ЛЕВОКЕТОКОНАЗОЛ
Назва англійською мовою: Levoketoconazole.
Група/призначення:
Інгібітор синтезу кортизолу. Механізм дії – пригнічення синтезу кортизолу та тестостерону.
Покази: лікування ендогенної гіперкортизолемії у дорослих з синдромом Кушинга, для яких хірургічне втручання не є варіантом або не було ефективним. Левокетоконазол не схвалений для лікування грибкових інфекцій, на відміну від кетоконазолу.
Синдром Кушинга – ендокринне захворювання, для якого характерними є хронічна гіперпродукція кортизолу, значні супутні захворювання, підвищений рівень смертності переважно через кардіоваскулярні ускладнення. Першою лінією лікування є хірургічне, а медикаментозне призначається у випадку протипоказань, затримки або неефективності хірургічного втручання.
Левокетоконазол є 2S,4R енантіомером, який походить з рацеміного кетоконазолу (однакова концентрація лівих і правих енантіомерів). Призначається перорально.
Альтернативні назви / синоніми: рекорлев.
Діюча речовина: левокетоназол.
Рекомендації при вагітності: не рекомендований.
Рекомендації при лактації: не рекомендований.
Прийом під час вагітності (короткий висновок):
Даних для оцінки впливу левокетоконазолу в період вагітності недостатньо. Активний синдром Кушинга в період вагітності пов’язаний з ризиком для матері та плода: гестаційний діабет, гестаційна гіпертензія, прееклампсія, смерть матері, самовільне переривання вагітності, внутрішньоутробна загибель плоду, передчасні пологи, загибель немовляти.
Жінку слід інформувати про потенційний ризик для плода.
Необхідно керуватись станом жінки і зважувати користь для матері та потенційний ризик для плода.
ВАЖЛИВО: відомо про взаємодію левокетоконазолу з 778 лікарськими засобами, 3 станами/захворюваннями (гепатотоксичність, подовження інтервалу QT, гіпокаліемія/гіпомагніемія); щодо взаємодії з препаратами, то з 538 вона є вираженою, з 213 – помірною, з 27 – незначною. Перелік препаратів, які взаємодіють з левокетоконазолом доступний за посиланням: Levoketoconazole Interactions – Drugs.com, де можна ввести назву препарату для перевірки такої взаємодії. |
Інформація щодо досліджень на тваринах:
Репродуктивні дослідження з використанням рацемічного кетоконазолу у мишей, щурів, кролів в період органогенезу продемонстрували ембріотоксичні ефекти на фоні доз на рівні максимальної рекомендованої для людини та нижчих. Крім того було відзначено дистоцію (важкі пологи) у мишей і щурів на фоні дози левокетоконазолу, нижчої від максимально рекомендоваої для людини.
Дослідження фертильності у собак продемонстрували залежний від дози прицільний вплив на тканини репродуктивних органів самців – порушення сперматогенезу та процесу дозрівання сперматозоїдів. Такі наслідки були зворотними – зникали після припинення лікування.
Інформація щодо впливу на плід:
Після введення рацемічного кетоконазолу 70% впливу спричиняв левокетоконазол – у тварин та людини.
Відсутня інформація про контрольовані дослідження у вагітних жінок.
Застосування препарату під час вигодовування:
Даних для оцінки ризику для немовляти на грудному вигодовуванні недостатньо. Відомо, що кетоконазол проникає до грудного молока. Доступна інформація про визначення концентрації левокетоконазолу в грудному молоці однієї жінки: присутній, в невеликій кількості, не відзначено негативного впливу на дитину.
Не рекомендується годувати дитину під час лікування левокетоконазолом та ще один день після останньої дози |
Вплив на фертильність (чоловіків та жінок): відсутня інформація.
Левокетоконазол може знижувати рівень тестостерону і порушувати фертильність жінок і чоловіків.
Адаптовано за матеріалами:
- Levoketoconazole Uses, Side Effects & Warnings. Інформація з бази даних “Drugs.com”.
- McCartney NK, Baker DE. Levoketoconazole. Hospital Pharmacy. 2022;57(5):605-614. doi:10.1177/00185787221115368.
- Recorlev (Levoketoconazole Tablets): Uses, Dosage, Side Effects, Interactions, Warning. Інформація з бази даних “RxList” мережі WebMD.
- RECORLEV – levoketoconazole tablet. Інформація з сайту “DAILYMED – US National Library of Medicine”.
- Ketoconazole. Інформація з бази даних “Drugs and Lactation Database (LactMed)”.