ТУБЕРКУЛЬОЗ ТА ВАГІТНІСТЬ
Туберкульоз (ТБ) — це інфекційне захворювання, яке викликається кислотостійкими мікобактеріями з групи Mycobacterium tuberculosis complex — M. tuberculosis, M. bovis i M. africanum. Патомеханізм інфекційного процесу: вдихання мікобактерій → фагоцитоз макрофагами → розмноження всередині макрофага → розпад макрофага та інфікування наступних клітин → утворення туберкульозної гранульоми. Паралельно розвивається імунологічна відповідь за участю Th1 CD4+ лімфоцитів (Т-хелперів 1), які активують макрофаги. Ушкодження можуть загоюватися самостійно, шляхом фіброзу. У осіб з порушенням клітинного імунітету спостерігається виділення розріджених казеозних мас, надзвичайно інтенсивне розмноження збудника і утворення порожнин. Допоки розвинеться специфічна імунологічна відповідь, макрофаги, наповнені фагоцитованими мікобактеріями, можуть через лімфатичну систему потрапляти у кров і викликати бактеріємію. У такий спосіб мікобактерії потрапляють до багатьох органів, але затримуються лише у місцях з добрими для їх росту умовами. Мікобактерії тривалий час можуть залишатись в організмі людини (латентна туберкульозна інфекція) і, навіть, через багато років спричинити ТБ легень або позалегеневий ТБ (https://empendium.com/ua/chapter/B27.II.3.13.1.)
Синоніми:
Туберкульоз, туберкульоз при вагітності.
Туберкульоз під час вагітності (короткий висновок):
ТБ при вагітності не асоціюється з підвищеним ризиком вроджених вад, але призводив до зниження ваги або гестаційного віку новонароджених. Може виникати вроджена інфекція у новонароджених.
Інформація щодо тварин: відсутня інформація.
Інформація щодо впливу на плід:
Наводимо дані різних досліджень.
Вроджений туберкульоз може виникати в асоціації з хворобою матері, в залежності від того, чи мама має симптоми хвороби і чи передбачається гематогенна трансмісія через плаценту або контакт з інфікованими генітальними виділеннями.
Клінічне повідомлення описало вагітну в Нігерії, в якої розвинувся туберкульозний асцит та гепатомегалія в ІІ триместрі зі спонтанним перериванням вагітності.
Відсутні повідомлення про аномальний розвиток ембріону при туберкульозі у матері.
Проаналізовано результати 79 вагітностей з легеневим туберкульозом у матерів без підвищення частоти вроджених вад розвитку. Однак, легеневий ТБ асоціювався з приблизно дворазовим підвищенням недоношеності, малості для гестаційного віку, зниженням ваги новонароджених і шестиразовим підвищенням частоти перинатальної смерті.
Рев’ю 2015 року щодо ТБ при вагітності зазначило, що ряд аналізованих результатів був підтверджений іншими дослідженнями. Одне дослідження повідомило, що ТБ, обмежений лімфовузлами, не впливає на акушерські результати.
При вагітності та в період лактації лікування ТБ більшістю препаратів становить менший ризик для плода, аніж нелікована інфекція. Рекомендації основані на висновках, отриманих у малих популяціях. Хоча це питання ще є дискусійним, найновіші дані від дослідження випадок-контроль не свідчать про те, що вагітність підвищує ризик розвитку активного процесу у інфікованих Mycobacterium tuberculosis жінок.
Туберкульоз під час вигодовування:
Лікування ТБ більшістю препаратів становить менший ризик для дитини, аніж нелікована інфекція.
Вплив на фертильність (чоловіків та жінок):
Туберкульозний сальпінгіт може бути причиною жіночого непліддя в популяціях, де фонова частота захворювання на легеневі форми ТБ є високою. Також можливі туберкульозне ураження яєчок і придатків у чоловіків.
Адаптовано за матеріалами:
- Інформаційна система Центру репродуктивної токсикології “Reprotox” (http://www.reprotox.org).