МБФ "ОМНІ-мережа для дітей"
Інформація про чинники, які порушують розвиток дітей
УКРАЇНСЬКІ ДІТИ З ОСОБЛИВИМИ ПОТРЕБАМИ ПОТРЕБУЮТЬ ДОПОМОГИ!

ВІТАМІН А

Група/призначення:

 Авітаміноз та гіповітаміноз А у дорослих і дітей; різноманітні ураження та захворювання шкіри.

Альтернативні назви / синоніми: ретинол.
Діюча речовина: ретинол.
Рекомендації при вагітності: протипоказаний в дозах, які перевищують рекомендовані добові.
Рекомендації при лактації: сумісний.
Прийом під час вагітності (короткий висновок):

Споживання вітаміну А в дозах, менших за 10000 МО/день не було пов’язано з підвищеним ризиком вроджених аномалій. Деякі дослідження продемонстрували підвищення ризику, починаючи з дози 10000 МО/день, а інші  – з дози 25000 МО/день. В регіонах, ендемічних за дефіцитом вітаміну А, саме з цим дефіцитом пов’язують  збільшення материнської та перинатальної захворюваності та смертності.

Вітамін А є природним компонентом харчових продуктів, мультивітамінів та самостійною добавкою. Він широко використовується в косметичній промисловості, але дані досліджень показали, що при місцевому вживанні вітамін погано всмоктується.

Інформація щодо досліджень на тваринах:

Стурбованість стосовно застосування вітаміну А базується на інформації про тератогенність ретиноєвої кислоти та її сполук. Так, третиноїн призводить до виникнення вроджених вад розвитку у ряді видів тварин, а ізотретиноїн (13-цис-ретиноєва кислота) асоціюється з підвищеним ризиком вроджених аномалій, спонтанних абортів при вживанні вагітними і вважається тератогеном. У щурів та мавп використовували дуже високі дози вітаміну А та всіх інших ретиноїдів, тому спостерігалися тератогенні ефекти. Попередник вітаміну А β-каротин не асоціюється з вродженими аномаліями.

Інформація щодо впливу на плід:

Дефіцит вітаміну А в період вагітності.

Для людини це природний компонент їжі. Він бере участь у регуляції і стимуляції росту та диференціюванні клітин, розвитку і підтримці легенів та  сітківки.   Загалом вважається, що  вагітні жінки в США і Європі отримують адекватну достатню дозу вітаміну А постійно, хоча це документально не підтверджено. У ендемічних за дефіцитом вітаміну А регіонах такий дефіцит є серйозною проблемою громадської системи охорони здоров’я.  Також дефіцит вітаміну А може наступити після проведення баріатричної хірургії (зменшення шлунку як метод лікування ожиріння). Встановлено, що дефіцит вітаміну А в період вагітності та лактації сприяє зростанню материнської захворюваності та смертності, в основному за рахунок інфекцій сечостатевого тракту, травної та дихальної систем. На додаток до інфекцій, дефіцит вітаміну А під час вагітності пов’язують зі зменшенням рівня гемоглобіну в материнській та пуповинній крові.

Повідомляється про 3 випадки народження дітей з вродженими вадами розвитку при дефіциті вітаміну А в матері. В першому випадку жінка з множинним вітамінним дефіцитом народила дитину з вродженою ксерофтальмією та двобічною розщілиною губи. В іншому випадку жінка, яка страждала від недоїдання, з сліпотою, яка виникла перед пологами в результаті дефіциту вітаміну А, передчасно народила дитину  з мікроцефалією та анофтальмією. В останньому випадку сліпа розумово відстала дівчинка з двобічною мікрофтальмією, колобомою райдужки, судинної оболонки та аплазією сітківки народилася у жінки, в якої дефіцит вітаміну А проявився нічною сліпотою.

Надлишок вітаміну А- гіпервітаміноз А.

Неконтрольований прийом вітаміну А вагітними призводив до аномалій у дітей. Повідомляється про випадок гідроуретеру у дитини після щоденного вживання матір’ю при вагітності вітаміну в дозі 25000 та 40000 МО, а вади ЦНС виникали після дози 150000 МО. Вади, характерні для ретиноїдної ембріопатії (обличчя, вуха, серце, піднебіння) описані при материнській дозі 25000 МО і вищій. Два невеликі дослідження підтвердили дані про те, що дози до 10000 МО/день не асоціюються з тератогенним ефектом. Поширеність вроджених аномалій не перевищувала очікуваний рівень у групі 1203 дітей від жінок, що приймали вітамін А в першому триместрі у дозі 6000 МО/день.

У 1987 році тератологічне товариство порекомендувало споживати вітамін А в період вагітності в дозі, яка не перевищує 8000 МО/день. Одночасно виробники мультивітамінів для вагітних зменшили вміст вітаміну А в них від 8000 до 5000 МО і в багатьох замінили ретинолові ефіри на β-каротин.

У 1995 році при дослідженні 22 тисяч вагітних оцінювалось споживання вітаміну А з їжею та добавками і було встановлено, що вроджені вади у дітей формуються при материнській дозі вищій за 10000 МО.  Порівнювали поширеність вроджених аномалій в двох групах: одні вагітні приймали більше 10000 МО вітаміну А, а інші – 5000 МО. Зростання відмічалося при дозах, вищих за 10000 МО. За оцінками авторів, вагітні жінки, які споживають таку кількість вітаміну А мають ризик народити дитину з характерними для вітаміну А вродженими вадами на рівні  1-2%.

Європейська тератологічна інформаційна мережа інформує про відсутність тератологічного ефекту від добавок вітаміну А.

При дослідженні дітей з вродженими вадами серця (Балтимор-Вашингтон) опитували їхніх мам для виявлення факторів ризику. Споживання вітамінів оцінювали на підставі повідомлень жінок про харчування та вживання вітамінних добавок.  Вживання 10000 МО/день з добавок (але не з їжі) асоціювалося з  транспозицією магістральних судин. Цікавим є той факт, що високі дози вітаміну А, отримані з їжею не викликають таких ефектів.

Департамент охорони здоров’я Великобританії у 1990 році рекомендував уникати вживання печінки, особливо ягнячої на ранніх термінах вагітності, оскільки вона містить в 4-12 раз більшу дозу вітаміну А, ніж рекомендована для людини. Проте це тільки теоретичні припущення, бо всмоктування вітаміну А з печінки може бути зниженим, а якщо вагітні будуть виконувати цю рекомендацію, то може розвинутися дефіцит.

Застосування препарату під час вигодовування:

Вітамін А є природним компонентом грудного молока. В регіонах з ендемічним дефіцитом вітаміну А корисним є додавання його вагітним. Рекомендована доза при лактації становить 4000 МО. Проте повідомляється, що, до прикладу, в Танзанії у жінок з ВІЛ харчові добавки вітаміну А підвищували трансмісію інфекції до плода з грудним молоком.

Вплив на фертильність (чоловіків та жінок):

Дослідження з експериментальними тваринами показали, що вітамін А необхідний для нормального сперматогенезу, а порушення,  викликані дефіцитом цього вітаміну, ймовірно є зворотними.

Адаптовано за матеріалами:
  1. Інформаційна система Центру репродуктивної токсикології “Reprotox” (http://www.reprotox.org).
  2. Briggs G, Freeman R, Yaffe S. Drugs in Pregnancy and Lactation: a Reference Guide to Fetal and Neonatal Risk. Ninth edition, 2011, Wolters Kluwer, Lippincott Williams & Wilkins. 1728 pages. ISBN: 978-1-60831-708-0.

 

Адаптовано 11.05.2015 р.:
Е.Й. Пацкун, лікар-генетик, кандидат медичних наук, доцент кафедри неврології, нейрохірургії та психіатрії Ужгородського національного університету.
Переглянуто редакційною колегією 07.07.2015 р.
Оновлено 28.08.2016 р.


Будь ласка, дайте відповідь на ці чотири питання:

Хто Ви?

Результати

Loading ... Loading ...

Ваша оцінка сайту УТІС:

Результати

Loading ... Loading ...

Для чого потрібна інформація?

Результати

Loading ... Loading ...

Чи Ви ще повернетесь на наш сайт?

Результати

Loading ... Loading ...