ГЕКСАХЛОР-ЦИКЛОГЕКСАН
Група/призначення:
Хлорорганічні сполуки, інсектицид. Гексахлор-циклогексан (ГХЦ) – термін, який вживається для трьох ізомерних сполук: альфа, бета і гама. Гама-ізомер більш відомий під назвою ліндан.
Альтернативні назви/синоніми:
Альфа-гексахлор-циклогексан, бета-гексахлор-циклогексан, гама-гексахлор-циклогексан.
Діюча речовина: гесахлор-циклогексан.
Рекомендації при вагітності: уникнення впливу.
Рекомендації при лактації: уникнення впливу.
Прийом під час вагітності (короткий висновок):
Інформація про вплив ГХЦ при вагітності дуже обмежена (див. статтю Ліндан).
Інформація щодо досліджень на тваринах:
У плодів мишей ізомери ГХЦ накопичуються у селезінці, тимусі, нирках з ознаками впливу на імунну систему дитинчат. Проникає через плаценту у дельфінів.
Інформація щодо впливу на плід:
Ці сполуки присутні в пуповинній крові в концентрації, пропорційній материнській.
Клінічні дослідження свідчать про підвищення концентрації в крові, плаценті, пуповинні хлорорганічних інсектицидів, включно з ізомерами ГХЦ, у жінок з мертвонародженнями, маловаговими новонародженими, дітьми з дефектами нервової трубки (ДНТ: аненцефалія, розщілина хребта, енцефалоцеле). Проте ці повідомлення не доводять причинно-наслідкового зв’язку. Наприклад, цілком можливо, що підвищення концентрації хлорорганічних сполук виникало в результаті втрати життєздатності плода, або що харчування з підвищеним рівнем цих сполук призводить до зниження ваги новонароджених.
Дослідження частоти ДНТ в Китаї, де поширеність цих вроджених вад висока, виявило підвищений ризик ДНТ, асоційований з підвищенням рівня альфа-ГХЦ, але не бета-ГХЦ.
Індійські дослідники повідомили про те, що певні генетичні фактори можуть контролювати затримку розвитку плодів у жінок з підвищеним рівнем хлорорганічних пестицидів, включно з ГХЦ.
Повідомлення 2014 року на основі обстеженої когорти з 1933 жінок інформує про зворотну асоціацію між гестаційною гіпертензією та прееклампсією і концентрацією ГХЦ та інших хлорорганічних сполук.
Дослідження 2008 року на Менорці (один з Балеарських островів у Середземному морі) повідомляє про кореляцію між підвищенням рівня тиреотропного гормону у новонароджених та концентрацією в пуповинній крові бета-ГХЦ. Корекція на вживання йоду не вплинула на кореляцію.
Застосування препарату під час вигодовування:
Ізомери ГХЦ виявляються в грудному молоці.
Особливо високі концентрації спостерігали у грудному молоці жінок з індійського субконтиненту – біля 0,01 ppm (частин на мільйон, parts per million), співвідношення молоко:плазма – біля 20.
Середня концентрація ГХЦ в молоці жінок з Шанхаю у 2011-2012 роках становила 41,5 нг/г ліпідів.
Відсутні докази несприятливого впливу на немовлят таких концентрацій, особливо, коли мова йде про користь грудного вигодовування.
Один аналіз свідчить, що при відсутності додаткового впливу концентрація бета-ГХЦ та інших хлорорганічних сполук в грудному молоці знижується протягом першого місяця лактації.
Вплив на фертильність (чоловіків та жінок):
Дослідження у щурів з охопленням трьох поколінь не виявило несприятливого впливу на розвиток та репродукцію. Бета-ГХЦ проявив слабку естрогенну активність у гризунів.
При пероральному введенні агенту продемонстровано атрофію яєчників у самок щурів при дозі 250 мг/кг на фоні вираженої токсичності.
У жінок з проблемами плідності виявлено вищі концентрації хлорованих вуглеводнів, включно з ізомерами ГХЦ: у фолікулярній рідині та цервікальному слизі у тих жінок, які залишились неплідними в порівнянні з тими, що все ж таки завагітніли.
У самців щурів доза 250 мг/кг призводила до атрофії яєчок. При введенні перорально протягом 45 днів дози 5 та 50 мг/кг/день також виникала тестикулярна токсичність у щурів. Тестикулярну атрофію також спостерігали у щурів, які з харчуванням отримували 1500 ppm технічних ГХЦ.
Плідність зменшувалась, а домінанта летальність (домінантний летальний тест – вивчення здатності препарату індукувати мутації) зростала у самців мишей, які з харчуванням отримували 500 ppm ГХЦ протягом 8 місяців.
Індійське дослідження 2010 року повідомляє про підвищення частоти делецій Y-хромосоми у чоловіків з підвищеним рівнем ГХЦ в спермі.
Адаптовано за матеріалами:
- Інформаційна система Центру репродуктивної токсикології “Reprotox” (http://www.reprotox.org).