МБФ "ОМНІ-мережа для дітей"
Інформація про чинники, які порушують розвиток дітей

ЗИПРАСИДОН

Група/призначення:

Антипсихотичний препарат, атиповий, антагоніст дофамінових та серотонінових рецепторів, також присутня антигістамінна (Н1) активність.

Покази: шизофренія, інші психічні розлади.

Це похідне бензисоксазолу, так само як і ілоперидон, рисперидон, паліперидон.

Альтернативні назви / синоніми:  геодон.
Діюча речовина:  зипрасидон.
Рекомендації при вагітності:

Дуже обмежена інформація про застосування у людини; дані від експериментальних тварин припускають ризик.

Рекомендації при лактації:

Відсутня інформація про застосування у людини; потенційно токсичний.

Прийом під час вагітності (короткий висновок):

Зипрасидон порушує ембріональний розвиток в експериментальних тварин. Виходячи з дуже обмеженого досвіду застосування атипових антипсихотичних препаратів при вагітності у людини, американська колегія акушерів та гінекологів не рекомендує рутинне використання їх при вагітності. Проте, при зважанні на користь для матері та ризику для плода, таке призначення може бути необхідним. Враховуючи захворювання, при яких призначається зипрасидон, користь для матері, очевидно перевищує ризик для плода. Вагітність у жінок з психічними захворюваннями являє собою ризик як для матері, так і для плоду, вони повинні отримувати лікування до та під час вагітності згідно з рев’ю 1996 року щодо супроводу психічних захворювань.

Жінкам, які приймають атипові антипсихотики, рекомендовано призначати фолієву кислоту в дозі 4 мг/день через неадекватне споживання фолатів та ожиріння.

Інформація щодо досліджень на тваринах:

Згідно з інструкцією до препарату при доклінічних обстеженнях у щурів та кролів спостерігали порушення розвитку після лікування вагітних тварин. У щурів спостерігали зменшення ваги плодів та затримку оссифікації при материнській дозі 10 мг/кг/день та вищій. Ця доза становить половину від рекомендованої для людини (виходячи з площі поверхні тіла), а четвертина дози для людини призводила до материнської токсичності у щурів. Доза 10 мг/кг/день при вагітності та лактації також спричиняла зменшення виживання плодів та життєздатності новонароджених. Також повідомляється про зниження виживання та зменшення набирання ваги щуренятами, а також порушення поведінки при тестуванні при такій дозі. У вагітних кролів доза 30 мг/кг/день призводила до зростання частоти кардіоваскулярних вад та зміни в нирках у потомства. Ця доза втричі перевищує рекомендовану для людини виходячи з площі поверхні тіла.

Інформація щодо впливу на плід:

Наводимо дані різних досліджень.

Повідомляється про здорового новонародженого хлопчика, мама якого приймала низькі дози зипрасидону (40 мг/день) та циталопраму (60 мг/день; антидепресант, інгібітор зворотного захоплення серотоніну) від періоду зачаття та в певні терміни вагітності, з підтвердженим прийомом останні 4 тижні вагітності. Не спостерігали неонатальних ускладнень. Дитина знаходилась на змішаному вигодовуванні до віку 6 місяців, коли при огляді не виявлено порушень.

Здорова дівчинка народилась у мами, яка приймала зипрасидон (160 мг/день) та флуфеназин (2,5 мг/день; антипсихотичний препарат). Неонатальних ускладнень не спостерігали, дитина знаходилась на штучному вигодовуванні.

Доношена дівчинка з ізольованою розщілиною піднебіння народилась у жінки, яка приймала зипрасидон в дозі 80-120 мг/день в І триместрі вагітності та 40 мг/день до кінця вагітності. Мама також приймала діазепам (доза не наводиться; транквілізатор). Дитина знаходилась на штучному вигодовуванні.

Невелике зниження рівня при нейромоторному тестуванні виявлено у 22 немовлят, які зазнали пренатального впливу антипсихотичних препаратів, з них в одному випадку це був зипрасидон.

У 2011 році FDA оновив інформацію в інструкціях до антипсихотичних препаратів стосовно вагітності, підкресливши ризик неонатальних ускладнень при вживанні в ІІІ триместрі. Ці ускладнення включають наступне: екстрапірамідні знаки (аномальні м’язові мимовільні рухи) внаслідок блокади дофаміну та седації, труднощі при диханні та годуванні, збудження, тремор, аномально знижений або підвищений м’язовий тонус. FDA визначає ці симптоми як “синдром відміни”, але ці ознаки також можуть означати побічні ефекти (токсичність) від залишкового впливу препарату. Ці ускладнення можуть зникати спонтанно або вимагати додаткової стаціонарної допомоги.

Створено національні реєстри щодо вживання антипсихотичних препаратів при вагітності: в США – на базі Массачусетського загального госпіталю (National Pregnancy Registry for Atypical Antipsychotics, http://www.womensmentalhealth.org/pregnancyregistry/) та Австралії (http://clinicaltrials.gov/ct2/show/NCT00686946).

Також див. статтю Антипсихотичні препарати.

Застосування препарату під час вигодовування:

Немовля, яке зазнало впливу зипрасидону та циталопраму при вагітності та змішаному вигодовуванні при обстеженні у віці 6 місяців, розвивалось нормально.

Вимірювалась концентрація препарату в молоці та плазмі матері, яка приймала 160 мг/день зипросидону після того, як вона припинила грудне вигодовування. Підраховано, що дитина отримує 1,2% материнської дози препарату.

Американська академія педіатрії класифікує атипові антидепресанти як препарати, дія яких на немовля невідома, але викликає занепокоєння.

Виходячи з дуже обмеженого досвіду застосування атипових антипсихотичних препаратів при лактації у людини, американська колегія акушерів та гінекологів не рекомендує рутинне використання їх при лактації.

Вплив на фертильність (чоловіків та жінок):

Результати доклінічних досліджень, повідомлених FDA, демонструють зростання періоду копуляції при невеликій дозі в 10 мг/кг/день (половина дози, рекомендованої для людини, виходячи з площі поверхні тіла) та зниження фертильності у щурів, лікованих дозою 160 мг/кг/день (у 8 разів перевищує рекомендовану для людини, виходячи з площі поверхні тіла). Порушення фертильності пов’язане з впливом на організм самок. У самців щурів зипрасидон не спричиняв змін в яєчках при дозі 200 мг/кг/день. При введенні зипрасидону інтраперитонеально дорослим самкам щурів в дозі 1 та 2,5 мг/день не спостерігали порушень циклу. Не було значимого впливу на концентрацію пролактину на 28 день. У групі, яка отримувала 2,5 мг/кг, на 28 день відзначили значне збільшення ваги. У неповнолітніх щурів, яким вводили 2,5 мг/кг/день зипрасидону інтраперитонеально протягом 21 дня, не спостерігали порушень циклів, збільшення ваги. Проте в людини такий спосіб введення не застосовується.

В інструкції до препарату наводяться результати клінічних випробувань: репродуктивні та сексуальні побічні наслідки не часто зустрічалися, але включали імпотенцію, порушення еякуляції, сексуальну дисфункцію у жінок, аменорею, галакторею. Такі ефекти асоціювалися зі спричиненою антипсихотичними препаратами гіперпролактинемією, яка також може призводити до неплідності. Індукована зипросидоном гіперпролактинемія в кількох випадках була зворотною. Описані симптоми включали галакторею, аменорею, сексуальну дисфункцію. Існує побоювання, що зипрасидон може призводити до росту пролактином (пухлин).

У жінки з біполярним розладом ІІ через тиждень після початку терапії зипрасидоном (40 мг/ день) спостерігали статеве збудження та тривалі спонтанні оргазми, що зникли через 3 дні після припинення лікування. Ця пацієнтка не мала в анамнезі таких проявів.

Адаптовано за матеріалами:
  1. Інформаційна система Центру репродуктивної токсикології “Reprotox” (http://www.reprotox.org).
  2. Briggs G, Freeman R, Yaffe S. Drugs in Pregnancy and Lactation: a Reference Guide to Fetal and Neonatal Risk. Ninth edition, 2011, Wolters Kluwer, Lippincott Williams & Wilkins. 1728 pages. ISBN: 978-1-60831-708-0.

 

Адаптовано 04.02.2016 р.:
Е.Й. Пацкун, лікар-генетик, кандидат медичних наук, доцент кафедри неврології, нейрохірургії та психіатрії Ужгородського національного університету.
Переглянуто редакційною колегією 22.02.2016 р.


Будь ласка, дайте відповідь на ці чотири питання:

Хто Ви?

Результати

Loading ... Loading ...

Ваша оцінка сайту УТІС:

Результати

Loading ... Loading ...

Для чого потрібна інформація?

Результати

Loading ... Loading ...

Чи Ви ще повернетесь на наш сайт?

Результати

Loading ... Loading ...

Всього статей

1448

Наші сайти
Мистецтво
Мистецтво
Навчання
Навчання
Інформація
Інформація
Information
Information
Help Me!