Інформація
      
Мистецтво
      
Навчання
Інформація про чинники, які порушують розвиток дітей

ФЕНІТОЇН

Група /призначення: антиконвульсант.
Альтернативні назви / синоніми:

Дилантин, дифенілгідантоїн, гідантоїн, фенілгідантоїн, дифенін.

Діюча речовина (-ни): дифенілгідантоїн.
Рекомендації при вагітності:

Сумісний; користь для матері перевищує ризик для ембріона і плода.

Рекомендації при лактації:

Американська академія педатрії класифікує фенітоїн (Ф) як сумісний з грудним вигодовуванням.

Прийом під час вагітності (короткий висновок):

Прийом фенітоїну при вагітності несе з собою значний ризик вад розвитку плода і кровотечі новонародженого. Однак, якщо зважити ризик для матері і плода відміни препарату з приводу судом і ризик для плода, то це схиляє чашу ваги на користь продовження прийому препарату під час вагітності. Рекомендується моніторинг рівня препарату в крові і підтримання найнижчого рівня, здатного попереджати судоми.

Інформація щодо досліджень на тваринах:

Підвищення концентрації фенітоїну в мозку мишей не призводило до підвищення протисудомної активності. Також підвищення концентрації вільного фенітоїну під час вагітності  у щурів не асоціювалося з підвищенням протисудомного захисту.

Фенітоїн підвищує частоту вроджених аномалій у мишей, щурів і кролів. Попри повідомлення про множинні дефекти на підставі тератологічних досліджень, виділяють аномалії, особливо пов’язані з фенітоїном, такі, як розщелина піднебіння, мікромелія, вади розвитку нирок, гідроцефалія.

Інформація щодо впливу на плід:

Жінки з епілепсією, які отримують фенітоїн, сам або в комбінації з іншими антиконвульсантами, мають в 2-3 рази підвищений шанс народити дитину з вродженими вадами, порівняно з загальною популяцією. З багатьох клінічних досліджень відомо, що ці вади пов’язані, в першу чергу, з антиконвульсантами, в т.ч. фенітоїном, а не з епілепсією матері. Описано фетальний гідантоїновий синдром (ФГС), який полягає в гіпоплазії і осифікації дистальних фаланг і краніо-лицевих аномаліях, найважчі з яких – це мікроцефалія, колобома і розщеплення губи і піднебіння. З ФГС також часто поєднуються затримки росту і розумового розвитку, а також вроджені вади серця. Поряд з цим, спостерігається цілий ряд інших вроджених вад розвитку. Опубліковано дані про те, що голопрозенцефалія може бути пов’язана з прийомом Ф вагітною. Узагальнення 12 повідомлень вказує на те, що Ф може бути трансплацентарним карциноґеном у людей. Тому діти, що піддавалися внутрішньоутробній дії Ф, повинні спостерігатися протягом тривалого часу з приводу можливого розвитку пухлин. Ф, як і інші антиконвульсанти, можуть спричиняти геморагічний синдром після народження немовляти через зниження рівня віт К в результаті підвищеного його розпаду.

Дані одного дослідження дозволяють припускати вплив пренатальної експозиції на Ф на порушення статевої самоідентифікації.

Застосування препарату під час вигодовування (короткий висновок):

Фенітоїн виділяється в грудне молоко. Співвідношення концентрації в молоці і плазмі коливається в межах 0,18-0,54. У однієї дитини спостерігалися: метгемоглобінемія, сонливість, слабке смоктання. За винятком цього одного описаного випадку, побічної дії на немовля при годуванні грудьми і прийомі фенітоїну не спостерігалося. Американська академія педіатрії вважає фенітоїн сумісним із грудним вигодовуванням

Вплив на фертильність (чоловіків та жінок):

Синдром полікистоза яйників, ізольований  полікистоз яйників, гіперандроґенізм, гіпоталямічна аменорея і гіперпролактинемія зустрічаються частіше у жінок з епілепсією. Низькі концентрації дегідроепіандростерона виявлялися у жінок, що приймають фенітоїн. Чоловіки, що приймають фенітоїн, можуть мати знижені рівні тестостерону і знижену фертильність.

Адаптовано за матеріалами:
  1. Briggs G, Freeman R, Yaffe S. Drugs in Pregnancy and Lactation: a Reference Guide to Fetal and Neonatal Risk. Ninth edition, 2011, Wolters Kluwer, Lippincott Williams & Wilkins. 1728 pages. ISBN: 978-1-60831-708-0.
  2. Інформаційна система Центру репродуктивної токсикології “Reprotox” (http://www.reprotox.org).

 

Адаптовано 10.11.2015 р.:
Ю.С. Коржинський, доктор медичних наук, професор, завідувач кафедри педіатрії та неонатології факультету післядипломної освіти Львівського національного медичного університету імені Данила Галицького.
Переглянуто редакційною колегією 03.02.2015 р.Будь-ласка, дайте відповідь на ці чотири питання:


Опитування
Хто Ви?
Лікар
Середній медпрацівник
Студент (інтерн)
Вагітна жінка
Родичі вагітної жінки
Зацікавлена особа
Інше


Подивитись результати

Опитування
Ваша оцінка сайту УТІС:
Відмінно
Добре
Задовільно
Погано


Подивитись результати

Опитування
Для чого потрібна інформація?
Для роботи
Для навчання
Для лікування
Для догляду за хворим
З цікавості
Інше


Подивитись результати

Опитування
Чи Ви ще повернетесь на наш сайт?
Повернусь і буду рекомендувати знайомим
Повернусь, бо потрібна інформація
Зайшов на сайт випадково
Не повернусь, бо не цікаво


Подивитись результати