КЕТОТИФЕН (краплі очні)
Назва англійською мовою: Ketotifen ophthalmic.
Група/призначення:
Антигістамінні препарати (препарати, які гальмують вивільнення та активність гістаміну та інших «медіаторів» алергії та запалення). Кетотифен очні краплі – антигістамінний препарат ІІ покоління H1 та стабілізатор тучних клітин, безрецептурний препарат.
Покази: профілактика і лікування гострого, підгострого та хронічного алергічного кон’юнктивіту та кератокон’юнктивіту, сезонного (весняного) кон’юнктивіту.
Інші препарати цього класу: алкафтадин, азеластин, епінастин, емадин, олопатадин, бепотастин.
Альтернативні назви / синоніми: Alaway.
Діюча речовина: кетотифен.
Рекомендації при вагітності:
Відсутні дані про використання у людини – ймовірно сумісний.
Рекомендації при лактації:
Відсутні дані про використання у людини – ймовірно сумісний.
Прийом під час вагітності (короткий висновок):
Відсутні повідомлення про використання кетотифену офтальмологічного у вагітних жінок. Відсутні дані від експериментальних тварин, але вважається, що в рекомендованих дозах антигістамінні препарати не викликають токсичного впливу на розвиток. Після місцевого застосування подібних препаратів до системного кровотоку потрапляє мала кількість, тому ризик для ембріону/плода видається низьким.
Для зменшення кількості препарату, яка може досягти системного кровотоку (в період вагітності та грудного вигодовування) РЕКОМЕНДОВАНО після закапування натиснути на слізний канал в кутику ока принаймні на 1 хвилину, а потім видалити зайву кількість, яка не всмокталась |
Інформація щодо досліджень на тваринах:
Дослідження в експериментальних тварин включали пероральне застосування кетотифену в токсичних для матері дозах і продемонстрували підвищення рівня пре- та постнатальної смертності, незначне зниження набирання ваги протягом перших чотирьох днів життя. Тератогенних ефектів не виявлено.
Дослідження фертильності: тенденція до зниження фертильності у самців на фоні добової дози на рівні 2 мг/кг та вищих.
Інформація щодо впливу на плід:
Не визначено кількість, яка проникає до системного кровообігу. При пероральному введенні препарат метаболізується до неактивних метаболітів. Рівень зв’язування з білками плазми становить 75%, період напівиведення – 12 годин після перорального прийому.
Невідомо, чи кетотифен проникає через плаценту. Молекулярна вага препарату та потенційно довгий період напіввиведення припускають плацентарний трансфер. В той же час системна концентрація при місцевому застосуванні є низькою і, таким чином, не очікується, що клінічно значима кількість препарату потрапить до ембріону/плода.
Застосування препарату під час вигодовування:
В експериментальних тварин після перорального застосування препарату виявлено екскрецію до грудного молока (як офтальмологічний засіб у тварин не тестувався).
Відсутня інформація про використання кетотифену офтальмологічного в період лактації у людини. Молекулярна вага, довгий період напіввиведення препарату припускають екскрецію до грудного молока. Однак, після офтальмологічного застосування системна концентрація є низькою і може бути знижена за допомогою вище наведеного методу місцевого застосування. Побічні реакції після перорального застосування включають сонливість, сухість у роті, дратівливість і посилення кровотечі з носа, тому немовля на грудному вигодовуванні слід моніторувати з врахуванням цієї інформації.
Вплив на фертильність (чоловіків та жінок): відсутня інформація.
Адаптовано за матеріалами:
- Briggs G, Freeman R, Towers C, Forinash A. Drugs in Pregnancy and Lactation: a Reference Guide to Fetal and Neonatal Risk. 12th edition, 2022, Wolters Kluwer. 1461 pages. ISBN: 978-1975-1-6237-5.
- Інформаційна система Центру репродуктивної токсикології “Reprotox”.
- Ketotifen ophthalmic Use During Pregnancy. Інформація з бази даних “Drugs.com”.
- Ketotifen – NCBI Bookshelf (nih.gov). База даних “Drugs and Lactation Database (LactMed)”.