ТРИГЕКСИФЕНІДИЛ
Група/призначення:
Протипаркінсонійний засіб.
Покази: паркінсонізм (монотерапія та в комбінації з леводопою (протипаркнсонічний засіб); екстрапірамідні симптоми, спричинені нейролептиками або препаратами з подібним ефектом; хвороба Паркінсона*; хвороба Літтла**; спастичні паралічі, пов’язані з ураженням екстрапірамідної системи; у ряді випадків знижує тонус та поліпшує рухи при парезах пірамідного характеру.
*Хвороба Паркінсона – це повільно прогресуюче дегенеративне захворювання, яке характеризується ураженням екстрапірамідної системи, проявляється руховими розладами: гіпокінезією, ригідністю м’язів і тремором, що виникають у спокої, також наростаючими розладами психічної сфери – зниженням розумових здібностей і депресивним станом. Викликано прогресуючим руйнуванням і загибеллю нейронів, що виробляють нейромедіатор дофамін – насамперед у чорній субстанції, а також і в інших відділах центральної нервової системи. **Хвороба Літтла (Little’s Disease) – різновид спастичного двостороннього церебрального паралічу (у дітей), при якому ноги уражаються сильніше, ніж руки. |
Альтернативні назви / синоніми:
Артан, циклодол, паркопан, ромпаркін.
Діюча речовина: тригексифенідил.
Рекомендації при вагітності:
Обмежені дані про використання у людини; відсутність відповідних даних в експериментальних тварин.
Рекомендації при лактації:
Відсутні дані про використання у людини; ймовірно сумісний.
Прийом під час вагітності (короткий висновок):
Повідомляється як про нормальні, так і несприятливі результати вагітностей.
Інформація щодо досліджень на тваринах: відсутня.
Інформація щодо впливу на плід:
Наводимо дані різних досліджень.
Національний спільний перинатальний проект (National Collaborative Perinatal Project) охопив 9 пацієнток з впливом тригексифенідилу в І триместрі. Не було виявлено підвищеного ризику вроджених вад у дітей цих жінок, однак цих даних недостатньо для висновків. В цілому при вживанні антихолінергічних препаратів в І триместрі описано зростання частоти малих аномалій.
Повідомляється про 2 успішні вагітності в однієї жінки, яка отримувала 32 та 50 мг/день протягом кожної вагітності.
Також повідомляється про немовля з множинними вродженими вадами, включаючи аненцефалію, кардіоваскулярні аномалії та інші дефекти, чия мама лікувалась тригексифенідилом протягом перших семи місяців вагітності.
Застосування препарату під час вигодовування:
Одне з повідомлень, адресоване тератологічній службі, інформує про 3 здорових дітей, народжених за 7-річний період жінкою з параноїдною шизофренією, яка приймала галоперидол (нейролептик, антипсихотичний засіб) та тригексифенідил протягом вагітності та лактації, а також рисперидон (нейролептик) при одній з вагітностей. Немовлята не мали ускладнень і знаходились на грудному вигодовуванні до 6-8 місяців, в той час як мама продовжувала лікування. При останньому огляді старшій дитині виповнилося 8 років, молодшій – 16 місяців, розвиток та поведінка дітей були в межах норми.
Вплив на фертильність (чоловіків та жінок): відсутня інформація.
Адаптовано за матеріалами:
- Інформаційна система Центру репродуктивної токсикології “Reprotox” (http://www.reprotox.org).
- Briggs G, Freeman R, Yaffe S. Drugs in Pregnancy and Lactation: a Reference Guide to Fetal and Neonatal Risk. Ninth edition, 2011, Wolters Kluwer, Lippincott Williams & Wilkins. 1728 pages. ISBN: 978-1-60831-708-0.