МОЛНУПІРАВІР
Назва англійською мовою: Molnupiravir.
Група/призначення: противірусні засоби прямої дії.
Це перший пероральний антивірусний препарат для лікування COVID-19. Це експериментальний препарат, який в даний час вивчається для лікування COVID-19 з легким та помірним перебігом. Препарат отримав дозвіл FDA на екстрене використання для лікування пацієнтів з COVID-19 ( FDA Emergency Use Authorization (EUA) від 18 років.
Молнупіравір є проліками N-гідроксицитидину (NHC), який викликає помилки реплікації вірусної РНК.
Результати клінічних досліджень з молнупіравіром продемонстрували зниження рівня госпіталізації та смертності на 30% в порівнянні з плацебо. Клінічні дослідження не порівнювали різні препарати між собою. Настанови американських національних інститутів здоров’я (National Institutes of Health) рекомендують використовувати молнупіравір тільки при недоступності паксловіду та ремдесивіру, оскільки ефективність молрупіравіру нижча.
Альтернативні назви / синоніми: лагевріо.
Діюча речовина: молнупіравір.
Рекомендації при вагітності: протипоказаний.
Рекомендації при лактації: протипоказаний.
Прийом під час вагітності (короткий висновок):
Молнупіравір може зашкодити ще не народженій дитині, якщо його приймають мама або батько.
Рекомендації для жінок: не приймати молнупіравір вагітним; користуватись ефективним контрацептивом для запобігання вагітності на період лікування та ще 4 дні після останньої дози.
Рекомендації для чоловіків: користуватись ефективним контрацептивом, якщо партнерка вагітна або може завагітніти; запобігати вагітності (контрацепція), принаймні, ще 3 місці після останньої дози.
Починати лікування після негативного тесту на вагітність.
Інформація щодо досліджень на тваринах:
Дослідження ембріофетального розвитку у щурів: пероральні дози 0, 100, 250 та 500 мг/кг/день від 6-го до 17-го днів вагітності; перорально 1000 мг/кг/день з 6-го до 17-го дня при попередньому дослідженні. Токсичний вплив на розвиток включав постімплантаційні втрати, мальформації очей, нирок, осьового скелету, варіації ребер на фоні 1000 мг/кг/день (8-кратна експозиція NHC на фоні рекомендованої дози у людини) та зменшення ваги тіла плодів із затримкою осифікації на фоні дози ≥500 мг/кг/день (3-кратна експозиція NHC при рекомендованій дозі у людини). На фоні дози ≤250 мг/кг/день (менша за експозицію NHC у людини при рекомендованій дозі) токсичного впливу на розвиток не виявляли. Материнська токсичність проявлялась зменшенням споживання їжі, втратою ваги тіла, в результаті чого загинули дві тварини з 16 на фоні дози 1000 мг/кг/день та зменшення набирання ваги при дозі 500 мг/кг/день.
Дослідження ембріофетального розвитку у кролів: перорально 0, 125, 400 або 750 мг/кг/день з 7-го до 19-го дня вагітності. Токсичний вплив на розвиток проявився зменшенням ваги тіла плодів на фоні найвищої з перерахованих доз (18-кратна експозиція NHC відносно експозиції у людини на фоні рекомендованої дози у людини). Доза ≤400 мг/кг/день (7-кратна експозиція NHC відносно показника у людини). Материнська токсичність включала зменшення споживання їжі та набирання ваги.
Дослідження пре- та постімплантаційного впливу на розвиток: перорально самкам щурів дози до 500 мг/кг/день (на рівні експозиції NHC у людини від рекомендованої дози) з 6-го дня вагітності до 20-го дня лактації – без несприятливих наслідків у потомства.
Інформація щодо впливу на плід:
Пренатальний вплив молнупіравіру може мати несприятливі наслідки для плода.
Контрольованих досліджень в людини не проводилось, ризик для плода невідомий, дані від експериментальних тварин свідчать про тератогенність, тому препарат не рекомендований вагітним. Дозволено призначати вагітній, тільки якщо лікар впевнений, що користь для матері перевищить ризик для плода. У цьому випадку вагітна отримує інформацію про потенційний ризик і надає письмову згоду на лікування молнупіравіром.
Перед початком лікування препаратом молнупіравір слід з’ясувати, чи жінка репродуктивного віку не вагітна. Це не є необхідним, якщо пацієнтка пройшла постійну стерилізацію (не зворотну), використовує внутрішньоматковий засіб контрацепції, протизаплідний імплант або настання вагітності є неможливим. Щодо всіх інших пацієнток: оцінити можливість вагітності, виходячи з першого дня останньої менструації при регулярному циклі, надійної контрацепції або негативного тесту на вагітність. Тест на вагітність рекомендовано провести жінкам з нерегулярним циклом, тим, які не пам’ятають першого дня останньої менструації або не використовують ефективної контрацепції.
Програма спостереження за вагітністю (Pregnancy Surveillance Program).
Це програма моніторингу результатів вагітностей у жінок з пренатальним впливом молнупіравіру. Рекомендовано заохочувати жінок реєструватись в цій програмі.
Застосування препарату під час вигодовування:
У випадку лікування молнупіравіром слід призупинити грудне вигодовування на період лікування та ще на 4 дні після останньої дози.
Вплив на фертильність (чоловіків та жінок): відсутня інформація.
Адаптовано за матеріалами:
- Інформаційна система Центру репродуктивної токсикології “Reprotox”.
- Molnupiravir. Інформація з бази даних “Drugs.com”.
- Lagevrio (Molnupiravir): Uses, Dosage, Side Effects, Interactions, Warning. Інформація з бази даних “RxList” мережі WebMD.
- EMA issues advice on use of Lagevrio (molnupiravir) for the treatment of COVID-19 – Molnupiravir_COVID19-MSD – Art 5(3) – Conditions for Use. Інформація з сайту Європейського агентства з лікарських засобів (European Medicines Agency).
- COVID-19 Treatment Guidelines Panel. Coronavirus Disease 2019 (COVID-19) Treatment Guidelines. Hастанови американських національних інститутів здоров’я (National Institutes of Health).
- Overview of Therapeutics Authorized or Approved for the Prevention of COVID-19 Infection or Treatment of Mild-Moderate COVID-19. Огляд Управління з харчових продуктів і медикаментів США (U.S. Food and Drug Administration, FDA).
- COVID-19 Treatments and Medications. Сайт Центрів з контролю та профілактики захворювань в США (Centers for Disease Control and Prevention, CDC).
- Molnupiravir. База даних “Drugs and Lactation Database (LactMed)”.