МБФ "ОМНІ-мережа для дітей"
Інформація про чинники, які порушують розвиток дітей

РИБАВІРИН

Назва англійською мовою: ribavirin.
Група/призначення:

Противірусний препарат для системного застосування. Покази: хронічний вірусний гепатит С – ефективний тільки в комбінації з рекомбінантним інтерфероном альфа (пегільований інтерферон альфа).

Це синтетичний аналог нуклеозидів із широким спектром противірусної активності проти ДНК- та РНК-вірусів.

Альтернативні назви / синоніми:

Віразол, ребетол, модериба, рібасфер, копегус, рибамідил. Комбінований препарат: ребетрон (рибавірин та інтерферон альфа).

Діюча речовина: рибавірин.
Рекомендації при вагітності: протипоказаний.
Рекомендації при лактації:

Відсутні дані про використання у людинипотенційно токсичний.

Прийом під час вагітності (короткий висновок):

Рибавірин може зашкодити плоду, якщо мама або батько отримують таке лікування, а саме, спричинити вроджені вади, самовільні переривання, загибель плода.

Не можна використовувати рибавірин жінкам в період вагітності та чоловікам, якщо їхня жінка/партнерка вагітна. І жінка, і чоловік повинні застосовувати ефективну контрацепцію (подвійну) весь період лікування та ще, принаймні, 6 місяців після останньої дози.

Рекомендації/застороги:

  • Жінкам: не приймати рибавірин в період вагітності, починати лікування після негативного тесту на вагітність, також слід робити тести на вагітність протягом лікування і протягом 6 місяців після останньої дози;
  • Чоловікам: не приймати рибавірин, якщо партнерка вагітна;
  • І жінкам, і чоловікам використовувати ефективну контрацепцію (подвійну) ще 6 місяців після останньої дози;
  • Негайно повідомити лікаря у випадку непланованої вагітності на фоні лікування жінки або майбутнього батька;
  • Грудне вигодовування може не бути безпечним;

Проте випадкове використання в І триместрі не є виправданням перериванню вагітності через ризик для плода, в цьому випадку слід провести детальне ультразвукове обстеження плода.

Інформація щодо досліджень на тваринах:

Практично всі дослідження в експериментальних тварин продемонстрували ембріолетальність та тератогенність, залежні від доз, значно нижчих від рекомендованої для людини. У потомства хомяків, щурів, кролів відзначали вади черепа, піднебіння, очей, щелепи, кінцівок, скелету, шлунково-кишкового тракту.

Інформація щодо впливу на плід:

Рибавірин доступний у пероральній, внутрішньовенній та інгаляційній формах.

Період напіввиведення з плазми становить 12 днів, але препарат може знаходитись поза плазмою, наприклад, в еритроцитах, навіть до 6 місяців.

У 1988 році Центри з контролю та профілактики захворювань в США (CDC) визнали рибавірин протипоказаним в період вагітності. Оприлюднено заяву про вплив інгаляційного рибавірину на медичний персонал, тобто, вагітні медичні працівниці мають потенційний ризик впливу під час безпосереднього догляду за пацієнтами, які отримують рибавірин  через кисневий намет або небулайзер і повинні бути інформовані і проконсультовані щодо мір для зниження цього ризику, аж до зміни посади.

Повідомляється про 13 вагітних та породілль, госпіталізованих через кір, 10 з них лікували з приводу пневмоніту та /або важкого перебігу в ІІ чи ІІІ триместрах аерозолем рибавірину. Одну жінку лікували 5 днів перед медичним абортом через погіршення стану дихальної системи на 21-му тижні вагітності. 9 жінок народили здорових дітей з оцінкою за шкалою Апгар 7-9 та 8-10 балів на 1-й і 5-й хвилинах відповідно.

Клінічні випадки.

  • 34-річна жінка на 33 тижні вагітності отримувала лікування інгаляційним рибавірином з приводу грипозної пневмонії, ускладненої дихальною недостатністю. Незабаром після лікування проведено кесаревий розтин через погіршення кардіопульмональних показників. Народилась здорова дівчинка, яка нормально розвивалась у віці 1-го року.
  • 36-річна жінка з не діагностованою вагітністю в терміні 7 тижнів отримала 3 ін’єкції рибавірину по 200 мг за 3 дні з приводу важкого гострого респіраторного синдрому (SARS). SARS подолали, вагітність протікала без ускладнень, народилась здорова дівчинка вагою 3350 грам та нормальними показниками за шкалою Апгар. При огляді у віці 8-ми місяців дитина розвивалась нормально.
  • У 2001 році повідомили про двох чоловіків з хронічним гепатитом С, яких лікували комбінацією рибавірину (800 мг та 1200 мг/день) та інтерферону α-2a (мільйон одиниць через день). Після 5 місяців такого лікування дружини пацієнтів завагітніли і обидві народили доношених здорових малюків, які нормально розвивались у віці 4 місяців.
  • Описано результат вагітності, коли майбутній батько лікувався інтерфероном α-2b (3 мільйони одиниць тричі на тиждень) та рибавірином (1000 мг/день) протягом 4 тижнів перед останньою менструацією та надалі протягом вагітності. Народився здоровий доношений хлопчик вагою 3380 грам, без вроджених вад. В даному випадку не вистачає інформації про кількість рибавірину в спермі.
Застосування препарату під час вигодовування:

Відсутні повідомлення про використання рибавірину в період грудного вигодовування. Невідомо, чи препарат проникає до грудного молока людини, але довгий період напіввиведення не виключає цього. Виробник рекомендує через потенційний ризик для немовляти обирати або лікування, або грудне годування, виходячи з потреб та стану матері.

Не проводилось досліджень в період лактації у жінок, лікованих від гепатиту С.

Проте рибавірин вводиться інгаляційно немовлятам безпосередньо для лікування респіраторно-синцитіальної інфекції. Кількість рибавірину в грудному молоці видається меншою від отримуваної малюками при лікуванні. Вірус гепатиту С не передається з грудним молоком, він інактивується в молоці. CDC рекомендують матерям з гепатитом С утримуватись від грудного вигодовування, якщо їхні соски мають тріщини або кровоточать. Не зовсім ясно, чи це стосується матерів, які лікуються з приводу гепатиту С. Дітей, народжених матерями з гепатитом С слід тестувати на цю інфекцію. Оскільки материнські антитіла присутні у новонародженого перші 18 місяців життя і до появи в дитини імунологічної відповіді рекомендовано провести тестування нуклеїнових кислот.

Вплив на фертильність (чоловіків та жінок): відсутня інформація.
Адаптовано за матеріалами:
  1. Briggs G, Freeman R, Towers C, Forinash A. Drugs in Pregnancy and Lactation: a Reference Guide to Fetal and Neonatal Risk. Eleventh edition, 2017, Wolters Kluwer. 1646 pages. ISBN: 978-1-4963-4962-0.
  2. Інформаційна система Центру репродуктивної токсикології “Reprotox” – http://www.reprotox.org.
  3. Ribavirin Use During Pregnancy. Інформація з бази даних “Drugs.com”.
  4. Ribavirin. Drug Information Portal – U.S. National Library of Medicine.
  5. The Internet Drug Index for prescription drug information, interactions, and side effects. Інформація з бази даних “RxList” мережі WebMD.
  6. Ribavirin. База даних “Drugs and Lactation Database (LactMed)”.
  7. Ribavirin. Інформація про ліки з сайту Національної медичної бібліотеки США “MedlinePlus”.
  8. Drugs During Pregnancy and Lactation: Treatment Options and Risk Assessment. Third Edition, edited by Christof Schaefer, Paul Peters, and Richard K. Miller. Elsevier, 2015. 892 pages.

 

Адаптовано 15.08.2022 р.:
Е.Й. Пацкун, лікар-генетик, кандидат медичних наук, доцент кафедри неврології, нейрохірургії та психіатрії Ужгородського національного університету
Переглянуто редакційною колегією 15.08.2022 р.


Будь ласка, дайте відповідь на ці чотири питання:

Хто Ви?

Результати

Loading ... Loading ...

Ваша оцінка сайту УТІС:

Результати

Loading ... Loading ...

Для чого потрібна інформація?

Результати

Loading ... Loading ...

Чи Ви ще повернетесь на наш сайт?

Результати

Loading ... Loading ...

Всього статей

1442

Наші сайти
Мистецтво
Мистецтво
Навчання
Навчання
Інформація
Інформація
Information
Information
Help Me!