МБФ "ОМНІ-мережа для дітей"
Інформація про чинники, які порушують розвиток дітей

СІПОНІМОД

Назва англійською мовою:  Siponimod.
Група/призначення:

Імуномодулятор, модулятор сфінгозин 1-фосфат рецептору (Sphingosine 1-Phosphate (S1P) Receptor). Основний показ – лікування розсіяного склерозу. Це хворобо-модифікуюча терапія.

Альтернативні назви / синоніми: майзент.
Діюча речовина: сіпонімод.
Рекомендації при вагітності: протипоказаний.
Рекомендації при лактації:

Відсутні дані – потенційно  токсичний.

Прийом під час вагітності (короткий висновок):  

Сіпонімод впливає на сфінгозин 1-фосфат рецептори, які залучені до процесу ангіогенезу та формування судин в період ембріогенезу. Призначений для лікування пацієнтів з релаксуючою формою розсіяного склерозу для зменшення частоти клінічних загострень.

Відсутні повідомлення про використання в період вагітності у людини. Дані від експериментальних тварин припускають ризик, проте відсутність досвіду застосування у людини не дозволяє оцінити ембріо/фетальний ризик.

На даний час керуємось рекомендаціями виробника:

РЕКОМЕНДОВАНО:

  1. ПЕРЕД ПОЧАТКОМ ЛІКУВАННЯ ОТРИМАТИ НЕГАТИВНИЙ ТЕСТ НА ВАГІТНІСТЬ;
  2. ВИКОРИСТОВУВАТИ НАДІЙНІ МЕТОДИ КОНТРАЦЕПЦІЇ ПІД ЧАС ЛІКУВАННЯ ТА ЩЕ, ПРИНАЙМНІ 10  ДНІВ ПІСЛЯ ПРИПИНЕННЯ ЛІКУВАННЯ

 

У ВИПАДКУ НАСТАННЯ ВАГІТНОСТІ НА ФОНІ ЛІКУВАННЯ СІПОНІМОДОМ  ЖІНКУ СЛІД ІНФОРМУВАТИ ПРО ПОТЕНЦІЙНИЙ РИЗИК ДЛЯ ПЛОДА

 

У ПАЦІЄНТІВ З РОЗСІЯНИМ СКЛЕРОЗОМ ПІСЛЯ ПРИПИНЕННЯ ЛІКУВАННЯ СІПОНІМОДОМ НАСТУПАЄ НЕЗВОРОТНЕ ПОГІРШЕННЯ СТАНУ

 

ЖІНКИ З РОЗСІЯНИМ СКЛЕРОЗОМ МОЖУТЬ ЗАРЕЄСТРУВАТИСЬ В ПОСТІЙНО ДІЮЧОМУ РЕЄСТРІ ВАГІТНИХ ВІД ТЕРАТОЛОГІЧНОЇ СЛУЖБИ OTIS/MotherToBABY
https://mothertobaby.org/ongoing-study/multiple-sclerosis/

ВАЖЛИВО: відомо про взаємодію сіпонімоду з 674 лікарськими засобами, 7 станами/захворюваннями (кардіоваскулярні (виражена взаємодія: протипоказаний пацієнтам з анамнезом інфаркту, ішемії, нестабільної стенокардії, серцевої недостатності тощо), порушення функції печінки, інфекції (препарат підвищує ризик інфікування), макулярний набряк, порушення дихальної функції, вакцинація (протипоказано використовувати живі вакцини), енцефалопатія, погіршення стану пацієнтів з розсіяним склерозом після відміни препарату); щодо взаємодії з препаратами, то з 543 вона є вираженою, з 129 – помірною, з 2 – незначною. Перелік препаратів, які взаємодіють з сіпонімодом доступний за посиланням: Siponimod Interactions Checker – Drugs.com, де можна ввести назву препарату для перевірки такої взаємодії.
Інформація щодо досліджень на тваринах:

Репродуктивні дослідження проводились у щурів та кролів. Вплив сіпонімоду в період органогенезу у щурів призводив до постімплантаційних втрат та мальформацій вісцеральних органів і скелету на фоні найнижчої з тестованих доз, яка у 18 разів перевищувала рекомендовану для людини дозу (2 мг кг/день). Дози понад 0,05 мг/кг – нижчі за рекомендовану для людини – використовувані в період вагітності та лактації підвищували рівень смертності, знижували вагу тіла, затримували сексуальне дозрівання. Мальформації спостерігали на фоні всіх тестованих доз. У кролів дози, двократні рекомендованій для людини, спричиняли ембріолетальні наслідки та підвищували частоту скелетних і вісцеральних мальформацій.

Дослідження карциногенності у мишей і щурів продемонстрували підвищення частоти злоякісних лімфом у самок та гемангіосарком, комбінованих гемангіом, гемангіосарком у самців і самок. Самці, які зазнали впливу препарату мали підвищений ризик фолікулярних аденом щитоподібної залози та комбінованої фолікулярної аденоми і карциноми щитоподібної залози. Вважається, що таке явище обумовлене підвищенням індукції печінкових ферментів у щурів і не стосується людини.

Численні дослідження мутагенності були негативними. Призначення препарату самкам перед паруванням і до 6 дня вагітності не порушувало фертильності.

Інформація щодо впливу на плід:

Характеристики препарату: рівень зв’язування з білками плазми становить 99,9%, період напіввиведення – 30 годин.

Плацентарний трансфер: невідомо, чи сіпонімод проникає через плаценту. Молекулярна вага та високий рівень зв’язування з білками плазми обмежуватимуть такий процес, але подовжений період напіввиведення може все ж таки цьому сприяти.

Контрольованих досліджень у людини не проводилось.

Застосування препарату під час вигодовування:

Відсутня інформація про використання сіпонімоду в період лактації у людини. Молекулярна вага препарату та високий рівень зв’язування з білками плазми обмежують екскрецію до грудного молока. Але довгий період напіввиведення може сприяти такому процесу. Препарат є потенційно токсичним для немовляти.

Найчастішими ефектами у дорослих у випадку лікування сіпонімодом є головний біль, гіпертензія, підвищення рівня трансамінази.

Оскільки близький за дією препарат фінголімод протипоказаний в період грудного вигодовування, то слід керуватись наступним:

Більшість експертів вважають, що слід робити вибір між лікуванням матері та грудним вигодовуванням, керуючись станом матері
Вплив на фертильність (чоловіків та жінок): відсутня інформація.
Адаптовано за матеріалами:
  1. Briggs G, Freeman R, Towers C, Forinash A. Drugs in Pregnancy and Lactation: a Reference Guide to Fetal and Neonatal Risk. 12th edition, 2022, Wolters Kluwer. 1461 pages. ISBN: 978-1975-1-6237-5.
  2. Siponimod (Mayzent) Use During Pregnancy. Інформація з бази даних “Drugs.com”.
  3. Mayzent (siponimod). Інформація з сайту MS Australia.
  4. Інформаційна система “Teratogen Information System (TERIS)”.
  5. Mayzent (Siponimod Tablets): Uses, Dosage, Side Effects, Interactions, Warning. Інформація з бази даних “RxList” мережі WebMD.
  6. Siponimod – NCBI Bookshelf (nih.gov). База даних “Drugs and Lactation Database (LactMed)”.
  7. Mayzent – Summary of Product Characteristics. Інформація з сайту Європейського агентства з лікарських засобів“European Medicines Agency”.
  8. Siponimod Oral – What You Should Know About Taking siponimod oral when pregnant, nursing, or administering to children or adults over 60. Інформація з сайту WebMD.
  9. MAYZENT – siponimod tablet, film coated. Інформація з сайту “DAILYMED – US National Library of Medicine”.

 

Адаптовано 03.04.2023 р.:
Е.Й. Пацкун, лікар-генетик, кандидат медичних наук, доцент кафедри факультетської терапії Ужгородського національного університету.
Переглянуто редакційною колегією 03.04.2023 р.


Будь ласка, дайте відповідь на ці чотири питання:

Хто Ви?

Результати

Loading ... Loading ...

Ваша оцінка сайту УТІС:

Результати

Loading ... Loading ...

Для чого потрібна інформація?

Результати

Loading ... Loading ...

Чи Ви ще повернетесь на наш сайт?

Результати

Loading ... Loading ...

Всього статей

1469

Актуально
В травні

Найпопулярніші статті: Алогліптин, Фомепізол, Ніволумаб
Наші сайти
Мистецтво
Мистецтво
Навчання
Навчання
Інформація
Інформація
Information
Information
Help Me!