ГЕКСАН
Група/призначення:
Хімічна сполука, насичений вуглеводень. Належить до великої групи різноманітних «розчинників». Гексан міститься в значних кількостях у бензині прямої перегонки і крекінг-дистилятах нафти.
Альтернативні назви / синоніми: н-гексан.
Діюча речовина: гексан.
Рекомендації при вагітності:
Можливий професійний вплив, а також вплив навколишнього середовища.
Рекомендації при лактації: відсутня інформація.
Прийом під час вагітності (короткий висновок):
Дослідження у щурів не продемонстрували підвищення частоти вроджених вад після впливу високих доз гексану.
Інформація щодо досліджень на тваринах:
Проводилось тестування у вагітних мишей – ін’єкційно та інгаляційно, у щурів – інгаляційно. Попри використання високих, токсичних для матерів доз, тератогенних наслідків не спостерігали. Інгаляційне введення вагітним щурам дози до 12500 ppm (частин на мільйон, parts per million) на 1-20 гестаційні дні значно знижувало кількість живих дитинчат в порівнянні з контрольною групою тварин.
Істотне зменшення кількості вторинних фолікулів та збільшення числа атретичних фолікулів спостерігали у першому поколінні (F1) самок, які зазнали впливу високих доз сполуки. Повідомляється про порушення метилювання промоторів та генів, асоційованих з процесами апоптозу та продукцією стероїдних гормонів в гранульованих клітинах яєчників покоління F1 при дозах 2500 та 12500 ppm.
Інформація щодо впливу на плід: відсутня інформація.
Застосування препарату під час вигодовування:
Відсутня інформація. Гексан виявлявся у 8 з 12 зразків грудного молока від жінок в Нью Джерсі та Луїзіані (США).
Вплив на фертильність (чоловіків та жінок):
Після короткотривалого впливу гексану не виявляли токсичного впливу на яєчка, а тривалий вплив на самців щурів високої концентрації в повітрі ( 1000-5000 ppm) був токсичним для яєчок. Несприятливий вплив на яєчка також відзначали після призначення високих доз гександіону, який вважається активним метаболітом гексану. Китайська стаття інформує, що інгаляційний вплив гексану призводив до пошкодження репродуктивних органів у самок та самців щурів (доза не зазначена). Дослідження з вивчення інгаляційного впливу гексану на самок мишей відзначило зниження тривалості диеструсу, зменшення продукції яйцеклітин, зниження концентрації прогестерону, вищий рівень апоптозу в яєчниках. Такі наслідки спостерігали при застосуванні найвищих доз – 75,8 мЛ/м³ протягом 4 годин на день, 7 днів на тиждень протягом 5 тижнів.
Фінське повідомлення інформує про зниження фертильності у жінок, працівниць взуттєвої фабрики, що припускає асоціацію з професійним впливом хімічних сполук, однією з яких є гексан.
Адаптовано за матеріалами:
- Інформаційна система Центру репродуктивної токсикології “Reprotox” (http://www.reprotox.org).