МОЛІНДОН
Група/призначення:
Антипсихотичний препарат, типовий.
Покази: шизофренія.
Альтернативні назви / синоніми: мобан.
Діюча речовина: моліндон.
Рекомендації при вагітності:
Обмежена інформація про застосування у людини; дані від експериментальних тварин припускають низький ризик.
Рекомендації при лактації:
Відсутня інформація про застосування у людини; потенційно токсичний.
Прийом під час вагітності (короткий висновок):
Досвід застосування у людини дуже обмежений, дані від експериментальних тварин припускають низький ризик.
Оскільки жінки з психічними захворюваннями потребують лікування, препарат не слід відміняти з настанням вагітності.
Інформація щодо досліджень на тваринах:
Згідно з інструкцією до препарату моліндон не виявився тератогенним при дослідженнях у щурів та мишей при введенні дози до 40 мг/кг/день та кролів – 20 мг/кг/день. Терапевтична доза для людини становить 1-3 мг/кг/день. При цих дозах спостерігали невелике зростання частоти резорбції плодів у мишей.
Інформація щодо впливу на плід:
Наводимо дані різних досліджень.
Невідомо, чи моліндон проникає до плаценти, але його молекулярна вага це припускає.
У 1975 році повідомили про результат вагітності жінки, яка отримувала моліндон в дозі 9800 мг протягом 9 місяців вагітності. Жінка народила двох хлопчиків-близнюків, які були здоровими до віку 20 років.
У 1997 році повідомили про 22-річну жінку з біполярним розладом, в якої у терміні 31 тижня вагітності проявилась дивна поведінка. Жінка припинила отримуване до того лікування при діагностиці вагітності. В 31 тиждень їй призначили моліндон і виписали додому на дозі 15 мг тричі на день. У терміні 40 тижнів народився здоровий хлопчик з вагою 2,84 кг, з оцінкою за шкалою Апгар по 9 балів на 1 та 5 хвилинах, відповідно. Дитина нормально розвивалась до віку 1 року, за винятком епізоду атопічного дерматиту, який зустрічається у членів цєї родини.
У 2011 році FDA оновив інформацію в інструкціях до антипсихотичних препаратів стосовно вагітності, наголосивши на ризику неонатальних ускладнень при вживанні в ІІІ триместрі. Ці ускладнення включають наступне: екстрапірамідні знаки (аномальні м’язові мимовільні рухи) внаслідок блокади дофаміну та седації, труднощі при диханні та годуванні, збудження, тремор, аномально знижений або підвищений м’язовий тонус. FDA визначає ці симптоми як «синдром відміни», але ці ознаки також можуть означати побічні ефекти (токсичність) від залишкового впливу препарату. Ці ускладнення можуть зникати спонтанно або вимагати додаткової стаціонарної допомоги.
Створено національні реєстри щодо вживання антипсихотичних препаратів при вагітності: в США – на базі Массачусетського загального госпіталю (National Pregnancy Registry for Atypical Antipsychotics, http://www.womensmentalhealth.org/pregnancyregistry/) та Австралії (http://clinicaltrials.gov/ct2/show/NCT00686946).
Також див. статтю Антипсихотичні препарати.
Застосування препарату під час вигодовування:
Відсутня інформація. Молекулярна вага препарату припускає його проникнення в грудне молоко, проте вплив на немовля невідомий.
Вплив на фертильність (чоловіків та жінок):
При дослідженнях у щурів продемонстровано, що моліндон є антагоністом дофамінових рецепторів, але тільки при застосуванні високих доз.
Використання препарату у людини асоціюється з галактореєю та наступною гіперпролактинемією. Згідно з інструкцією до препарату, аменорея (також симптом гіперпролактинемії) не часто зустрічається у жінок, які лікуються молідоном.
У чоловіків на фоні лікування моліндоном виникає як імпотенція, так і пріапізм*, ймовірно, внаслідок впливу на вегетативну нервову систему. Гіперпролактинемія також асоціюється з імпотенцією у чоловіків. Як і інші препарати цієї групи, моліндон асоціюється з пізньою дискінезією внаслідок дофамінової блокади в нігростріатному шляху.
*Пріапізм — тривала та болюча ерекція статевого члена, що не супроводжується статевим збудженням та статевим потягом. |
Адаптовано за матеріалами:
- Інформаційна система Центру репродуктивної токсикології “Reprotox” (http://www.reprotox.org).
- Briggs G, Freeman R, Yaffe S. Drugs in Pregnancy and Lactation: a Reference Guide to Fetal and Neonatal Risk. Ninth edition, 2011, Wolters Kluwer, Lippincott Williams & Wilkins. 1728 pages. ISBN: 978-1-60831-708-0.