ГІВОСІРАН
Назва англійською мовою: Givosiran.
Група/призначення: метаболічні препарати.
Механізм дії гівосірану – РНК-інтерференція (процес пригнічення експресії гена після його транскрипції за допомогою малих молекул РНК).
29.08.2016 гівосіран отримав статус орфанного препарату в Євросоюзі (в той час визначався як синтетичний дволанцюговий олігонуклеотид siRNA, спрямований проти мРНК синтази 1 дельта-амінолевулінової кислоти, ковалентно зв’язаний з лігандом, що містить три залишки N-ацетилгалактозаміну (також відомий як ALN-AS1) для лікування гострої печінкової порфірії |
20.11.2019 схвалений FDA для лікування дорослих пацієнтів з гострою печінковою порфірією |
ЦЕ ПРЕПАРАТ, ЯКИЙ ПРИЙМАЄ ОБМЕЖЕНА КІЛЬКІСТЬ ЖІНОК |
Гостра печінкова порфірія в період вагітності може призвести до серйозних медичних проблем як у матері, так і в плода. Користь від лікування перевищуватиме невідомий ризик для плода. |
У ЖІНОК З ГОСТРОЮ ПЕЧІНКОВОЮ ПОРФІРІЄЮ:
|
Альтернативні назви / синоніми: гівлаарі.
Діюча речовина: гівосіран.
Рекомендації при вагітності:
Відсутні дані про використання у людини – дані від експериментальних тварин припускають низький ризик.
Рекомендації при лактації:
Відсутні дані про використання у людини – потенційно токсичний.
Прийом під час вагітності (короткий висновок):
Відсутність досвіду використання у вагітних жінок не дозволяє коректно оцінити ризик для ембріону/плода.
Інформація щодо досліджень на тваринах:
Вагітним щурам підшкірно вводили дози до 30 мг/кг на 7-й, 13-й і 19-й дні вагітності та 6-й, 12-й і 18-й постнатальні дні без ознак токсичного впливу на материнський організм та несприятливого впливу на ембріон/плід. Проте на фоні дози, яка у 9 разів перевищувала рекомендовану для людини, спостерігали скелетні варіації (незавершену осифікацію лобка) та материнську токсичність у випадку призначення в період органогенезу (6-17 гестаційні дні). У кролів ознаки токсичного впливу на материнський організм помітили при введенні в період органогенезу (7-19 дні вагітності) всіх підшкірних доз.
Досліджень карциногенності не проводилось, численні проекти вивчення мутагенності продемонстрували негативні результати. У самців і самок щурів не виявляли негативного впливу на фертильність.
Інформація щодо впливу на плід:
Гівосіран призначається підшкірно щомісяця. Рівень зв’язування з білками плазми становить 90%. Період напіввиведення препарату та його активних метаболітів складає приблизно 6 годин.
Невідомо, чи гівосіран та/або його активні метаболіти проникають через плаценту у людини, молекулярна вага і рівень зв’язування з білками плазми свідчать про обмеженість такого трансферу принаймні в першій половині вагітності.
Застосування препарату під час вигодовування:
Відсутні повідомлення про використання гівосірану в період лактації у людини. Молекулярна вага та рівень зв’язування з білками плазми свідчать про обмеженість екскреції, якщо вона взагалі відбувається. Найчастішими побічними ефектами у дорослих були місцеві реакції та нудота.
ЗА ВІДСУТНОСТІ ДОСВІДУ ЗАСТОСУВАННЯ В ПЕРІОД ГРУДНОГО ВИГОДОВУВАННЯ ВВАЖАЄТЬСЯ ПОТЕНЦІЙНО ТОКСИЧНИМ. |
Вплив на фертильність (чоловіків та жінок): відсутня інформація.
Адаптовано за матеріалами:
- Briggs G, Freeman R, Towers C, Forinash A. Drugs in Pregnancy and Lactation: a Reference Guide to Fetal and Neonatal Risk. 12th edition, 2022, Wolters Kluwer. 1461 pages. ISBN: 978-1975-1-6237-5.
- Інформаційна система Центру репродуктивної токсикології “Reprotox”.
- Givosiran (Givlaari) Use During Pregnancy. Інформація з бази даних “Drugs.com”.
- Givosiran: Side Effects, Uses, Dosage, Interactions, Warnings. Інформація з бази даних “RxList” мережі WebMD.
- EU/3/16/1731 – orphan designation for treatment of acute hepatic porphyria. Інформація з сайту Європейського агентства з лікарських засобів “European Medicines Agency”.