МБФ "ОМНІ-мережа для дітей"
Інформація про чинники, які порушують розвиток дітей

НАТРІЮ ОКСИБАТ

Група/призначення:

Засоби для загальної анестезії; антигіпоксанти, антиоксиданти. Це 4-гідроксибутират натрію, сіль гама-гідроксимясляної кислоти (ГОМК). Гама-гідроксимасляна кислота є метаболітом гама-амінобутирової кислоти (гама-аміномасляної кислоти, ГАМК) – найпоширенішого гальмівного нейромедіатора центральної нервової системи.

Натрію оксибат застосовувався для анестезії в акушерстві в ранніх 1960 роках.

У ранні 1990 гама-аміномасляна кислота маркувалась як дієтична добавка для покращення спортивних результатів, сексуальної активності та індукування сну. Нею також зловживали як психоактивною речовиною під назвою “рідкий екстазі”.

Застереження FDA: управління з харчових продуктів та лікарських засобів (FDA) поінформувало медичну громадськість та пацієнтів про те, що одночасне застосування оксибату натрію з алкоголем чи лікарськими засобами, що пригнічують ЦНС, може призвести до небезпечного пригнічення дихання. В інструкцію до медичного застосування оксибату натрію внесено протипоказання щодо вживання алкоголю під час застосування препарату. Слід також уникати одночасного застосування оксибату натрію з лікарськими засобами, що пригнічують ЦНС, такими як наркотичні анальгетики, бензодіазепіни, седативні антидепресанти, загальні анестетики та м’язові релаксанти. Одночасне застосування оксибату натрію з цими препаратами або іншими лікарськими засобами, що пригнічують ЦНС, підвищує ризик розвитку серйозних розладів дихання, що можуть привести до втрати свідомості, коми та навіть смерті.

Оксибат натрію схвалений FDA для зняття нападів м’язової слабкості (катаплексії) та лікування сонливості у денний час у пацієнтів з нарколепсією. Оксибат натрію також відомий як гамма-гідроксибутират (ГГБ). ГГБ це лікарський засіб, яким зловживають, та який може викликати серйозні побічні реакції з боку ЦНС, включаючи смерть.

Альтернативні назви/синоніми:

Сомсаніт, ксирем, натрію оксибутират.

Діюча речовина: натрію оксибат.
Рекомендації при вагітності: за показами.
Рекомендації при лактації: відсутня інформація.
Прийом під час вагітності (короткий висновок):

Натрію оксибат не вивчався системно для дослідження репродуктивних ефектів. Через те, що цей агент понижує мозковий кровообіг метаболізм глюкози та споживання кисню вважалося, що він показаний у випадку гіпоксії плода (стаття гіпоксія та вагітність). Заборонений в якості дієтичної добавки. Натрію оксибат в даний час застосовується для лікування нарколепсії.

Інформація щодо дослідження на тваринах:

У російських дослідженнях щури піддавались пренатальному впливу гіпобаричного кисню або алкоголю, було виявлено, що отримані в результаті біохімічні зміни мозку та когнітивні порушення можуть мати зворотній розвиток при постнатальному лікуванні натрію оксибатом. З іншого боку, введення гама-гідроксимясляної кислоти новонародженим щурам призводило до зміни біосинтезу нейромедіаторів, пониження рухової активності та вентиляції, що прогресує до апное.

Морські свинки, народжені після введення цього агенту матерям були в клінічно пригніченому стані, а пологи затримувались на 45 хвилин після лікування матерів. Цей інтервал є істотно довшим, аніж період клінічної індукції при кесаревому розтині. У кролів натрію оксибат пригнічував активність мускулатури матки, індуковану розтягненням.

Інформація щодо впливу на плід:

В 2004 році дослідження випадок-контроль описало жінку, в якої розвинулось помірне пригнічення дихання за 2 години до народження здорової дитини. Згодом вона призналась у прийомі оксибату натрію.

Хоча було повідомлено про ряд випадків успішного клінічного застосування цього агенту для кесаревого розтину, також було декілька контрольованих досліджень щодо застосування протягом вагітності.

Один опис 150 випадків кесаревого розтину, що проводився під натрію гідроксібутиратом підвів підсумки щодо хороших результатів як для матерів, так і дітей; однак, цей опис ідентифікував судомну активність у матерів, артеріальну гіпертензію, сильну втрату крові як можливі ефекти, асоційовані з цим методом анестезії. Стан плода був важким у 12% новонароджених, за поясненням авторів, у зв’язку з супутніми станами. Перед пологами продемонстровано плацентарний трансфер у людини.

Застосування препарату під час вигодовування:

Немає досліджень щодо екскреції цього агенту до грудного молока людини та можливих лактаційних ефектів.

Дослідження у щурів, що згадується в інструкції до препарату, показало пониження життєздатності потомства, коли натрію оксибат вводився матерям протягом пізніх строків вагітності та лактації.

Вплив на фертильність чоловіків та жінок: немає даних.
Адаптовано за матеріалами:
  1. Інформаційна система Центру репродуктивної токсикології “Reprotox” (http://www.reprotox.org).

 

Перекладач – К.В. Колядко.
Адаптовано 22.04.2019 р.
Перевірено – Е.Й. Пацкун, лікар-генетик, кандидат медичних наук, доцент кафедри неврології, нейрохірургії та психіатрії Ужгородського національного університету.
Переглянуто редакційною колегією 23.04.2019 р.


Будь ласка, дайте відповідь на ці чотири питання:

Хто Ви?

Результати

Loading ... Loading ...

Ваша оцінка сайту УТІС:

Результати

Loading ... Loading ...

Для чого потрібна інформація?

Результати

Loading ... Loading ...

Чи Ви ще повернетесь на наш сайт?

Результати

Loading ... Loading ...

Всього статей

1443

Наші сайти
Мистецтво
Мистецтво
Навчання
Навчання
Інформація
Інформація
Information
Information
Help Me!