БЕНЛАТ
Група/призначення:
Фунгіцид, акарицид. Хімічний препарат для захисту рослин, фунгіцид системної дії.
Альтернативні назви/ синоніми:
Беноміл, фундазол, карбендазим.
Діюча речовина: беноміл.
Рекомендації при вагітності: уникати впливу.
Рекомендації при лактації: відсутня інформація.
Прийом під час вагітності (короткий висновок):
Беноміл викликає аномальний розвиток ембріону у гризунів при рівнях доз, набагато вищих від референтної дози, встановленої Міністерством охорони навколишнього середовища США (EPA) – це максимальна допустима пероральна доза для токсичної сполуки.
Інформація щодо досліджень на тваринах:
Цей препарат був тератогенним у мишей при рівні дози 100 мг/кг. Дослідження у щурів також показали, що достатні рівні дози цього препарату та його метаболіту (метил 2-бензімідазолекарбамату (карбендазим), який теж є пестицидом) підвищували частоту випадків вроджених вад, особливо коли його давали недостатньо вгодованим тваринам. Центральна нервова система здається особливо чутливою до беноміл-індукованих аномалій розвитку при цих рівнях дози. Можливий механізм впливу беномілу на розвиток може включати зміни в зв’язуванні тубуліну та формуванні мікротрубочок.
Повідомляється, що в ембріонів, культивованих в середовищі з вмістом беномілу, була підвищена частота вроджених вад розвитку при не ембріотоксичних концентраціях, але цей вплив не можна порівнювати із впливом на здоровий внутрішньоутробно розташований ембріоном.
На противагу дослідженням у гризунів, лікування вагітних кролів беномілом дозами до 180 мг/кг/день не показало зростання аномалій, за виключенням малих ниркових сосочків. При цьому рівні дози материнська токсичність є значною. Наступний найнижчий рівень дози (90 мг/кг/день) не асоціювався з материнською токсичністю або токсичним впливом на розвиток.
Референтна доза EPA 0,05 мг/кг/день базується на пониженні маси дитинчат при відлученні від грудного годування, що було виявлено виробником при дослідженнях в декількох поколіннях тварин.
Інформація щодо впливу на плід:
Невеликий кластер народжень дітей з анофтальмом у Великій Британії та Італії спонукав до досліджень можливого зв’язку із впливом беномілу, але ця асоціація не підтвердилась.
Епідеміологічне дослідження 2006 року повідомило про істотну асоціацію між випадками дефектів нервової трубки та наближеністю місця проживання матерів в межах 1000 м до території використання пестицидів з беномілом разом з 58 іншими агентами. Статистичні оцінки, основані на 35 випадках з підозрою на вплив беномілу, були значними лише в деяких розрахунках регресії. Автори відзначили обмеження щодо точності, якщо такий аналіз використовує дані про місце проживання як доказ свідчення впливу.
Застосування препарату під час вигодовування: немає даних.
Вплив на фертильність чоловіків та жінок:
Тестикулярна токсичність спостерігалась після лікування беномілом самців щурів при рівнях дози від 10 до 200 мг/кг. Було повідомлено про зменшення концентрації сперми та аномалії гістології яєчок. Як короткотривалий, так і довготривалий гістопатологічний наслідок впливу беномілу включає передчасне розшарування зародкових клітин та закупорювання еферентних проток у яєчках. Токсичним компонентом в яєчках, ймовірно, є карбендазим, первинний метаболіт беномілу. Не було замічено зростання домінантних летальних мутацій та змін у копулятивній поведінці.
Адаптовано за матеріалами:
- Інформаційна система Центру репродуктивної токсикології “Reprotox” (http://www.reprotox.org).