КРЕМНІЙ
Група/призначення:
Хімічний елемент. Кремній це елемент, який міститься в кварці, піску та пісковику. Кремній (Sі) є другим найбільш поширеним елементом на Землі, однак він не зустрічається в природі в чистому вигляді. Натуральний кремній існує у формі кремнезему (діоксид кремнію), піску та пісковику, як силікат в польовому шпаті та інших мінералах. Кремній використовується у виробництві електронних компонентів та в сплавах.
Силікони та силоксани є кремній-вмісними сполуками, часто зустрічаються як полімери. Силікон належить до групи сполук, які містять кремній із загальною формулою R2SiO. Силікони зустрічаються як полімери в мастилах та пластифікаторах. Термін силікон інколи використовується для назви групи сполук, які більш коректно називати силоксанами. Силоксани є сполуками, які характеризуються змінними атомами кремнію та кисню. Силоксан, до прикладу, може мати структуру H3Si-(OSiH2)n-OSiH3.
Альтернативні назви / синоніми: немає.
Діюча речовина: кремній.
Рекомендації при вагітності:
Обмежена інформація, ймовірно, уникати промислового впливу високих концентрацій.
Рекомендації при лактації:
Відсутня інформація про несприятливий вплив.
Прийом під час вагітності (короткий висновок):
Відсутня інформація про вплив кремнію на розвиток. Несприятливі ефекти впливу цих полімерів на репродукцію не продемонстровано.
Інформація щодо досліджень на тваринах:
Існують свідчення, що кремній є невід’мним мікроелементом для розвитку сполучної тканини та особливо кісток. Кремній локалізувався в кістках ембріонів курчат, які ростуть, та молодих щурів в постнатальному періоді. Наночастинки кристалічного кремнію, які вводились інтраперитонеально або внутрішньовенно вагітним щурам та мишам зменшили вагу матерів та плодів, але не спричинили інші несприятливі ефекти. Кремніємісткі наночастинки були досліджені на ембріотоксичність в культурі ембріонів мишей та риб даніо-реріо (zebrafish, акваріумна рибка, модельний організм в біології). Ембріотоксичність виявлялась під впливом певних експериментальних умов, але достовірність цих експериментів для прогнозування ризику у людини є сумнівною. Не було несприятливого впливу на репродуктивну поведінку щурів або на зростання та розвиток потомства, якому давали синтетичний аморфний кремнієвий продукт в 2 поколіннях пероральною дозою до 1000 мг/кг/день.
Інформація щодо впливу на плід:
Обмежена інформація. Дослідження з Коннектикуту та Массачусетсу знайшли 10% зростання ризику низької ваги при народженні з попереднім пренатальним впливом кремнію. Вплив був визначений за допомогою збирання дрібних частинок через регулюючі монітори якості повітря, розміщені в 5 округах Коннектикуту та Массачусетсу з серпня 2000 року до лютого 2004 року.
Застосування препарату під час вигодовування:
Занепокоєння щодо можливості вивільнення (виходу) кремнію з силіконових грудних імплантатів (силікон) привело до дебатів щодо можливих наслідків для здоров’я. В одному дослідженні визначали кремній в крові та грудному молоці, для з’ясування, чи жінка з грудними імплантатами може передавати екстракт кремнію дитині. Це дослідження не показало істотно підвищеної концентрації кремнію в крові або молоці жінок з силіконовими грудними імплантатами, але додатковий аналіз коров’ячого молока та сумішей для новонароджених виявив, що концентрація кремнію була в 10 разів вищою у коров’ячому молоці та навіть вищою у сумішах.
Пероральне введення кремнію призводило до підвищення концентрації кремнію в плазмі та молоці коней, але не виявлено впливу на кістковий метаболізм жеребців.
Вплив на фертильність (чоловіків та жінок):
Кремній зустрічається в навколишньому середовищі та в певному професійному пилі, одним дослідженням було повідомлено, що кремній присутній в гранульомах нормальних яєчників на місці попадання чужорідного тіла, що виявляють випадково. Невідомо, чи знайдене має якесь значення для функції яєчника.
Відсутня інформація про дослідження щодо можливого впливу на репродукцію людини.
Адаптовано за матеріалами:
- Інформаційна система Центру репродуктивної токсикології “Reprotox” (http://www.reprotox.org).