КОН’ЮГОВАНІ ЕСТРОГЕНИ
Назва англійською мовою: Conjugated estrogens.
Кон’юговані естрогени – це натуральні препарати, які отримують із сечі лошат кобил.
Група/призначення:
Природні та напівсинтетичні естрогени. Кон’юговані – природні.
Альтернативні назви / синоніми:
Фемостон, овестин, премарин, базедоксіфен (конбриза), Cenestin, Duave, Enjuvia.
Діюча речовина: природний естроген.
Рекомендації при вагітності: протипоказані.
Рекомендації при лактації: не рекомендовані.
Прийом під час вагітності (короткий висновок):
Кон’юговані естрогени: |
протипоказані вагітним та жінкам, які можуть завагітніти |
якщо на фоні лікування наступила вагітність слід негайно припинити прийом |
рекомендовані ТІЛЬКИ в період менопаузи |
Інформація щодо досліджень на тваринах:
Призначення базедоксифену кролям призводило до репродуктивної токсичності, а у щурів цей препарат несприятливо впливав на фертильність.
Інформація щодо впливу на плід:
Кон’юговані естрогени – це суміш естрогенних речовин, перш за все естрону. В спільному перинатальному проекті (Collaborative Perinatal Project) моніторували 13 пар мати-дитина з пренатальним впливом кон’югованих естрогенів в І триместрі. Було повідомлено про підвищений ризик вроджених вад без деталізації.
Естрогенні препарати як групу моніторували у 614 парах мати-дитина. Повідомлено про збільшення очікуваної частоти вроджених вад серцево-судинної системи, очей, вух, синдрому Дауна. Переоцінка цих даних за часом впливу, наявністю вагінальної кровотечі на ранніх термінах вагітності, попереднім акушерським анамнезом не виявила доказів асоціації між естрогенами та вадами серцево-судинної системи.
Раніше дослідження також не знайшло зв’язку з негенітальними мальформаціями. Також не виявлено негативних наслідків у одного немовляти з пренатальним впливом кон’югованих естрогенів у І триместрі. Повідомляється про випадок впливу кон’югованих естрогенів в період з 4 до 7 тижнів вагітності з народженням дитини з наступними множинними вродженими вадами: розщілина піднебіння, мікрогнатія, вормієві кістки, вада серця, двобічні вивихи стегон, відсутня великогомілкова кістка, викривлена малогомілкова кістка, полідактилія, аномалії шкіри. Мама дитини приймала одночасно багато препаратів протягом вагітності, але саме в цей період тільки кон’юговані естрогени та прохлорперазин.
Застосування препарату під час вигодовування:
Відсутня інформація про несприятливі наслідки впливу кон’югованих естрогенів для немовлят на грудному вигодовуванні. Можливе зменшення об’єму молока та вмісту азоту і білка в ньому.
Вплив на фертильність (чоловіків та жінок):
Кон’юговані естрогени застосовуються для індукції овуляції у жінок з ановуляцією. Також ці препарати застосовують як частково ефективні контрацептиви протягом 72 годин після незахищеного статевого акту в середині менструального циклу.
Адаптовано за матеріалами:
- Briggs G, Freeman R, Towers C, Forinash A. Drugs in Pregnancy and Lactation: a Reference Guide to Fetal and Neonatal Risk. 12th edition, 2022, Wolters Kluwer. 1461 pages. ISBN: 978-1975-1-6237-5.
- Conjugated Estrogens Topical Use During Pregnancy. Інформація з бази даних “Drugs.com”.
- Conjugated Estrogens. Інформація з бази даних “RxList” мережі WebMD.
- Duavive Tablets: Summary of Product Characteristics. Інформація з сайту Європейського агентства з лікарських засобів“European Medicines Agency”.
- Premarin – conjugated estrogens tablet, film coated. Інформація з сайту “DAILYMED – US National Library of Medicine”.