СЕНА
Група/призначення:
Контактні проносні засоби. Препарати із листя сени містять антраглікозиди (сенидин А і В, реін, алое-емодин), органічні кислоти (пальмітинову, лінолеву, стеаринову та ін.), глікозиди (кемпферол, кемпферин), алкалоїди, стерини, смолисті речовини.
Фармакологічна дія: проносна, яка проявляється через 6-10 годин після прийому, помірна жовчогінна дія. Покази: атонія товстого кишечника, хронічні запори.
Альтернативні назви / синоніми:
Листя сени, сенокот, касія, сеналекс, сенаде, сенадексин.
Діюча речовина: листя сени.
Рекомендації при вагітності: сумісна.
Рекомендації при лактації: сумісна.
Прийом під час вагітності (короткий висновок):
Виходячи з даних від експериментальних тварин, сена не підвищує частоти вроджених вад розвитку.
Інформація щодо досліджень на тваринах:
Лікування щурів та кролів при вагітності не продемонструвало тератогенних наслідків при застосуванні доз, які у 2-500 та 2-20 разів перевищували рекомендовану для людини, відповідно. У вагітних овець доза сенозидів 60 мг/кг, введена в кишечник 1-3 рази за 7-10 днів викликала діарею, але не стимулювала скоротливості матки чи шийки матки; в деяких овець скоротливість матки незначно пригнічувалась.
Інформація щодо впливу на плід:
Наводимо дані досліджень.
Угорське дослідження випадок-контроль щодо запобігання вроджених вад розвитку (Hungarian Case-Control Surveillance of Congenital Abnormalities) не виявило підвищення частоти вроджених вад розвитку серед 260 вагітностей, при яких застосовувалась сена для лікування закрепів. Дози коливались в межах 10-30 мг. Повідомляється про збільшення гестаційного віку та зменшення передчасних пологів.
Застосування препарату під час вигодовування:
Метаболіти сени – активні проти проносні агенти – проникають до грудного молока в невеликій кількості. Така кількість не чинить проносної дії у немовлят.
Робоча група ВООЗ з грудного вигодовування дійшла висновку про безпечність сени в період грудного вигодовування, американська академія педіатрії також вважає сену сумісною з грудним вигодовуванням.
Вплив на фертильність (чоловіків та жінок):
При тестуванні у щурів не виявляли несприятливих наслідків.
Адаптовано за матеріалами:
- Інформаційна система Центру репродуктивної токсикології “Reprotox” (http://www.reprotox.org).
- Briggs G, Freeman R, Yaffe S. Drugs in Pregnancy and Lactation: a Reference Guide to Fetal and Neonatal Risk. Ninth edition, 2011, Wolters Kluwer, Lippincott Williams & Wilkins. 1728 pages. ISBN: 978-1-60831-708-0.
- Сайт “MotherToBaby – a service of the Organization of Teratology Information Specialists (OTIS)” (http://www.mothertobaby.org/).