ВАКЦИНА ПРОТИ ГРИПУ А (H1N1)
Група/призначення:
Вакцина. Покази: профілактика грипу A (H1N1).
Грип A (H1N1) є новим вірусом грипу. Люди не мають імунітету до нього і тому наражаються на великий ризик зараження цим вірусом. Небезпека грипу А (H1N1) полягає в тому, що для важкої форми хвороби є характерним швидкий перебіг захворювання з розвитком пневмонії. Інколи люди помирають у перші 5 діб з моменту появи перших симптомів. Вакцинація є найбільш ефективним засобом захисту від пандемічного грипу.
Альтернативні назви / синоніми:
Арепанрікс, грипол-нео, флюарикс (грип типу А і В).
Діюча речовина:
Інактивований вірус, в назальному спреї живий аттенуйований (ослаблений) вірус.
Рекомендації при вагітності:
Відсутня інформація про використання у людини; ймовірно сумісна.
Рекомендації при лактації: сумісна.
Прийом під час вагітності (короткий висновок):
Вакцина розроблена в кінці 2009 року, тому інформація про використання у людини при вагітності відсутня. Однак, вагітні – це пріоритетна група для щеплення інактивованою H1N1 вакциною, бо мають високий ризик захворюваності та смертності. Немає доказів шкоди для плода від вакцини проти грипу А і В. Проте, можливим є зростання частоти самовільного переривання вагітності від захворювання, викликаного цими вірусами. Перевагу при вагітності слід надавати інактивованим вакцинам перед тими, що містять живі віруси. Американська колегія акушерів-гінекологів вважає вакцини, що містять живі віруси протипоказаними при вагітності. Ймовірність токсичного впливу ад’юванта* , доданого до однієї з вакцин (вакцина Arepanrix™ H1N1 з ад’ювантом AS03) невідома, однак, у щурів спостерігали токсичний вплив на розвиток в 2 дослідженнях при використанні вакцини H5N1 з ад’ювантом AS03.
*Ад’ювант — сполука або комплекс речовин, що використовуються для підсилення імунної відповіді при введенні одночасно з імуногеном. На відміну від імуномодуляторів застосовуються для підсилення конкретної імунної відповіді (наприклад, при вакцинації). |
В США про вакцинацію вагітної H1N1 рекомендовано повідомляти тератологічну інформаційну службу OTIS (Organization of Teratology Information Specialists).
Інформація щодо досліджень на тваринах:
2 дослідження у щурів продемонстрували зростання частоти постімплантаційних втрат вагітності, вроджених вад (потовщені вигнуті ребра, деформовані лопатки), розширення сечоводів, затримки нейроповедінкового розвитку. Однак, значимість таких результатів невизначена, оскільки не всі знахідки зустрічалися в обох дослідженнях.
Інформація щодо впливу на плід: відсутня.
Застосування препарату під час вигодовування:
Відсутня інформація. Проте вважається, що вакцинація сумісна з лактацією і не чинить шкоди немовлятам.
Вплив на фертильність (чоловіків та жінок): відсутня інформація.
Адаптовано за матеріалами:
- Інформаційна система Центру репродуктивної токсикології “Reprotox” (http://www.reprotox.org).
- Briggs G, Freeman R, Yaffe S. Drugs in Pregnancy and Lactation: a Reference Guide to Fetal and Neonatal Risk. Ninth edition, 2011, Wolters Kluwer, Lippincott Williams & Wilkins. 1728 pages. ISBN: 978-1-60831-708-0.
- Сайт “MotherToBaby a service of the Organization of Teratology Information Specialists (OTIS)” (http://www.mothertobaby.org/).