ТРАВОПРОСТ
Група/призначення:
Простагландини та їх синтетичні похідні.
*Простагландини — високоактивні тканинні регулятори, одна з груп простаноїдів (похідних простанової кислоти) – окремої групи оксиліпінів, яка містить простагландини, ізопростагландини, тромбоксани і простацикліни — продукти циклооксигеназного шляху перетворення поліненасичених жирних кислот. |
Альтернативні назви / синоніми: траватан.
Діюча речовина: травопрост.
Рекомендації при вагітності:
Протипоказаний по аналогії із спорідненими препаратами.
Рекомендації при лактації: відсутня інформація.
Прийом під час вагітності (короткий висновок):
Травопрост порушує ембріональний розвиток в експериментальних тварин, однак, дози, які застосовувались при цих дослідженнях в сотні разів перевищували офтальмологічну дозу для людини.
Введення травопросту та споріднених препаратів латанопросту і біматопросту в очі новонароджених та дорослих може викликати незворотне потемніння райдужної оболонки.
Офтальмологічне застосування призводить до низької та транзиторної концентрації в крові.
Інформація щодо досліджень на тваринах:
Доклінічні дослідження, результати яких наводяться в інструкції до препарату, включали тератологічні дослідження у щурів та мишей. Ці дослідження підсумовані на сайті FDA. Внутрішньовенне введення вагітним щурам до 10 мкг/кг/день призводило до скелетних та вісцеральних аномалій у потомства. Наступна найнижча доза (3 мкг/кг/день) не призводила до таких змін. Ці дози в 250 та 75 разів, відповідно, перевищують максимальну офтальмологічну для людини. Призначення вагітним щурам дози 0,3 мкг/кг/день з 7-го гестаційного дня та протягом лактації викликало зменшення набирання ваги немовлятами та підвищення смертності. Ця доза в 7,5 разів перевищує офтальмологічну для людини. Призначення цієї ж дози підшкірно вагітним мишам призводило до зменшення виживання ембріонів та плодів.
При підшкірній дозі в 10 мкг/кг/день не спостерігали порушень фертильності у самок та самців щурів, хоча середня кількість жовтого тіла була зменшена, а преімплантаційні втрати зростали.
Інформація щодо впливу на плід:
Відсутній досвід застосування у людини.
Згідно з інструкцією до препарату введення на рогівку людини призводить до піку концентрації 25 пг/мл та меншій (рекомендована доза – по одній краплі в кожне око розчину, що містить 40 мкг/мл травопросту). Травопрост швидко виводиться з плазми і вже не виявляється в ній через годину після офтальмологічного застосування.
При потраплянні на шкіру препарат всмоктується, тому медичному персоналу рекомендовано використовувати захисні рукавички.
Застосування препарату під час вигодовування:
Згідно з інструкцією до препарату травопрост або його метаболіти виявляються в молоці щурів при системному застосуванні.
Вплив на фертильність (чоловіків та жінок): відсутня інформація.
Адаптовано за матеріалами:
- Інформаційна система Центру репродуктивної токсикології “Reprotox” (http://www.reprotox.org).