ЙОДИКСАНОЛ
Назва англійською мовою: Iodixanol.
Група/призначення:
Йодовмісні рентгеноконтрастні засоби. Водорозчинні низькоосмолярні нефротропні рентгеноконтрастні засоби.
Альтернативні назви / синоніми: візипак.
Діюча речовина: йодоксанол.
Йодиксанол не слід застосовувати під час вагітності, за винятком випадків, коли користь перевищує ризик для плода і його застосування вважається необхідним. |
Йодиксанол відноситься до препаратів, які приймає обмежена кількість вагітних жінок і жінок репродуктивного віку – без відомостей про збільшення частоти вад розвитку або іншого прямого чи непрямого шкідливого впливу на плід людини. |
ЯКЩО ПРИ ВАГІТНОСТІ ВВОДИЛИСЬ КОНТРАСТНІ ЙОДОВМІСНІ СПОЛУКИ РЕКОМЕНДОВАНО: 1. Перевірити функцію щитоподібної залози у новонародженого на першому тижні життя. 2. Повторити дослідження функції щитоподібної залози у віці від 2 до 6 тижнів, особливо у новонароджених з низькою вагою або недоношених. |
Рекомендації при вагітності:
Дозволяється при необхідності з наведеними наступними рекомендаціями
Рекомендації при лактації: сумісний
Прийом під час вагітності (короткий висновок):
Відсутня інформація про використання йодиксанолу в період вагітності у людини. Відсутність досвіду не дозволяє коректно оцінити ризик для ембріону/плода, незважаючи на низький ризик, який спостерігали в експериментальних тварин.
Інформація щодо досліджень на тваринах:
Репродуктивні дослідження проводились у щурів та кролів без несприятливих ефектів у плодів. Використано дози, які у 1,2 рази перевищували максимальну рекомендовану для людини вагою 50 кг або приблизно 0,2 та 0,4 від цієї дози у щурів та кролів відповідно, виходячи з площі поверхні тіла
Не проводилось досліджень карциногенності. Дослідження мутагенності продемонстрували негативні результати. Також не виявлено несприятливого впливу на фертильність у самок і самців щурів.
Інформація щодо впливу на плід:
Йодиксанол — неіонний, димерний, гексайодований, водорозчинний рентгеноконтрастний засіб. Після ін’єкції органічно зв’язаний йод, що знаходиться у судинах і тканинах, поглинає радіацію.
Призначений для внутрішньоартеріального введення для внутрішньоартеріальної цифрової субтракційної ангіографії, церебральної артеріографії, периферичної артеріографії, ангіокардіографії (лівої вентрикулографії та селективної артеріографії), вісцеральної ангіографії та внутрішньовенного введення, периферичної венографії, екскреторної урографії та комп’ютерної томографії з контрастуванням голова і тіла.
Характеристики препарату: період напіввиведення становить 2,1 годину, не зв’язується з білками плазми. Невідомо, чи йодиксанол проникає через плаценту у людини. Молекулярна вага та короткий період напіввиведення свідчать про обмеження плацентарного трансферу.
Застосування препарату під час вигодовування:
Відсутні повідомлення про використання йодиксанолу в період лактації у людини. Відповідно до молекулярної ваги не очікується екскреції до грудного молока.
Найчастішими побічними ефектами у дорослих є біль в грудній клітині, нудота, головний біль, запаморочення, неуртикарний висип або еритема, свербіж, порушення самку, скотома (обмеження поля зору).
Американська колегія акушерів/гінекологів та американська колегія радіологів рекомендують не зупиняти грудне вигодовування, оскільки менше 1% діагностичного засобу може проникнути до грудного молока і менше 1% від цієї кількості абсорбується |
Вплив на фертильність (чоловіків та жінок): відсутня інформація
Адаптовано за матеріалами:
- Briggs G, Freeman R, Towers C, Forinash A. Drugs in Pregnancy and Lactation: a Reference Guide to Fetal and Neonatal Risk. 12th edition, 2022, Wolters Kluwer. 1461 pages. ISBN: 978-1975-1-6237-5.
- Iodixanol (Visipaque) Use During Pregnancy. Інформація з бази даних “Drugs.com”.
- Iodixanol – NCBI Bookshelf. Інформація з бази даних “Drugs and Lactation Database (LactMed)”.