КАСПОФУНГІН
Назва англійською мовою: caspofungin.
Група/призначення: протигрибковий препарат.
Альтернативні назви / синоніми: кансидаз.
Діюча речовина: каспофунгін.
Рекомендації при вагітності:
Відсутні дані про використання у людини – дані від експериментальних тварин припускають ризик.
Рекомендації при лактації:
Відсутні дані про використання у людини – ймовірно сумісний.
Прийом під час вагітності (короткий висновок):
Відсутні повідомлення про використання каспофунгіну в період вагітності у людини. Рев’ю 2003 року також не наводить такої інформації. Дані від експериментальних тварин припускають ризик, особливо у випадку впливу в І триместрі. Проте відсутність досвіду застосування у людини не дозволяє належним чином оцінити ембріо/фетальний ризик. Препарат протипоказаний в І триместрі.
Інформація щодо досліджень на тваринах:
Репродуктивні дослідження проводились у щурів та кролів. У щурів дози, які спричиняють вплив на рівні отримуваного у людини на фоні дози 70 мг, продемонстрували ембріотоксичність, яка проявлялась резорбцією та периімплантаціними втратами. Інші наслідки включали неповну осифікацію черепа та тулуба і підвищення частоти шийних ребер. Препарат також був ембріотоксичним у кролів, викликаючи резорбції на фоні доз, подібних до використовуваних у людини. Крім цього відмічали неповну оссифікацію таранної/п’яткової кісток у кролів. Препарат проникає через плаценту в обох видів тварин і визначається у плазмі плоду.
Інформація щодо впливу на плід:
Каспофунгін пригнічує синтез глюкану, невід’ємного компоненту клітинної стінки грибка. Це перший препарат цього класу. Каспофунгін є напівсинтетичним ліпопептидом (ехінокандин), який синтезують з продукту бродіння грибу Glarea lozoyensis. Препарат схвалений для лікування інфекції, викликаної Candida та інвазивного аспергильозу у пацієнтів, які не можуть отримувати інші протигрибкові препарати. Препарат щільно зв’язується з альбуміном (97%). Плазмовий кліренс каспофунгіну в основному відбувається в результаті розподілу, а не шляхом виведення або метаболізму. Період напіввиведення γ-фази становить 40–50 годин.
Невідомо, чи каспофунгін проникає через плаценту у людини. Молекулярна вага та щільне зв’язування з білками плазми обмежуватиме кількість, яка може проникнути до плоду, проте тривалий період напіввиведення β-фази робить препарат доступним для трансферу.
Застосування препарату під час вигодовування:
Відсутні повідомлення про використання каспофунгіну в період лактації у людини. Молекулярна вага та щільне зв’язування з білками плазми обмежуватиме кількість, яка може проникнути до грудного молока, проте тривалий період напіввиведення β-фази робить препарат доступним для екскреції.
Наслідки такого впливу на немовля на грудному вигодовуванні невідомі. Інші протигрибкові препарати, такі як флуконазол і кетоконазол у 2001 році Aмериканською академією педіатрії були класифіковані як сумісні з грудним вигодовуванням. Тому ризик при використанні каспофунгіну видається низьким і грудне вигодовування дозволене. Немовлят слід моніторувати щодо симптомів гістамінового вивільнення, таких як висипка, набряк обличчя, свербіж, шлунково-кишкові ускладнення. Препарат відносно безпечно призначається внутрішньовенно немовлятам від віку 3 місяців. Будь-яка кількість препарату, яка абсорбується з грудного молока, є набагато меншою від рекомендованої дози для дитини.
Вплив на фертильність (чоловіків та жінок): відсутня інформація.
Адаптовано за матеріалами:
- Briggs G, Freeman R, Towers C, Forinash A. Drugs in Pregnancy and Lactation: a Reference Guide to Fetal and Neonatal Risk. Eleventh edition, 2017, Wolters Kluwer. 1646 pages. ISBN: 978-1-4963-4962-0.
- База даних “Drugs and Lactation Database (LactMed)” – https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK501784/.