МБФ "ОМНІ-мережа для дітей"
Інформація про чинники, які порушують розвиток дітей

ДРОНАБІНОЛ

Група/призначення:

Антиеметик. Дронабінол (дельта-9-тетрагідроканабінол; ТГК, delta-9-tetrahydrocannabinol; ∆-9-THC, THC) є синтетичною формулою природнього компоненту марихуани.

Призначається для лікування анорексії, асоційованої з втратою ваги у пацієнтів зі СНІДом (проте з впровадженням сучасної терапії такі стани стали зустрічатися рідко) та нудотою і блювотою, асоційованих з хіміотерапією при ракових захворюваннях у пацієнтів, в яких не було адекватної відповіді на звичайні антиеметики. Дронабінол активно метаболізуєтся в печінці до активного та не активного метаболітів. Дронабінол та основний активний метаболіт 11-ОН дельта-9-ТГК присутні в однаковій концентрації в плазмі. Обидві сполуки зв’язуються з білками на рівні 97%, кінцевий період напіввиведення становить 25-36 годин.

В кінці статті Марихуана є додатковий розділ: “Медичне використання канабісу та канабіноїдів (сполук канабісу)”.

Альтернативні назви / синоніми: маринол.
Діюча речовина: дронабінол.
Рекомендації при вагітності:

Обмежені дані про використання у людини; дані від експериментальних тварин припускають низький ризик.

Рекомендації при лактації: протипоказаний.
Прийом під час вагітності (короткий висновок):

Тільки одне повідомлення описало використання дронабінолу при вагітності у людини. Дослідження в експериментальних тварин не продемонстрували тератогенності, але спостерігали залежну від дози материнську токсичність, яка призводила до ембріофетальної загибелі. Дані про використання при вагітності у людини дуже обмежені для визначення ризику для ембріону/плода. Марихуана протипоказана при вагітності, її найчастіше вживають для паління, в той час як дронабінол приймається перорально. Незважаючи на це, використання дронабінолу вагітними класифікується як опція «останнього варіанту».

Інформація щодо досліджень на тваринах:

Репродуктивні дослідження проводились у мишей і щурів. Вагітні миші отримували дози на рівні 0,2-5 разів від максимальної рекомендованої для пацієнтів з раком та 1-30 для пацієнтів зі СНІД. Щури отримували дози на рівні 0,8-3 рази від максимальної рекомендованої для пацієнтів з раком та 5-20 разів для пацієнтів зі СНІД. Ці дослідження не продемонстрували тератогенності. Однак, залежну від дози материнську токсичність, яка проявлялась в зниженні набирання ваги та кількості плодів, що вижили, підвищенні смертності плодів та ранньої резорбції.

Дворічне дослідження карциногенності у щурів було негативним. У мишей аналогічні дослідження призводили до виникнення аденоми фолікулярних клітин щитоподібної залози у самців і самок, але при вищих дозах пухлини не спостерігали. Три дослідження щодо мутагенності були негативними, а одне продемонструвало слабку позитивну відповідь. Дослідження фертильності проводились у щурів з дозами на рівні 0,3-1,5 разів у пацієнтів з раком та 2-10 разів у пацієнтів зі СНІД. При цих дозах спостерігали зменшення ваги простати, сім’яних міхурців, придатків, також зниження сперматогенезу, числа зародкових клітин, клітин Лейдига в яєчках. Однак, число сперматозоїдів, успішність парування, концентрація сперматозоїдів не були зміненими.

Інформація щодо впливу на плід:

Досвід застосування обмежений.

∆-9-TГК та метаболіт 9-карбокси-ТГК проникають через плаценту до плода наприкінці вагітності. Даних щодо інших термінів вагітності та інших метаболітів не має.

Повідомлення 2009-го року описало 26-річну жінку, яка приймала дронабінол (5 мг тричі на день) протягом 2 років для допомоги в контролі гіперкінетичного рухового розладу. Лікування було успішним, жінка завагітніла і продовжувала лікування протягом вагітності. Вона набрала 21 кг при вагітності і народила здорову дитину. Наступний розвиток дитини невідомий.

Застосування препарату під час вигодовування:

Відсутня інформація про дронабінол. ТГК проникає і концентрується в грудному молоці.

У 2001 році американська академія педіатрії класифікує марихуану як несумісну з грудним вигодовуванням.

Вплив на фертильність (чоловіків та жінок): відсутня інформація.
Адаптовано за матеріалами:
  1. Briggs G, Freeman R, Towers C, Forinash A. Drugs in Pregnancy and Lactation: a Reference Guide to Fetal and Neonatal Risk. Eleventh edition, 2017, Wolters Kluwer. 1646 pages. ISBN: 978-1-4963-4962-0.
  2. Інформаційна система Центру репродуктивної токсикології “Reprotox” (http://www.reprotox.org).
  3. Medical use of cannabis and cannabinoids: Questions and answers for policymaking, December 2018. Сайт “European Monitoring Center for Drugs and Drug Addiction” (http://www.emcdda.europa.eu/system/files/publications/10171/20185584_TD0618186ENN_PDF.pdf).

 

Адаптовано 15.07.2019 р.:
Е.Й. Пацкун, лікар-генетик, кандидат медичних наук, доцент кафедри неврології, нейрохірургії та психіатрії Ужгородського національного університету.
Переглянуто редакційною колегією 16.07.2019 р.


Будь ласка, дайте відповідь на ці чотири питання:

Хто Ви?

Результати

Loading ... Loading ...

Ваша оцінка сайту УТІС:

Результати

Loading ... Loading ...

Для чого потрібна інформація?

Результати

Loading ... Loading ...

Чи Ви ще повернетесь на наш сайт?

Результати

Loading ... Loading ...

Всього статей

1469

Актуально
В травні

Найпопулярніші статті: Алогліптин, Фомепізол, Ніволумаб
Наші сайти
Мистецтво
Мистецтво
Навчання
Навчання
Інформація
Інформація
Information
Information
Help Me!