ПРОКАРБАЗИН
Група/призначення:
Антинеопластичний препарат. Покази: лімфогранулематоз (хвороба Ходжкіна), неходжкінські лімфоми. В комбінації з хіміотерапією.
Альтернативні назви / синоніми: матулан.
Діюча речовина: прокарбазин.
Рекомендації при вагітності: протипоказаний в І триместрі.
Рекомендації при лактації: протипоказаний.
Прийом під час вагітності (короткий висновок):
При прийомі в І триместрі, хоча і в комбінації з іншими препаратами, спостерігали структурні аномалії. Найкраще уникати препарат в І триместрі в період органогенезу.
Інформація щодо досліджень на тваринах:
Давніші тератологічні дослідження у щурів повідомляють, що прокарбазин при вагітності індукує вроджені вади очей, кінцівок, головного мозку при дозах 10 мг/кг. Призначення 200 мг/кг вагітним щурам призводило до зростання частоти розщілини піднебіння та аномалій черепа. Подальші дослідження цієї ж групи авторів продемонстрували, що ці наслідки можна попередити одночасним призначенням фолієвої кислоти. Автори припустили, що фолієва кислота може відігравати непряму роль в сприянні внутрішньоутробного виправлення залежних від прокарбазину розщілин. В цьому дослідженні вагітним щурам вводили перорально 50 мг/кг, що не призводило до структурних аномалій у потомства. Однак, при такій дозі описали фетальну токсичність, включно із затримкою моторного розвитку.
Інформація щодо впливу на плід:
Прийом прокарбазину при вагітності разом з іншими препаратами описали в 9 випадках, з них 5 – в І триместрі. В одному з випадків впливу в І триместрі проведено медичне переривання без роз’яснень щодо стану плода. Серед 4 випадків впливу прокарбазину в І триместрі діагностовано наступні вади:
- Множинні гемангіоми;
- Олігодактилія обох стоп із синдактилією ІІІ-IV, 4 метатарзальні кістки зліва, 3 – справа, викривлення правої великогомілкової кістки, церебральна геморагія – вагітність закінчилась самовільним перериванням у термін 24-х тижнів;
- Деформація нирок – гіпоплазія, неправильне розташування;
- Малий вторинний дефект міжпередсердної перетинки, затримка внутрішньоутробного розвитку.
Повідомляється про пацієнтку, яка в 12 тижнів приймала прокарбазин в дозі 50 мг/день протягом 30 днів помилково замість заліза/вітамінних добавок.
Довготривалі дослідження щодо фізичного та розумового розвитку дітей, які зазанали впливу прокарбазину в ІІ триместрі, не проводилось.
Дані одного дослідження свідчать, що у 40% новонароджених, які зазнали впливу антинеопластичних препаратів, спостерігали малу вагу.
Невідомо, чи прокарбазин проникає до плаценти, але його молекулярна вага це припускає.
Повідомляється про 22 жінок з лімфомою Ходжкіна, які лікувались комбінацією наступних препаратів: прокарбазину, мехлоретаміну, вінкристину (антинеопластичні препарати) та преднізону. Всі 22 немовлята мали нормальну вагу та зріст, в них не виявили вроджених вад. При цитогенетичному дослідженні кісткового мозку не виявлено відхилень. Більше того, при аналізі шкільних результатів дітей не спостерігали порушень в навчанні та поведінці.
Застосування препарату під час вигодовування:
Відсутня інформація. Молекулярна вага препарату припускає проникнення його в грудне молоко. Жінки, які приймають прокарбазин, не повинні годувати новонароджених.
Вплив на фертильність (чоловіків та жінок):
Відсутня інформація. Лікування прокарбазином може асоціюватися з транзиторною дисфункцією яєчників та яєчок. Дослідження у самців щурів припустили, що попереднє введення андрогенів або гонадотропін-релізінг гормону може попередити порушення сперматогенезу та фертильності. Поки що невідомо, чи такий підхід є прийнятним для чоловіків. У щурів мелатонін (гормон шишковидної залози) обмежує тестикулярну токсичність у щурів.
Дослідження щодо дитячого раку (Childhood Cancer Survivor Study) виявило підвищений ризик гострої яєчникової недостатності при лікуванні прокарбазином.
Проводився аналіз результатів вагітностей, де партнер-чоловік лікувався в дитинстві від раку. Не було виявлено зростання несприятливих результатів вагітностей, але спостерігали змінене співвідношення чоловіки:жінки у потомків чоловіків, лікованих прокарбазином.
Дослідження 2009 року із залученням 248 дорослих чоловіків, які в дитинстві пролікувались прокарбазином та циклофосфамідом (антинеопластичний препарат), вважає це лікування єдиною причиною гонадальної дисфункції у дорослих.
Наступні дослідження ідентифікували прокарбазин як один з найважливіших засобів для лікування дитячого раку, який може асоціюватися зі зниженням фертильності.
Дослідження в групі пацієнтів з лімфомою відзначали зниження кількості, рухливості, життєздатності сперматозоїдів після лікування. Чоловіки після деяких видів хіміотерапії демонстрували відновлення кількості сперматозоїдів через 12 місяців, але у чоловіків, лікованих прокарбазином, відновлення не наступало.
Адаптовано за матеріалами:
- Briggs G, Freeman R, Yaffe S. Drugs in Pregnancy and Lactation: a Reference Guide to Fetal and Neonatal Risk. Ninth edition, 2011, Wolters Kluwer, Lippincott Williams & Wilkins. 1728 pages. ISBN: 978-1-60831-708-0.