ОЛЕЇНОВА КИСЛОТА
Група / призначення:
Мононенасичені жирні кислоти. Речовина природнього походження, міститься в рослинних жирах та оліях, необхідний компонент харчування. Також входить до складу мастил і фармацевтичних препаратів.
Альтернативні назви/синоніми: октадеценова кислота.
Діюча речовина: олеїнова кислота.
Рекомендації при вагітності: відсутня інформація.
Рекомендації при лактації: відсутня інформація.
Прийом під час вагітності (короткий висновок):
Відсутня інформація про несприятливий вплив на плід, це необхідний компонент дієти.
Інформація щодо досліджень на тваринах:
Дієта з високим вмістом жирних кислот, де багато олеїнової кислоти у вагітних свиней не спричиняла негативного впливу на результат вагітності.
В 1957 році дослідження у самок щурів, яких годували дієтою, яка складалась з 15% олеїнової кислоти протягом 10 тижнів до процесу спарювання, повідомило про погіршення виживання серед потомства. Хоча режим впливу не описаний детально, дослідження зазначає, що 52 щурят були народжені від 7 виводків, 44 з них жили 1 тиждень, 16 прожило 2 тижні та 11 прожило 3 тижні. В іншому дослідженні від цих авторів самок щурів годували дієтою з вмістом 15% олеїнової кислоти протягом 16 тижнів до процесу спарювання і як результат, 2 з 4 самок померли в пологах, 1 з 4 виводків були з’їдені при народженні, а ті, що залишилися, померли на 3 постнатальний день.
Самці щурів, годовані тією ж дієтою не показали змін в яєчках або з боку сперматогенезу. Дослідники відзначили, що олеїнова кислота, яка використовувалась в цих експериментах містить приблизно 3% лінолевої кислоти (омега-6 поліненасичені жирні кислоти).
Інформація щодо впливу на плід:
Відсутня інформація. Жирні кислоти, включаючи олеїнову кислоту проходять через плаценту.
Застосування препарату під час вигодовування:
Застосування добавок з високим вмістом соняшника молочним коровам викликало зміну вмісту жиру в молоці, але не змінило якість молока.
Аналіз грудного молока жінок з Ізраїлю виявив, що приблизно 31% від загального вмісту жирних кислот належить олеїновій кислоті. Дослідники визнали, що ця концентрація порівняльна до виявленої в інших куточках світу при дієті, яка швидше за все є модифікуючим фактором.
Вплив на фертильність (чоловіків та жінок): відсутня інформація.
Адаптовано за матеріалами:
- Інформаційна система Центру репродуктивної токсикології “Reprotox” (http://www.reprotox.org).