МБФ "ОМНІ-мережа для дітей"
Інформація про чинники, які порушують розвиток дітей

ВАКЦИНА ПРОТИ СКАЗУ

Група/призначення:

Вакцина. Сказ – гостре вірусне інфекційне захворювання людини та теплокровних тварин, яке проявляється специфічним ураженням ЦНС, що у людей та більшості вищих тварин закінчується смертельно.

Покази: лікувально-профілактична імунізація людей, що були в контакті або зазнали укусу скажених, підозрілих на сказ або невідомих тварин; профілактична імунізація осіб, що виконують роботи по відлову і утриманню бездомних тварин; ветеринарів, мисливців, лісників, робітників боєнь, таксидермістів, осіб працюючих із вуличним вірусом сказу.

Альтернативні назви / синоніми: антирабічна вакцина.
Діюча речовина:

Вакцинний вірус сказу штам Внуково-32, вирощений у первинній культурі нирок сирійських хом’ячків, інактивований ультрафіолетовим промінням формаліном, концентрований і очищений методами: ультрафільтрації із наступною очисткою через пористі кремнеземи; ультрацентрифугування чи іонообмінної хроматографії.

Рекомендації при вагітності:

Сумісна; користь для матері перевищує ризик для плода.

Рекомендації при лактації:

Відсутня інформація; ймовірно сумісна.

Прийом під час вагітності (короткий висновок):

Оскільки сказ є летальним захворюванням, то жінку із загрозою  слід вакцинувати незалежно від статусу вагітності.

Інформація щодо досліджень на тваринах:

Антирабічну вакцину успішно вводили вагітним собакам без несприятливих наслідків для потомства.

Інформація щодо впливу на плід:

Успішне використання вакцини та/або гіперімунного глобуліну у вагітних описано більш ніж в 200 випадках. Несприятливих результатів не спостерігали.

Повідомлення 1989 року з Таїланду інформує про введення вакцини 21 вагітній. Також вводили кінський рабічний імуноглобулін 12 жінкам з високим ризиком захворювання. В одному випадку наступив самовільний аборт через 3 дні після 1-ї дози, проте в день введення вакцини відмічали вагінальну кровотечу. Вроджені вади розвитку не були зареєстровані. В жодному випадку не спостерігали сказ ні в матері, ні в дитини при спостереженні до 1-го року.

При наступному дослідженні вакцинували 202 вагітних (5 доз), деякі з котрих також отримали одноразову дозу рабічного імуноглобуліну (людського або кінського). За 190 пацієнтками спостерігали протягом року і довше, 12- втратили з нагляду. Не виявлено зростання частоти материнських (спонтанні аборти, гіпертензія, гестаційний діабет, передлежання плаценти) та фетальних (мертвонародження, малі вроджені вади, низька вага при народженні) несприятливих наслідків в порівнянні з контрольною невакцинованою групою вагітних. В основній групі виявили 1 випадок вродженої вади – клишоногість.

Повідомлення 1990 року описує 16 вагітних, щеплених від сказу, з них 9 – в І триместрі, по 3 – в ІІ та ІІІ триместрах, один випадок неуточнений. Відомі наступні результати вагітностей: 2 самовільні переривання (можливо, не від впливу вакцини), 12 доношених здорових новонароджених, 1 передчасні пологи у 36 тижнів, 1 немовля з великими епілептичними нападами на 2 добу життя. В останньому випадку у немовляти не виявлялись антирабічні антитіла, що свідчить про відсутність асоціації з вакцинацією.

Застосування препарату під час вигодовування:

Відсутня інформація; за даними CDC лактація не є протипоказом до щеплення.

Вплив на фертильність (чоловіків та жінок):

При введенні самцям мишей виявляли структурні хромосомні перебудови у сперматоцитах. Проте вплив вакцини не доведено.  

Адаптовано за матеріалами:
  1. Інформаційна система Центру репродуктивної токсикології “Reprotox” (http://www.reprotox.org).
  2. Briggs G, Freeman R, Yaffe S. Drugs in Pregnancy and Lactation: a Reference Guide to Fetal and Neonatal Risk. Ninth edition, 2011, Wolters Kluwer, Lippincott Williams & Wilkins. 1728 pages. ISBN: 978-1-60831-708-0.

 

Адаптовано 23.10.2015 р.:
Е.Й. Пацкун, лікар-генетик, кандидат медичних наук, доцент кафедри неврології, нейрохірургії та психіатрії Ужгородського національного університету.
Переглянуто редакційною колегією 21.11.2015 р.


Будь ласка, дайте відповідь на ці чотири питання:

Хто Ви?

Результати

Loading ... Loading ...

Ваша оцінка сайту УТІС:

Результати

Loading ... Loading ...

Для чого потрібна інформація?

Результати

Loading ... Loading ...

Чи Ви ще повернетесь на наш сайт?

Результати

Loading ... Loading ...

Всього статей

1443

Наші сайти
Мистецтво
Мистецтво
Навчання
Навчання
Інформація
Інформація
Information
Information
Help Me!