ТІОПЕНТАЛ
Група/призначення:
Засіб для неінгаляційного наркозу, барбітурат дуже швидкої дії.
Покази: застосовується як самостійний наркотизуючний засіб (в основному при недовготривалих оперативних втручаннях), а також для ввідного та базисного наркозу. У поєднанні з м’язовими релаксантами та аналгетиками – при проведенні штучної вентиляції легень.
Вважається, що 1-2% вагітних проходять якусь хірургічну процедуру, крім кесаревого розтину.
Альтернативні назви / синоніми: пентотал.
Діюча речовина: тіопентал.
Рекомендації при вагітності: ймовірно сумісний.
Рекомендації при лактації: сумісний.
Прийом під час вагітності (короткий висновок):
Дані від експериментальних тварин та досвід застосування у людини не припускають зростання частоти вроджених вад. Препарат використовується з 1930 років для індукції загальної анестезії. Призначають при акушерській анестезії, особливо при кесаревому розтині та для індукції анестезії при застосуванні допоміжних репродуктивних технологій. Тіопентал проникає до плаценти, але затримується в печінці плода і не досягає концентрації в мозку плода, яка б викликала пригнічення.
Інформація щодо досліджень на тваринах:
У щурів виявлено вищу в 10 разів здатність тіопенталу проникати в головний мозок матері, ніж плода, тому не викликає седації у плода при менших дозах. У щурів та мишей не призводить до зростання вроджених вад.
У вагітних кіз, які отримували загальну анестезію тіопенталом спостерігали зниження рівня прогестерону та підвищення рівня кортизолу (гідрокортизону).
Інформація щодо впливу на плід:
Наводимо дані різних досліджень.
Серед 13 плодів з впливом препарату спостерігали наступні результати: 4 самовільні аборти через 1-2 тижні після дії тіопенталу, 6 завмерлих вагітностей, 2 неонатальні загибелі.
Спільний перинатальний проект (Collaborative Perinatal Project) виявив відсутність зростання частоти вроджених вад у дітей 152 жінок, яким призначався тіопентал протягом перших 4 місяців вагітності.
Тіопентал розподіляється в сперматогенному епітелії, яєчках та плаценті. Період напіврозпаду тіопенталу значно вищий у немовлят, які зазнали впливу при кесарському розтині, ніж у дорослих. Також в сироватці немовлят виявлено значно більше незв’язаного тіопенталу, ніж в дорослих. Це може призвести до підвищеної чутливості немовлят до тіопенталу.
Через 90 секунд після введення тіопенталу вагітній відзначали уповільнення серцебиття плода у терміні 30 тижнів, що тривало 105 хвилин після припинення введення препарату.
Застосування препарату під час вигодовування:
Невелика кількість тіопенталу проникає до молозива та зрілого грудного молока. В двох групах з 8 пацієнток визначили концентрацію тіопенталу в молоці та молозиві після індукції анестезії – 5,4 та 5,0 мг/кг, відповідно, яку вимірювали в перші 36 годин після оперативного втручання. Співвідношення молоко:плазма становило менше, ніж 1,0 в обох групах. Низькі концентрації тіопенталу в молоці не здаються токсичними для немовляти.
Американська академія педіатрії класифікує тіопентал як сумісний з грудним вигодовуванням.
Вплив на фертильність (чоловіків та жінок):
Проводилось дослідження з порівняння тіопенталу та пропофолу (засіб для загальної анестезії) при використанні у якості анестезії при підборі ооцитів для внутрішньоцитоплазматичної ін’єкції сперматозоїда. 47 жінок отримали пропофол та 43 – тіопентал. В двох групах не виявили суттєвої різниці в якості ооцитів, успішній вагітності, концентрації β-ХГЛ.
Адаптовано за матеріалами:
- Інформаційна система Центру репродуктивної токсикології “Reprotox” (http://www.reprotox.org).