МБФ "ОМНІ-мережа для дітей"
Інформація про чинники, які порушують розвиток дітей

КВАЗЕПАМ

Назва англійською мовою: Quazepam.
Група/призначення: снодійні засоби.      

Квазепам належить до групи похідних бензодіазепіну, до якої також входять флуразепам, естазолам, темазепам, тріазолам.

Покази: лікування інсомнії.

Альтернативні назви / синоніми: дорал, дормалін.
Діюча речовина: квазепам.
Рекомендації при вагітності: 

Ризик в І та ІІІ триместрах.

Рекомендації при лактації:  

Відсутні дані про використання у людини – потенційно токсичний – протипоказаний.

Прийом під час вагітності (короткий висновок):  
Якщо жінка отримувала перед або в пологах бензодіазепіни, то у новонародженого можливі гіпотермія, гіпотонія, утруднене дихання, проблеми з годуванням
Якщо лікування проводилось в ІІІ триместрі, то у новонародженого можливі ознаки синдрому відміни

Відсутні повідомлення про використання квазепаму в період вагітності у людини. Слід очікувати, що вплив на плід буде подібним до інших бензодіазепінів (діазепам). 

Інформація щодо досліджень на тваринах:

Репродуктивні дослідження проводились у мишей і щурів. Мишам вводили дози, які у 400 разів перевищували рекомендовану для людини (15 мг) і які не призводили до формування вроджених вад розвитку. Ці дози та 70-кратні рекомендованій для людини дозі асоціювались з малими скелетними варіаціями (затримка осифікації грудини, хребців, дистальних фаланг, надпотиличних кісток. У кролів дози на рівні 13-кратної до рекомендованої для людини не впливали на морфологію плода.

Квазепам не продемонстрував карциногенності у мишей і хом’яків. Тестування  мутагенності було негативним в одному дослідженні і сумнівним в іншому. Відзначено незначне зниження рівня фертильності у мишей, що розцінили як вторинне до седації.

Інформація щодо впливу на плід:

Характеристики препарату: рівень  зв’язуння з білками плазми становить понад 95%, метаболізується до двох активних сполук, період напіввиведення квазепаму та одного метаболіту становить 39 годин, а іншого – 73 години.

Невідомо, чи квазепам або два активні метаболіти проникають через плаценту у людини. Молекулярна вага основної сполуки та довгий період напіввиведення препарату і метаболітів припускають плацентарний трансфер, який обмежуватиметься високим рівнем зв’язування з білками плазми.

Застосування препарату під час вигодовування:

Квазепам та його метаболіти проникають до грудного молока. Чотири здорові волонтерки погодились не годувати дітей і отримали одноразово дозу 15 мг квазепаму. Після цього відбирали зразки крові і грудного молока у певні проміжки часу протягом 48 годин. За цей період в грудному молоці визначили наступну середню кумулятивну кількість сполук: 11,6 мкг квазепаму (2,4-32,8 мкг), 4,0 мкг 2-оксоквазепаму (1,3-10,0 мкг), 1,0 мкг N-desalky-2-oxoquazepam (0,4-1,6 мкг), що становило 0,08%, 0,02%, 0,09% від дози відповідно. Концентрація в грудному молоці квазепаму та 2-оксоквазепаму була завжди вищою від показника в плазмі, співвідношення молоко : плазма становило 4,18 та 0,02 відповідно. Через ліпофільні властивості квазепаму це співвідношення є значно вищим, ніж у діазепама. Підраховано, що після багаторазового застосування до грудного молока потрапить тільки 28,7 мкг/день всіх трьох сполук сумарно, що становить 0,19% добової дози. Більш того, фармакокінетика квазепаму свідчить про відсутність кумуляції, за винятком N-desalky-2-oxoquazepam, який приникає до грудного молока в найменшій кількості. Хоча кількість препарату та метаболітів в грудному молоці невелика, наслідки впливу на центральну нервову систему немовляти невідомі.

У 2021 Американська академія педіатрії висловила думку, що наслідки впливу тривалого прийому жінками квазепаму невідомі, але можуть викликати занепокоєння.

Ряд експертів рекомендують призначати годуючим матерям альтернативні препарати, такі як залеплон і золпідем.

Вплив на фертильність (чоловіків та жінок): відсутня інформація.
Адаптовано за матеріалами:
  1. Briggs G, Freeman R, Towers C, Forinash A. Drugs in Pregnancy and Lactation: a Reference Guide to Fetal and Neonatal Risk. 12th edition, 2022, Wolters Kluwer. 1461 pages. ISBN: 978-1975-1-6237-5.
  2. Інформаційна система Центру репродуктивної токсикології “Reprotox”.
  3. Quazepam (Doral) Use During Pregnancy. Інформація з бази даних “Drugs.com”.
  4. Інформаційна система “Teratogen Information System (TERIS)”.
  5. Quazepam: Generic, Uses, Side Effects, Dosages, Interactions, Warnings. Інформація з бази даних “RxList” мережі WebMD.
  6. Quazepam – NCBI Bookshelf (nih.gov). Інформація з бази даних “Drugs and Lactation Database (LactMed)”.

 

Адаптовано 20.11.2023 р.:
Е.Й. Пацкун, лікар-генетик, кандидат медичних наук, доцент кафедри факультетської терапії Ужгородського національного університету.
Переглянуто редакційною колегією 20.11.2023 р.


Будь ласка, дайте відповідь на ці чотири питання:

Хто Ви?

Результати

Loading ... Loading ...

Ваша оцінка сайту УТІС:

Результати

Loading ... Loading ...

Для чого потрібна інформація?

Результати

Loading ... Loading ...

Чи Ви ще повернетесь на наш сайт?

Результати

Loading ... Loading ...

Всього статей

1443

Наші сайти
Мистецтво
Мистецтво
Навчання
Навчання
Інформація
Інформація
Information
Information
Help Me!