ГЛІЦЕРИН
Назва англійською мовою: glycerin.
Група/призначення:
Препарати, які розм’якшують калові маси, засоби для місцевого застосування.
Це 1,2,3-пропантріол, спирт, який використовується в якості діуретика, проносного, у складі сиропів і крапель від кашлю, зволожувача і пом’якшувача в лосьйонах та інших засобах для догляду за шкірою.
Альтернативні назви / синоніми: гліцерол.
Діюча речовина: гліцерин.
Рекомендації при вагітності:
Обмежені дані про використання у людини – ймовірно сумісний.
Рекомендації при лактації:
Відсутні дані про використання у людини – ймовірно сумісний.
Прийом під час вагітності (короткий висновок):
Гліцерин є натуральним компонентом тіла. Спеціальних досліджень з гліцерином не проводилось. Доступне одне повідомлення про використання гліцерину в період вагітності.
Інформація щодо досліджень на тваринах:
Гліцерин є природнім компонентом крові більшості ссавців як результат гідролізу тригліцеридів в жировій тканині. У щурів гліцерин впливав на хромосоми кісткового мозку та статевих клітин самців. Клінічне значення таких даних невідоме.
Інформація щодо впливу на плід:
У 2013 році повідомили про 24-річну жінку в терміні 22 тижнів вагітності, яка у терміні 6 тижнів отримувала меропенем в дозі 3 грами/день та цефотаксим в дозі 2 грами/день з приводу абсцесу головного мозку. Для зменшення внутрішньочерепного тиску було призначено гліцерин в дозі 20 грам/день. Народилась здорова дівчинка вагою 2890 грам.
Гліцерин проникає через плаценту. Безпосередньо після народження в плазмі підвищується рівень гліцерину та вільних жирних кислот, що відображає перехід з джерела енергії переважно з вуглеводів на змішане джерело позаутробно з вуглеводів і жирів.
Застосування препарату під час вигодовування:
Додавання гліцерину до корму корів не призводило до зниження продукції молока.
Вплив на фертильність (чоловіків та жінок):
Гліцерин використовують в кріоконсервації сперматозоїдів і ембріонів людини. Вагінальні лубриканти з вмістом гліцерину можуть порушувати рухливість сперматозоїдів. У самців щурів пероральна доза 100 мг/кг не впливала на фертильність.
Адаптовано за матеріалами:
- Briggs G, Freeman R, Towers C, Forinash A. Drugs in Pregnancy and Lactation: a Reference Guide to Fetal and Neonatal Risk. Eleventh edition, 2017, Wolters Kluwer. 1646 pages. ISBN: 978-1-4963-4962-0.
- Інформаційна система Центру репродуктивної токсикології “Reprotox” (http://www.reprotox.org).