СИСТЕМНИЙ ЧЕРВОНИЙ ВОВЧАК ТА ВАГІТНІСТЬ
Системний червоний вовчак (СЧВ) – це багатосистемне захворювання сполучної тканини, яке розвивається переважно у молодих жінок і дівчат на тлі генетично зумовленої недосконалості імунорегуляторних процесів, що є наслідком неконтрольованої продукції антитіл до власних клітин та їх компонентів з розвитком аутоімунного та імунокомплексного хронічного запалення, яке призводить до ушкодження шкіри, опорно-рухового апарату і внутрішніх органів.
В середньому розповсюдженість СЧВ становить 0,45 на 10000 дитячого населення. Хворіють переважно дівчатка, жінки дітородного віку (20-30 років). В США приблизно 1,1 млн. осіб мають СЧВ, 90% з них – жінки. Поширеність в Україні – 16,5 випадків на 100 тис. населення.
Синонім:
Червоний вовчак та вагітність, люпус та вагітність.
СЧВ під час вагітності (короткий висновок):
Жінки з СЧВ можуть мати нормальні вагітності. Однак, у них вищий ризик ускладнень в період вагітності. Клініцисти переконані, що результат вагітності є кращим при належному контролі захворювання, принаймні, за 6 місяців до запланованої вагітності.
Інформація щодо впливу на плід:
Невідомо достеменно, чи при вагітності зростає частота рецидивів (lupus flares). Жінки, в яких були такі рецидиви в період вагітності, як правило мають симптоми в першій половині вагітності та перші кілька місяців після пологів. Якщо СЧВ не активний протягом 6 місяців до запліднення, ймовірність рецидиву при вагітності може бути нижчою.
СЧВ підвищує частоту самовільного переривання на ранніх термінах вагітності. За різними даними ця частота сягає 35% в І триместрі. З таким ускладненням асоціюються попередні самовільні викидні, ураження нирок, наявність специфічних антитіл.
Жінки з СЧВ мають вищий ризик розвитку прееклампсії.
Також з СЧВ асоціюється вищий ризик пізніх викиднів, передчасних пологів (близько половини вагітностей), зменшення ваги новонароджених. Несприятливими факторами розвитку таких ускладнень є активний процес в період запліднення та на ранніх термінах вагітності. Ураження нирок (люпус-нефрит) та попередня гіпертензія також підвищують ймовірність вищенаведених ускладнень.
Рідко СЧВ призводить до тромбоутворення, внаслідок цього – до легеневих проблем та інсульту. Ще в рідших випадках це може бути причиною материнської смертності.
При СЧВ у матері можуть виникати симптоми у новонародженого – так званий неонатальний люпус-синдром. Частіше спостерігається у дітей, чиї матері мають певні антитіла (анти-Ро та /або анти-ЛА; anti-Ro / anti-La) в крові. Ознаками неонатального люпусу є наступні: висипка, зміни в аналізі крові, проблеми з печінкою. Вони зазвичай зникають до віку 6 місяців, інколи пізніше. Найсерйознішим проявом неонатального люпусу є порушення серцевого ритму – блокада, яка в 30% випадків призводить до загибелі немовлят.
Таким чином, СЧВ асоціюється з ризиком при вагітності, тому найважливішим є утримувати захворювання в ремісії, наскільки це можливо. Припинення прийому окремих препаратів може призвести до погіршення перебігу захворювання і , в свою чергу, погіршити результат вагітності.
СЧВ під час вигодовування:
СЧВ сам по собі не є протипоказанням до грудного вигодовування, захворювання не передається через грудне молоко.
Деякі препарати, які приймає мама, можуть не бути безпечними для дитини або порушувати продукцію молока.
Вплив на фертильність (чоловіків та жінок):
СЧВ сам по собі не порушує фертильності. Однак, деякі препарати, які використовують для його лікування можуть негативно впливати на функцію яєчників, що ускладнить настання вагітності. Це стосується і пацієнток з ураженням нирок (люпус-нефритом).
Також деякі препарати можуть чинити вплив на продукцію сперми у чоловіків з СЧВ.
Адаптовано за матеріалами:
- Сайт “MotherToBaby a service of the Organization of Teratology Information Specialists (OTIS)” (http://www.mothertobaby.org/).