МБФ "ОМНІ-мережа для дітей"
Інформація про чинники, які порушують розвиток дітей

ІЗОТРЕТИНОЇН

Назваанглійською мовою: Isotretinoin
Група/призначення: вітаміни, це ізомер вітаміну А, засіб для системного лікування акне.
ІЗОТРЕТИНОЇН Є ВИЗНАНИМ ТЕРАТОГЕНОМ ДЛЯ ЛЮДИНИ 
ХАРАКТЕРНИЙ ПАТТЕРН АНОМАЛІЙ – ІЗОТРЕТИНОЇНОВА ЕМБРІОПАТІЯ

Характерні вроджені аномалії, спричинені ізотретиноїном (ізотретиноїнова ембріопатія)

код за МКХ-10-АМ: Q86.6, код за ORPHA: 2305

  • Аномалії центральної нервової системи: гідроцефалія, парез VII лицевого нерву, структурні дефекти задньої  черепної ямки, дефекти кори та мозочку, коркова сліпота, гіпоплазія зорового нерву, дефекти сітківки, мікрофтальмія;
  • Краніофаціальні аномалії: мікротія або анотія, низько розміщені вуха, атрезія або стеноз слухового проходу, мікрогнатія, малий рот, мікроцефалія, трикутна форма черепа,  лицеві дизморфії, запале перенісся, розщілина піднебіння, гіпертелоризм;
  • Кардіоваскулярні аномалії: конотрункальні вади, транспозиція великих судин, тетрада Фалло, подвійний вихід правого шлуночка, спільний атріовентрикулярний канал, дефекти міжшлуночкової та міжпередсердної перетинок, гіпоплазія дуги аорти;
  • Дефекти тимуса: ектопія, гіпо- або аплазія;
  • Інші різноманітні, що зустрічаються спорадично: розщілина хребта (spina bifida), ністагм, аномалії печінки, гідроуретер, гіпотонія, збільшена калитка, поперечна складка на долонях, редукція кінцівок.

Інформація на сайті ORPHANET

Інформація на сайті I.B.I.S.- Вроджені вади розвитку: Міжнародна інформаційна система:

ЧАСТОТА СПОНТАННИХ АБОРТІВ ВДВІЧІ ПЕРЕВИЩУЄ ПОКАЗНИК В КОНТРОЛЬНІЙ ГРУПІ НЕЛІКОВАНИХ ІЗОТРЕТИНОЇНОМ ВАГІТНИХ – 17,7% ПРОТИ 8,7% ВІДПОВІДНО (проспективне когортне дослідження 2022).

ОБОВ’ЯЗКОВО:

ОТРИМАТИ ДВА НЕГАТИВНІ ТЕСТИ НА ВАГІТНІСТЬ: 

– ПЕРЕД ПОЧАТКОМ ЛІКУВАННЯ;

– ПЕРЕД КОЖНИМ ПОВТОРНИМ ОТРИМАННЯМ РЕЦЕПТУ НА ІЗОТРЕТИНОЇН;

– ПІСЛЯ ПРИЙОМУ ОСТАННЬОЇ ДОЗИ;

– ЩЕ РАЗ ЧЕРЕЗ 5 тижнів;

ВИКОРИСТОВУВАТИ ДВА МЕТОДИ КОНТРАЦЕПЦІЇ ПІД ЧАС ЛІКУВАННЯ – за 30 днів до початку лікування та ще           30 днів після останньої дози – підписати інформовану згоду

У ВИПАДКУ НАСТАННЯ ВАГІТНОСТІ НЕГАЙНО ПРИПИНИТИ ПРИЙОМ ІЗОТРЕТИНОЇНУ

СПЕЦІАЛЬНА ПРОГРАМА ПОПЕРЕДЖЕННЯ ВАГІТНОСТІ (Pregnancy Prevention Programme)

від Європейського агентства з лікарських засобів“European Medicines Agency”: оскільки ізотретиноїн є тератогеном, заборонено його призначати жінкам репродуктивного віку, якщо не буде дотримано наступних вимог:

  1. у жінки важка форма акне, резистентна до стандартної адекватної терапії (системної антибактеріальної та місцевої);
  2. жінка розуміє тератогенний ризик;
  3. жінка розуміє потребу суворого щомісячного спостереження – повторні візити до лікаря кожні 28 днів;
  4. жінка розуміє і буде дотримуватись  безперервної контрацепції за місяць до лікування, протягом періоду лікування, через місяць після лікування – бажано два методи контрацепції, включно з бар’єрним;
  5. навіть у випадку аменореї необхідно дотримуватись контрацепції;
  6. жінка здатна дотримуватись контрацепції;
  7. жінка інформована і розуміє потенційні наслідки вагітності і у випадку такої загрози негайно поінформувати лікаря;
  8. жінка розуміє і дотримається проведення тесту на вагітність перед, під час та через 5 тижнів після закінчення лікування;
  9. жінка підтверджує розуміння вищенаведених мір.

Лікар, який призначає лікування, підтверджує, що жінка зрозуміла і усвідомила отриману інформацію і буде дотримуватись цих суворих рекомендацій. Повинен переконатись в отриманні негативних тестів на вагітність та дотриманні контрацепції. Всі результати фіксуються в медичній документації.

СПЕЦІАЛЬНА ПРОГРАМА ВІД FDA: iPLEDGE Risk Evaluation and Mitigation Strategy (REMS) –

Program for Isotretinoin Products – ДЛЯ ІЗОТРЕТИНОЇНОВИХ ПРОДУКТІВ.

ЦІЛЬ: контролювати ризик тератогенності ізотретиноїну та мінімізувати вплив на плід.

МЕТОД: дотримання вимог програми жінками та лікарями і фармацевтами.

Деталі за посиланням: https://ipledgeprogram.com/#Main

 Альтернативні назви / синоніми: акнетін, роаккутан, аккутан, акнекутан.
Діюча речовина: 13-цис-ретиноєва кислота.
Рекомендації при вагітності: протипоказаний.
Рекомендації при лактації: протипоказаний.
Прийом під час вагітності (короткий висновок):

Це потужний тератоген для людини. За статистикою 38% тих, хто використовує цей препарат є жінки  віком 13-19 років. Перед призначенням препарату вагітність повинна бути виключена та попереджена. При плануванні вагітності не можна приймати ізотретиноїн, а якщо жінка завагітніла на фоні прийому препарату, то слід одразу припинити його вживання.

Протипоказане одночасне застосування з тетрациклінами.

Інформація щодо досліджень на тваринах:

Вітамін А та інші ретиноїди спричиняють формування вроджених вад розвитку у різних видів, включаючи вади нервової системи, голови, кінцівок, кардіоваскулярної системи. Ізомер ізотретиноїну третиноїн викликає краніофаціальні аномалії у щурів, кролів та мавп. Ці вади формуються в результаті пригнічення міграції клітин нервового гребеня під час раннього ембріонального розвитку.

Інформація щодо впливу на плід:

Ретиноїди знаходяться в крові здорових людей, в тому числі вагітних. Проводилось вимірювання рівня 13-цис-ретиноєвої кислоти в плазмі 16 здорових вагітних в терміні від 8-го до 12-го тижня, 10 новонароджених (пуповинна кров) та їхніх мам в пологах і 17 невагітних жінок. Концентрація 13-цис-ретиноєвої кислоти у породіль була нижчою, ніж в контрольній групі, не виявлено різниці в концентрації у вагітних в першому триместрі та в контрольній групі. У вагітних в першому триместрі рівень 13-цис-ретиноєвої кислоти був значно вищим, ніж у породілль, а у новонароджених рівень нижчий, ніж в їхніх матерів. Співвідношення концентрації 13-цис-ретиноєвої кислоти в новонародженого та матері становило 0,74.

Ізотретиноїн та його метаболіти виводяться з організму протягом 10 днів після останньої дози. Повідомляється про народження дитини з мікротією, чия мати припинила вживання ізотретинолу за 5 тижнів до зачаття, що може свідчити про пролонговану дію препарату в сприйнятливих осіб. Інші повідомлення описують жінку, яка приймала ізотретиноїн в дозі 1 мг/кг/день 7 місяців і не приймала три місяці до зачаття. Пренатально діагностовано зрощену двійню (торако-омфалопаги), що не виключає причинно-наслідковий зв’язок. На противагу цьому повідомляється про 18 дітей без ретиноїдної ембріопатії, матері яких вживали ізотретиноїн протягом перших 2 тижнів вагітності. Спільні дослідження, повідомлені 11 тератологічними інформаційними службами, не виявили зростання частоти великих або малих аномалій чи спонтанних абортів при 235 вагітностях з використанням ретиноїдів місцево. Це були наступні препарати: третиноїн (143 випадки), ізотретиноїн (52), адапален (24), ретиноєва кислота (10), інші. Щоб перевірити припущення про те, що ізотретиноїн прискорює дозрівання легень у плода, спостерігали за вагітною, яка почала приймати препарат в дозі 30 мг/день за два місяці до вагітності, а сама вагітність була діагностована тільки у терміні 22 тижнів. Розвиток плода відповідав цьому терміну вагітності, за винятком легенів, які випереджали термін приблизно на місяць. При цьому вроджених вад не виявили. Когортне дослідження з використанням канадських реєстрів охопило 8609 жінок, яким вперше призначили ізотретиноїн в період між 1984 та 2002 роками. Описані наступні результати вагітностей у 90 жінок, які  завагітніли під час прийому препарату: 76 жінок вирішили перервати вагітність, 3 випадки самовільного переривання, 2 випадки неонатальної смерті від пологової травми та 9 народжених живими. З 9 новонароджених в одного діагностована вроджена аномалія обличчя та шиї у віці 3 років.

Сайт рідкісних захворювань ORPHANET містить інформацію про ембріопатію, спричинену мофетилу мікофенолатом з рекомендацією проведення диференційної діагностики з синдромом делеції довгого плеча 18 хромосоми (уточнюємо каріотипуванням), синдромом CHARGE (уточнюємо молекулярно-генетичним дослідженням – мутація гену CHD7), ізотретиноїновою ембріопатією (анамнез матері)

Застосування препарату під час вигодовування:

 Невідомо, чи ізотретиноїн або його метаболіти потрапляють в грудне молоко. Але, оскільки близький до нього вітамін А виявляється в молоці, то слід очікувати наявність в ньому і ізотретиноїну.

Вплив на фертильність (чоловіків та жінок):

У щурів ізотретиноїн при прийомі в дозі 7,5 або 15 мг/кг/день протягом 30 днів знижував резерв яєчників, проте не повідомляється, чи цей ефект мав зворотний розвиток. В деяких жінок при вживанні ізотретиноїну або інших ретиноїдів порушується оваріально-менструальний цикл.

При одному з досліджень спостерігали за сперматогенезом 20 молодих чоловіків, які лікувалися ізотретиноїном протягом 6 місяців і не виявили негативного ефекту. Після 4 місяців лікування спостерігали транзиторне підвищення щільності сперми, яке зникло при обстеженні через рік після лікування.

Одне спостереження виявило порушення еякуляції у чоловіка через три тижні після початку лікування кистозних вугрів ізотретиноїном у дозі 1 мг/кг/день, що зникло після закінчення лікування. Виробник препарату повідомляє про два аналогічні випадки.

Адаптовано за матеріалами:
    1. Briggs G, Freeman R, Towers C, Forinash A. Drugs in Pregnancy and Lactation: a Reference Guide to Fetal and Neonatal Risk. 12th edition, 2022, Wolters Kluwer. 1461 pages. ISBN: 978-1975-1-6237-5.
    2. Інформаційна система Центру репродуктивної токсикології “Reprotox”.
    3. Сайт “MotherToBaby a service of the Organization of Teratology Information Specialists (OTIS)”.
    4. Isotretinoin. Інформація з бази даних “Drugs.com”.
    5. Інформаційна система “Teratogen Information System (TERIS)”.
    6. Isotretinoin. Інформація з бази даних “Drugs and Lactation Database (LactMed)”.
    7. Isotretinoin. Інформація з сайту Європейського агентства з лікарських засобів“European Medicines Agency”.
    8. iPLEDGE Risk Evaluation and Mitigation Strategy (REMS). Інформація з сайту Управління з продовольства і медикаментів США.

 

Адаптовано 11.05.2015 р.
Еріка Пацкун, лікар-генетик, кандидат медичних наук, доцент кафедри факультетської терапії Ужгородського національного університету
Переглянуто редакційною колегією 07.05.2023 р.


Будь ласка, дайте відповідь на ці чотири питання:

Хто Ви?

Результати

Loading ... Loading ...

Ваша оцінка сайту УТІС:

Результати

Loading ... Loading ...

Для чого потрібна інформація?

Результати

Loading ... Loading ...

Чи Ви ще повернетесь на наш сайт?

Результати

Loading ... Loading ...

Всього статей

1469

Актуально
В травні

Найпопулярніші статті: Алогліптин, Фомепізол, Ніволумаб
Наші сайти
Мистецтво
Мистецтво
Навчання
Навчання
Інформація
Інформація
Information
Information
Help Me!