МБФ "ОМНІ-мережа для дітей"
Інформація про чинники, які порушують розвиток дітей

ВАКЦИНА ПРОТИ СКАЗУ

Група/призначення:

Вакцина. Сказ – гостре вірусне інфекційне захворювання людини та теплокровних тварин, яке проявляється специфічним ураженням ЦНС, що у людей та більшості вищих тварин закінчується смертельно.

Покази: лікувально-профілактична імунізація людей, що були в контакті або зазнали укусу скажених, підозрілих на сказ або невідомих тварин; профілактична імунізація осіб, що виконують роботи по відлову і утриманню бездомних тварин; ветеринарів, мисливців, лісників, робітників боєнь, таксидермістів, осіб працюючих із вуличним вірусом сказу.

Альтернативні назви / синоніми: антирабічна вакцина.
Діюча речовина:

Вакцинний вірус сказу штам Внуково-32, вирощений у первинній культурі нирок сирійських хом’ячків, інактивований ультрафіолетовим промінням формаліном, концентрований і очищений методами: ультрафільтрації із наступною очисткою через пористі кремнеземи; ультрацентрифугування чи іонообмінної хроматографії.

Рекомендації при вагітності:

Сумісна; користь для матері перевищує ризик для плода.

Рекомендації при лактації:

Відсутня інформація; ймовірно сумісна.

Прийом під час вагітності (короткий висновок):

Оскільки сказ є летальним захворюванням, то жінку із загрозою  слід вакцинувати незалежно від статусу вагітності.

Інформація щодо досліджень на тваринах:

Антирабічну вакцину успішно вводили вагітним собакам без несприятливих наслідків для потомства.

Інформація щодо впливу на плід:

Успішне використання вакцини та/або гіперімунного глобуліну у вагітних описано більш ніж в 200 випадках. Несприятливих результатів не спостерігали.

Повідомлення 1989 року з Таїланду інформує про введення вакцини 21 вагітній. Також вводили кінський рабічний імуноглобулін 12 жінкам з високим ризиком захворювання. В одному випадку наступив самовільний аборт через 3 дні після 1-ї дози, проте в день введення вакцини відмічали вагінальну кровотечу. Вроджені вади розвитку не були зареєстровані. В жодному випадку не спостерігали сказ ні в матері, ні в дитини при спостереженні до 1-го року.

При наступному дослідженні вакцинували 202 вагітних (5 доз), деякі з котрих також отримали одноразову дозу рабічного імуноглобуліну (людського або кінського). За 190 пацієнтками спостерігали протягом року і довше, 12- втратили з нагляду. Не виявлено зростання частоти материнських (спонтанні аборти, гіпертензія, гестаційний діабет, передлежання плаценти) та фетальних (мертвонародження, малі вроджені вади, низька вага при народженні) несприятливих наслідків в порівнянні з контрольною невакцинованою групою вагітних. В основній групі виявили 1 випадок вродженої вади – клишоногість.

Повідомлення 1990 року описує 16 вагітних, щеплених від сказу, з них 9 – в І триместрі, по 3 – в ІІ та ІІІ триместрах, один випадок неуточнений. Відомі наступні результати вагітностей: 2 самовільні переривання (можливо, не від впливу вакцини), 12 доношених здорових новонароджених, 1 передчасні пологи у 36 тижнів, 1 немовля з великими епілептичними нападами на 2 добу життя. В останньому випадку у немовляти не виявлялись антирабічні антитіла, що свідчить про відсутність асоціації з вакцинацією.

Застосування препарату під час вигодовування:

Відсутня інформація; за даними CDC лактація не є протипоказом до щеплення.

Вплив на фертильність (чоловіків та жінок):

При введенні самцям мишей виявляли структурні хромосомні перебудови у сперматоцитах. Проте вплив вакцини не доведено.  

Адаптовано за матеріалами:
  1. Інформаційна система Центру репродуктивної токсикології “Reprotox” (http://www.reprotox.org).
  2. Briggs G, Freeman R, Yaffe S. Drugs in Pregnancy and Lactation: a Reference Guide to Fetal and Neonatal Risk. Ninth edition, 2011, Wolters Kluwer, Lippincott Williams & Wilkins. 1728 pages. ISBN: 978-1-60831-708-0.

 

Адаптовано 23.10.2015 р.:
Е.Й. Пацкун, лікар-генетик, кандидат медичних наук, доцент кафедри неврології, нейрохірургії та психіатрії Ужгородського національного університету.
Переглянуто редакційною колегією 21.11.2015 р.