено. Ані аріпіпразол, ані його метаболіт дегідроаріпіпразол не виявлялися в грудному молоці через місяць після пологів.
Повідомляється про хлопчика, народженого шляхом кесарського розтину в терміні 38 тижнів вагітності, мама якого вживала аріпіпразол з 22 до 34 тижнів вагітності в дозі 18 мг/день, який одразу після народження не дихав самостійно, а тільки після кисневої маски протягом хвилини. Новонароджений також мав м’язову гіпотонію, яка швидко пройшла. Мама годувала дитину грудним молоком протягом 6 днів і знову почала приймати аріпіпразол у дозі 18 мг/день. Розвиток дитини не був порушений при огляді у віці 2-х місяців. Аріпіпразол виявлявся в пуповинній крові (96,4 нг/мл) та в крові новонародженого на 6-й день після пологів (7,6 нг/мл).
Повідомляється про народження здорової дівчинки, мама якої приймала препарат до 11 тижнів в дозі 15 мг/день, при обстеженні у віці 1-го року відхилень не виявлено.
Також повідомляється про здорову при народженні та у віці 1 року дівчинку, мама якої приймала препарат в дозі 20 мг/день з 8-го тижня вагітності.
Здорова дівчинка народилася і від мами, яка приймала аріпіпразол в дозі 10 мг/день та циталопрам (20 мг/день) протягом перших 5-ти тижнів вагітності, а далі тільки аріпіпразол в тій же дозі протягом 5-тижнів на початку другого триместру та за 19 днів до пологів. Аріпіпразол та дегідроаріпіпразол були виявлені в пуповинній крові. Дитина мала респіраторні порушення протягом 10 хвилин на першу добу та нетривалі труднощі в годуванні на третю добу, що не потребували лікування.
Повідомляється про ще один випадок народження здорової дівчинки шляхом планового кесарського розтину, яка піддалася впливу препарату з 14-го тижня вагітності в дозі 10 мг/день; у віці 2-х місяців також не виявлено відхилень.
Проводилися спостереження за трьома вагітностями та трьома здоровими новонародженими у двох жінок, які приймали аріпіпразол при вагітності. Перша жінка приймала 15 мг/день в першому триместрі, дозу збільшили до 20 мг/день в третьому триместрі, в дитини виявили дисплазію кульшового суглобу, у віці 16 місяців розвиток дитини відповідав нормі. Друга жінка приймала 20 мг/день при заплідненні і до 6-го тижня, потім знову продовжила лікування з 14-го тижня в дозі 10 мг/день, дозу підвищили до 15 мг/день в третьому триместрі. У віці 5-ти років відхилень у дитини не виявлено. При наступній вагітності жінка приймала препарат при зачатті в дозі 5 мг/день і знову припинила прийом в першому триместрі; лікування було відновлено в другому триместрі (7,5 мг/день); у віці 16-ти тижнів відхилень у дитини не виявлено. В кожному випадку концентрація препарату в плазмі знижувалась протягом вагітності і зростала після пологів. Рівень концентрації в пуповинній крові становив 35-54 нг/мл, проникнення до плаценти на рівні 54,7%.
Австралійський національний реєстр антипсихотичних препаратів містить інформацію про 19 випадків використання аріпіпразолу в першому триместрі. Не повідомляється про вроджені вади у плодів.
Датське джерело повідомляє про 5 вроджених вад серед 100 вагітностей з впливом на плід аріпіпразолу в першому триместрі, що становить 5%, автори вважають ці дані недостатніми для статистичного аналізу.
У 2011 році FDA оновив маркування всіх антипсихотичних препаратів, щоб підкреслити ризик для новонароджених при вживанні в третьому триместрі. Ускладнення, які описані у новонароджених включають наступні зміни: екстрапірамідні знаки, седативний ефект, труднощі при диханні та годуванні, збудження, тремор, гіпер – або гіпотонію м’язів. FDA вважає ці ефекти «абстинентними симптомами», але вони можуть також вказувати на залишкову токсичність препаратів. Ці ускладнення можуть зникати самостійно або потребувати лікування.
Створено національні реєстри щодо вживання антипсихотичних препаратів при вагітності: в США – на базі Массачусетського загального госпіталю (National Pregnancy Registry for Atypical Antipsychotics, http://www.womensmentalhealth.org/pregnancyregistry/) та Австралії (http://clinicaltrials.gov/ct2/show/NCT00686946).
Також див. статтю Антипсихотичні препарати.
Застосування препарату під час вигодовування:
Виявлено, що аріпіпразол потрапляє в грудне молоко щурів. Не виявлено відхилень у розвитку двох дітей, які піддалися впливу препарату пренатально, годувалися материнським молоком протягом 2 місяців та 6 днів відповідно і обстежувалися у віці 2-3 місяців. Співвідношення концентрації препарату в крові та грудному молоці у жінки, яка почала приймати препарат через 6 місяців після пологів через два тижні після лікування було 0,18.
Вплив на фертильність (чоловіків та жінок):
Доклінічні дослідження, про які повідомляє FDA та узагальнення виробника вважають, що з аріпіпразолом пов’язані порушення продукції естрогенів у щурів в дозах 2 мг/кг/день, але фертильність не порушувалась в дозах до 20 мг/кг/день. Ця доза в 6 раз перевищує лікувальну для людини. У самців щурів спостерігалась атрофія простати при дозі 40 мг/кг/день, яка в 13 раз перевищує людську. Сперматогенез порушувався при дозах 60 мг/кг/день, фертильність – ні. Повідомляється про 2 випадки галактореї у жінок з помірною гіперпролактинемією. Сексуальна дисфункція може бути єдиним проявом гіперпролактинемії у чоловіків.доклінічні дослідження, про які повідомляє FDA та узагальнення виробника вважають, що з аріпіпразолом пов’язані порушення продукції естрогенів у щурів в дозах 2 мг/кг/день, але фертильність не порушувалась в дозах до 20 мг/кг/день. Ця доза в 6 раз перевищує лікувальну для людини. У самців щурів спостерігалась атрофія простати при дозі 40 мг/кг/день, яка в 13 раз перевищує людську. Сперматогенез порушувався при дозах 60 мг/кг/день, фертильність – ні. Повідомляється про 2 випадки галактореї у жінок з помірною гіперпролактинемією. Сексуальна дисфункція може бути єдиним проявом гіперпролактинемії у чоловіків.
Адаптовано за матеріалами:
- Інформаційна система Центру репродуктивної токсикології “Reprotox” (http://www.reprotox.org).