КОРІНЬ ПІВОНІЇ
Група/призначення:
Рослинні препарати, снодійні та седативні засоби. Корінь півонії використовується як в традиційній, так і в народній медицині. В Китаї він називається bai shao або Shakuyaku і застосовується в традиційній китайській медицині. Корінь півонії містить глікозиди, включно з лактінолідом, пеонісуфроном, пеоніфлорином.
Альтернативні назви/ синоніми:
Півонія, півонії настойка.
Діюча речовина: корінь півонії.
Рекомендації при вагітності: відсутня інформація.
Рекомендації при лактації: відсутня інформація.
Прийом під час вагітності (короткий висновок):
Екстракт півонії не впливає на результати вагітностей у мишей. Відсутні дані про використання при вагітності у людини.
Рев’ю 2014 року щодо використання кореня білої півонії з приводу загрози викидня припустило, що цей препарат є безпечним при вагітності, але дані про вроджені вади розвитку є неадекватними.
Інформація щодо досліджень на тваринах:
Тератологічне дослідження у щурів використало комбінацію 9 рослин, однією з яких був корінь півонії. Не виявлено підвищення частоти вроджених вад розвитку, зазначено протективний ефект щодо індукованих вальпроєвою кислотою дефектів.
При лікуванні вагітних мишей на 6-15 дні вагітності екстрактом P. Lactiflora не відзначали несприятливих наслідків у плодів чи матерів. Спостерігали підвищення частоти перинатальної смертності, коли корінь півонії білої призначали вагітним мишам в дозах одно-, дво- та трикратних рекомендованій для людини, виходячи з площі поверхні тіла. Цей ефект не був залежним від дози.
Інформація щодо впливу на плід:
Відсутній досвід застосування при вагітності у людини.
Корінь півонії використовується як компонент гінекологічних формул для лікування менорагії та інших станів для попередження викиднів. Це частина препарату, відомого як shakuyaku-kanzoh-toh, який містить корінь солодки. Такі комбінації модулюють нейроендокринний контроль овуляції у щурів, що призводить до надмірної відповіді яєчників на гонадотропіни, підвищення активності ароматази в фолікулах, зниження оваріальної продукції тестостерону в моделі синдрому полікістозних яєчників у щурів та зниження концентрації пролактину у жінок, лікованих рисперидоном. Дослідження in vitro з shakuyaku-kanzoh-toh на м’язах матки людини продемонструвало пригнічення активності індукованих та спонтанних скорочень. Kanzoh пригнічував скорочення міометрію людини in vitro, в той час, як shakuyaku – ні.
Застосування препарату під час вигодовування: відсутня інформація.
Вплив на фертильність чоловіків та жінок:
Китайська формула Guizhi Fuling, яка містить півонію молочноквіткову (P. Lactiflora) та інші рослини призводить до зменшення скорочення матки і використовується для лікування дисменореї. Shakuyaku-kanzoh-toh використовується для лікування гіперпролактинемії, індукованої нейролептиками, знижуючи концентрацію пролактину. Згідно з іншим повідомленням призначення цього препарату жінкам з неплідністю, обумовленою синдромом полікістозних яєчників призводило до позитивного результату щодо продукції андрогенів, а кілька жінок завагітніли. Деякі вчені вважають, що антиандрогенний ефект shakuyaku-kanzoh-toh обумовлений коренем солодки, а не коренем півонії.
Адаптовано за матеріалами:
- Інформаційна система Центру репродуктивної токсикології “Reprotox” (http://www.reprotox.org).