ЛОРАЗЕПАМ
Група/призначення:
Транквілізатор групи бензодіазепінів із седативною дією.
Покази: тривожні розлади, змішані тривожно-депресивні розлади, невротичні реактивно-депресивні розлади, панічні розлади; лікування епілептичного статусу.
Альтернативні назви / синоніми: атіван.
Діюча речовина: лоразепам.
Рекомендації при вагітності:
Дані про застосування у людини припускають ризик в І та ІІІ триместрах.
Рекомендації при лактації:
Обмежені дані про застосування у людини; потенційно токсичний.
Прийом під час вагітності (короткий висновок):
Дані від експериментальних тварин не припускають, що клінічне призначення лоразепаму підвищує ризик вроджених вад розвитку. Однак, одне дослідження виявило значиму асоціацію з атрезією ануса.
Призначення перед пологами може призводити до м’язової гіпотонії (floppy infant syndrome) та седативного ефекту у новонародженого.
Інформація щодо досліджень на тваринах:
Репродуктивні дослідження проводились у мишей, щурів, двох видів кролів. Призначення лоразепаму мишам та щурам при вагітності не асоціювалось із зростанням частоти вроджених вад, за винятком одного дослідження у мишей з використанням доз, які в 400 раз перевищують рекомендовану для людини, при якому виявили підвищену частоту розщілини піднебіння. У кролів спостерігали випадкове, незалежне від дози виникнення вроджених вад (редукцію тарзальних, великогомілкових, метатарзальних кісток, мальротацію кінцівок, гастрошизис, деформацію черепа, мікрофтальмію), але такі дефекти спорадично виникали і в контрольній групі. Резорбція плодів та підвищення частоти втрати плодів виникали у кролів при пероральних (40 мг/кг) та внутрішньовенних (4 мг/кг) і вищих дозах.
Інформація щодо впливу на плід:
Наводимо дані різних досліджень.
Лоразепам проникає через плаценту повільніше, ніж діазепам (транквілізатор групи бензодіазепінів) з досягненням концентрації в пуповині на рівні материнської сироватки. Препарат метаболізується плодом.
Як і при вживанні деяких інших бензодіазепінів високі внутрішньовенні дози лоразепаму асоціюються з синдромом м’язової гіпотонії (“floppy infant”). У немовляти можуть виникати: респіраторна депресія, слабке смоктання, гіпотермія. Виведення препарату у немовляти менш швидке, ніж у дорослого; концентрація зв’язаного лоразепаму в сечі може визначатися протягом 7 днів після народження.
У 1996 році повідомили про в цілому здорового новонародженого хлопчика, який зазнав пренатального впливу лоразепаму (7,5-12,5 мг/день) та клозапіну (200-300 мг/день, атиповий антипсихотичний препарат), в якого після пологів на 38 тижні розвинувся транзиторний помірний синдром “floppy infant”. Мати отримувала таке лікування від шизофренії. Гіпотонія, спричинена лоразепамом, оскільки відсутня інформація про такі ефекти у випадку прийому тільки клозапіну при вагітності, зникла через 5 днів.
Дослідження 1999 року інформує про виявлену асоціацію між лоразепамом та атрезією ануса. Використавши дані Французького реєстру народжень дослідники повідомили про зростання частоти атрезії ануса серед дітей, які зазнали пренатального впливу бензодіазепінів, причому 5 з 6 випадків пов’язані з лоразепамом. Результати цього дослідження вважаються радше гіпотезою, ніж доведеним фактом.
Лоразепам призначають в пологах для потенціювання дії наркотичних анальгетиків.
Одна група дослідників виявила 112 вагітностей з прийомом лоразепаму в певні періоди вагітності, при цьому не було виявлено зростання частоти вроджених вад у немовлят. У 2 дітей з цієї групи діагностовано вроджені вади розвитку: стеноз легеневої артерії та гідронефроз.
Створено реєстр для моніторингу результатів вагітностей, при яких лоразепам призначався для контролю епілепсії – http://www.massgeneral.org/aed.
Застосування препарату під час вигодовування:
Лоразепам проникає в грудне молоко. Одне немовля, чия мама до пологів приймала високі дози лоразепаму для лікування важкої гестаційної гіпертензії (доза невідома), а також в період лактації протягом 5 днів (5 мг/день) не продемонструвало седативного ефекту. В ретроспективному дослідженні, здійсненому при телефонному опитуванні 124 матерів, які отримували бензодіазепіни при грудному вигодовуванні і можливо, приймали при вагітності, не отримано інформації про пригнічення у 64 немовлят, які зазнали впливу лоразепаму при грудному вигодовуванні.
Робоча група ВООЗ по лактації вважає короткостроковий прийом лоразепаму при лактації “ймовірно безпечним”. Американська академія педіатрії вважає наслідки впливу лоразепаму на немовля, яке знаходиться на грудному вигодовуванні, невідомими, але такими, що викликають стурбованість при тривалому застосуванні.
Призначення лоразепаму недоношеним та доношеним немовлятам для седації перед механічною вентиляцією може призводити до оборотних клонічних рухів, тому він не рекомендується для рутинного використання у немовлят.
Вплив на фертильність (чоловіків та жінок):
Відсутня інформація про репродуктивні ефекти у жінок. У чоловіків бензодіазепіни можуть викликати порушення еякуляцї та затримку оргазму. Враховуючи такі побічні ефекти лоразепаму його призначають для лікування передчасної еякуляції.
Адаптовано за матеріалами:
- Інформаційна система Центру репродуктивної токсикології “Reprotox” (http://www.reprotox.org).
- Briggs G, Freeman R, Yaffe S. Drugs in Pregnancy and Lactation: a Reference Guide to Fetal and Neonatal Risk. Ninth edition, 2011, Wolters Kluwer, Lippincott Williams & Wilkins. 1728 pages. ISBN: 978-1-60831-708-0.