МБФ "ОМНІ-мережа для дітей"
Інформація про чинники, які порушують розвиток дітей

ГІДРОХІНОН

Назва англійською мовою: Hydroquinone.
Група/призначення: дерматологічний препарат.
Альтернативні назви / синоніми: немає.
Діюча речовина: гідрохінон.
Контрольованих досліджень у вагітних жінок не проводилось, дані від експериментальних тварин не співставні, хоча це безрецептурний препарат, використовувати з обережністю і не тривало

Це безрецептурний засіб для місцевого використання з ціллю усунення пігментації шкіри. Гідрохінон природньо присутній у листях, корі, фруктах деяких рослин та комахах.

Це метаболіт бензену.

Рекомендації при вагітності: 

Обмежені дані про використання у людини – ймовірно сумісний.

Рекомендації при лактації:  

Відсутні дані про використання у людини – ймовірно сумісний.

Прийом під час вагітності (короткий висновок):  

Контрольованих досліджень у людини не проводилось.

Дослідження 1998 року продемонструвало, що при місцевому нанесенні 2% гідрохінонового крему на 24 години приблизно 45% дози абсорбується до системного кровотоку. В одного з двох видів експериментальних тварин спостерігали підвищення частоти структурних аномалій тільки на фоні токсичних для матерів доз. Невідома різниця між пероральними дозами у тварин та місцевим лікуванням людини з точки зору системного впливу. Очікується, що різниця є значною, в такому випадку дані від експериментальних тварин припускають низький ризик. Досвід застосування у вагітних жінок дуже обмежений, а з іншого боку очікується широке використання гідрохінону місцево в період вагітності, що дозволяє припустити відсутність асоціації такого використання з токсичним впливом на ембріон/плід.

Хоча даних не достатньо, ймовірно ризик використання гідрохінону вагітними є низьким, проте один огляд дійшов висновку, що краще мінімізувати вплив в період вагітності через певну кількість, яка абсорбується до системного кровотоку. 

Інформація щодо досліджень на тваринах:

Не проводилось репродуктивних досліджень з місцевим використанням. Пероральні дози проходили тестування в експериментальних тварин. Щурам через зонд вводили  в період органогенезу дози на рівні  ≤300 мг/кг/день – без несприятливого впливу на репродуктивні показники (рівень настання вагітності, число жовтого тіла, сайти імплантації, до- та постімплантаційні втрати, ранні та пізні резорбції, життєздатні плоди, співвідношення статей, вага вагітної матки). Але найвища доза призводила до материнської токсичності (незначне зниження ваги тіла) та відповідно до зниження середньої ваги плодів, а також скелетних варіацій у плодів. Доза, яка не спричиняла токсичного впливу на плід та материнський організм становила 100 мг/кг/день. Дослідження в двох поколіннях щурів не виявило порушення фертильності та несприятливого впливу на ембріон/плід на фоні пероральних доз до 150 мг/кг/день перед та протягом вагітності.

В одному з досліджень вагітним кролям в період органогенезу через зонд вводили дози 75 та 150 мг/кг/день, що асоціювалось з материнською токсичністю (зниження споживання їжі та/або ваги тіла). Доза, яка не призводила до токсичного впливу на організм матері становила 25 мг/кг/день. На фоні дози 150 мг/кг/день на фоні материнської токсичності відзначили неістотне підвищення частоти мальформацій очей та скелету у плодів (мікрофтальмія, дефекти хребців/ребер, зміна форми під’язикової дуги). Доза 75 мг/кг/день не призводила до токсичного впливу на розвиток.

Зв’язок між системним впливом пероральних доз гідрохінону та системним впливом у людини після місцевого застосування невідомий. Зрозуміло, що вплив при пероральному використанні є істотно вищим.

Інформація щодо впливу на плід:

Невідомо, чи гідрохінон проникає через плаценту у людини. Молекулярна вага припускає пасивну дифузію.

Лікування гіперпігментації, включно з мелазмою, яку також називають «маскою вагітності» стосується жінок репродуктивного віку. Найчастіше за таким показом використовується гідрохінон. Інші препарати для місцевого використання на додаток до гліколевої кислоти – антиоксиданти, третиноїн (для місцевого застосування), флуоцинолон інколи комбінують з гідрохіноном для ефективного лікування мелазми.

Застосування препарату під час вигодовування:

Відсутні повідомлення про місцеве використання гідрохінону в період лактації у людини. Невідомо, чи гідрохінон проникає до грудного молока. Молекулярна вага припускає таку екскрецію, але, оскільки це сильна основа, більша її частина, якщо потрапить до системного кровотоку перебуватиме в іонізовному стані, не доступному для екскреції до грудного молока. Потенційний вплив на немовля на грудному вигодовуванні видається не значним.

Більшість експертів не вважають препарат протипоказаним, в той же час тривале використання не є оправданим, рекомендують уважно слідкувати, щоб не було контакту дитини зі шкірою матері на тій ділянці, де застосовувався гідрохінон і  щоб дитина випадково не злизала і проковтнула препарат.
Вплив на фертильність (чоловіків та жінок): відсутня інформація.
Адаптовано за матеріалами:
  1. Briggs G, Freeman R, Towers C, Forinash A. Drugs in Pregnancy and Lactation: a Reference Guide to Fetal and Neonatal Risk. 12th edition, 2022, Wolters Kluwer. 1461 pages. ISBN: 978-1975-1-6237-5.
  2. Інформаційна система Центру репродуктивної токсикології “Reprotox”.
  3. Hydroquinone Topical Pregnancy and Breastfeeding Warnings. Інформація з бази даних “Drugs.com”.
  4. Інформаційна система “Teratogen Information System (TERIS)”.
  5. Hydroquinone. Інформація з бази даних “Drugs and Lactation Database (LactMed)”.

 

Адаптовано 13.05.2024 р.:
Е.Й. Пацкун, лікар-генетик, кандидат медичних наук, доцент кафедри факультетської терапії Ужгородського національного університету.
Переглянуто редакційною колегією 13.05.2024 р.


Будь ласка, дайте відповідь на ці чотири питання:

Хто Ви?

Результати

Loading ... Loading ...

Ваша оцінка сайту УТІС:

Результати

Loading ... Loading ...

Для чого потрібна інформація?

Результати

Loading ... Loading ...

Чи Ви ще повернетесь на наш сайт?

Результати

Loading ... Loading ...

Всього статей

1442

Наші сайти
Мистецтво
Мистецтво
Навчання
Навчання
Інформація
Інформація
Information
Information
Help Me!