ІСТРАДЕФІЛІН
Назва англійською мовою: Istradefylline.
Група/призначення: протипаркінсонічний засіб.
Істрадефілін використовується з леводопою та карбідопою для лікування дорослих із хворобою Паркінсона, які мають епізоди «вимкнення».
Альтернативні назви / синоніми: нуріанз.
Діюча речовина: істрадефілін.
Рекомендації при вагітності: протипоказаний.
Рекомендації при лактації:
Відсутні дані про використання у людини – потенційно токсичний.
Прийом під час вагітності (короткий висновок):
ЖІНКАМ РЕПРОДУКТИВНОГО ВІКУ РЕКОМЕНДОВАНО ВИКОРИСТОВУВАТИ КОНТРАЦЕПЦІЮ НА ПЕРІОД ЛІКУВАННЯ ІСТРАДЕФІЛІНОМ |
Відсутні повідомлення про використання істрадефіліну у вагітних жінок. Дані від експериментальних тварин припускають ризик, але відсутність досвіду використання у людини не дозволяє коректно оцінити ризик для ембріону/плода.
Інформація щодо досліджень на тваринах:
Репродуктивні дослідження проводились у щурів та кролів. У щурів на фоні дози 1000 мг/кг/день в період органогенезу спостерігали зниження ваги тіла, підвищення скелетних та вісцеральних варіацій. Дози 25 мг/кг/день протягом вагітності та лактації призводили до зниження виживання дитинчат та зменшення їх ваги, що зберігалось до дорослого віку, хоча на цей показник могло вплинути і вживання істраефіліну протягом лактації. Доза, яка не призводила до несприятливих наслідків, становила 6 мг/кг/день, що є нижчою від максимально рекомендованої для людини. У кролів доза 50 мг/кг/день (менша від максимально рекомендованої для людини) в період органогенезу спричиняла підвищення частоти загибелі ембріонів/плодів та вісцеральних мальформацій. При поєднанні з леводопою/карбідопою спостерігали підвищення частоти загибелі ембріонів/плодів та частоти мальформацій включно з редукційними вадами кінцівок, краніофаціальними та серцево-судинними вадами, особливо на фоні дози 400 мг/кг/день. Істрадефілін в дозі 400 мг/кг/день та в дозі 200 мг/кг/день в комбінації з леводопою/карбідопою асоціювався зі зниженням ваги плодів.
Препарат не проявив карциногенності у мишей і щурів. Численні дослідження мутагенності продемонстрували негативні результати. При введенні препарату самцям і самкам щурів перед паруванням і надалі до 7 дня вагітності спостерігали зниження фертильності. У самців щурів відзначали зниження рухливості сперматозоїдів.
Інформація щодо впливу на плід:
Істрадефілін є антагоністом рецептора аденозину (антагоністи рецептора A2A), який сприяє вивільненню більшої кількості дофаміну.
Характеристики препарату: рівень зв’язування з білками плазми 98%, термінальний період напіввиведення приблизно 83 години.
Невідомо, чи препарат проникає через плаценту. Молекулярна вага та довгий період напіввиведення припускають такий трансфер, але високий рівень зв’язування з білками плазми обмежуватиме вплив на ембріон/плід.
Застосування препарату під час вигодовування:
Відсутні повідомлення про використання істрадефіліну в період грудного вигодовування.
Молекулярна вага препарату та довгий період напіввиведення припускає екскрецію препарату до грудного молока, але високий рівень зв’язування з білками обмежуватиме вплив на дитину на грудному вигодовуванні.
Відомо, що істрадефілін проникає до молока щурів в концентрації в 10 разів вищій від показника в крові матері.
Більшість експертів вважають, що слід робити вибір між лікуванням матері та грудним вигодовуванням, керуючись станом матері |
Вплив на фертильність (чоловіків та жінок): відсутня інформація.
Адаптовано за матеріалами:
- Briggs G, Freeman R, Towers C, Forinash A. Drugs in Pregnancy and Lactation: a Reference Guide to Fetal and Neonatal Risk. 12th edition, 2022, Wolters Kluwer. 1461 pages. ISBN: 978-1975-1-6237-5.
- Istradefylline (Nourianz) Use During Pregnancy. Інформація з бази даних “Drugs.com”.