КАМФОРА
Група/призначення:
Засоби, що застосовуються місцево при суглобовому та м’язовому болю.
Камфора – це натуральний продукт, отримуваний з субтропічного дерева камфорного лавра (Cinnamomum camphora) у формі D-камфори. Камфора також виробляється синтетичним шляхом в оптично неактивній рацемічній формі. Камфора має антимікробні, протизапальні, знеболювальні та відтяжні властивості; також протисвербіжний ефект.
Альтернативні назви / синоніми:
Камфорна олія, спирт камфорний.
Діюча речовина: камфора.
Рекомендації при вагітності:
Сумісна (при місцевому застосуванні).
Рекомендації при лактації:
Відсутні дані про використання у людини; краще уникати.
Прийом під час вагітності (короткий висновок):
Обмежені дані про використання у людини свідчать про низький ризик.
Інформація щодо досліджень на тваринах:
Репродуктивні дослідження у щурів та кролів з високими пероральними дозами не продемонстрували ембріотоксичності чи тератогенності, навіть на фоні токсичних для матері доз.
Інформація щодо впливу на плід:
Відсутня інформація про зв’язок місцевого використання камфори з вродженими вадами розвитку. При пероральному використанні в достатній кількості камфора токсична і є потенційно смертельною отрутою. Повідомляється про 4 випадки ненавмисного прийому камфори, з них в одному випадку плід завмер, в іншому відзначали респіраторну недостатність в новонародженого.
Камфора проникає через плаценту.
У 1997 році повідомили про те, що 16-річна дівчина на 6 тижні вагітності в спробі індукувати аборт випила 250 мл вина зі 30 грамами камфори. Після успішного лікування симптомів отруєння вагітність перервали через кілька тижнів без аутопсії плода.
Спільний перинатальний проект (Collaborative Perinatal Project) моніторував 50282 пари мати-дитина, 168 з яких в І триместрі використовували камфору місцево. Не виявлено асоціації з вродженими вадами розвитку. 763 жінки використовували камфору в будь-якому терміні вагітності, зв’язку з вродженими вадами також не виявлено.
Застосування препарату під час вигодовування: відсутня інформація.
Фармакокінетика свідчить про ймовірність проникнення до грудного молока в значній кількості. Камфора в низьких дозах токсична для немовлят, може спричинити головний біль, блювоту, судоми, кому. Не слід призначати камфору перорально. Не доцільно використовувати препарати з вмістом камфори в період грудного вигодовування і в жодному разі не наносити на шкіру молочної залози матері, оскільки це може призвести до інтоксикації новонародженого. Також не слід наносити камфору на ніздрі.
Тобто, краще уникати використання камфори в період грудного вигодовування.
Вплив на фертильність (чоловіків та жінок): відсутня інформація.
Адаптовано за матеріалами:
- Briggs G, Freeman R, Towers C, Forinash A. Drugs in Pregnancy and Lactation: a Reference Guide to Fetal and Neonatal Risk. Eleventh edition, 2017, Wolters Kluwer. 1646 pages. ISBN: 978-1-4963-4962-0.
- Інформаційна система Центру репродуктивної токсикології “Reprotox” (http://www.reprotox.org).
- Schaefer C, Peters P, Miller RK. Drugs During Pregnancy and Lactation: Treatment Options and Risk Assessment. Third Edition, 2015, Academic Press. 892 pages. ISBN: 978-0-12-408078-2 (http://gynecology.sbmu.ac.ir/uploads/4_5933795622082576775.pdf).
- Сайт «Is it compatible with breastfeeding?» Асоціації сприяння культурним та науковим дослідженням грудного вигодовування (http://e-lactancia.org/breastfeeding/camphor/product/).