ФЛУОЦИНОЛОН
Група/призначення:
Фторований кортикостероїд для місцевого застосування. Доступний у вигляді мазі, крему, гелю, розчину, шампуню, масляного розчину в концентраціях 0,01-0,2%, а також очного імплантату.
Альтернативні назви / синоніми:
Синафлан, флуцар, флуцидерм, флуцинар. Комбінований препарат три-лума/трі-лума (Tri-Luma; флуоцинолону гідрохінон та третиноїн)
Діюча речовина: флуоцинолон.
Рекомендації при вагітності:
Обмежені дані про використання у людини – дані від експериментальних тварин припускають ризик.
Рекомендації при лактації:
Відсутня інформація про використання у людини – потенційно токсичний.
Прийом під час вагітності (короткий висновок):
Системні кортикостероїди при вагітності асоціюються з ризиком структурних аномалій і затримкою росту плоду у тварин та людини. Обмежений досвід застосування флуоцинолону не свідчить про підвищений ризик, можливо, через незначну абсорбцію до кровотоку.
Однак, при тривалому використанні місцевих кортикостероїдів у невагітних пацієнтів (дітей та дорослих) спостерігали пригнічення гіпоталамо-гіпофізарно-наднирникової системи (див. статтю Флуоцинонід). Використання оклюзійних (герметичних) пов’язок посилює абсорбцію. Більше того, невідомо, чи це поглинання препарату призводить до вроджених вад та затримки розвитку плоду у людини, як це спостерігається при лікуванні системними кортикостероїдами. Якщо вагітна потребує тривалого місцевого лікування кортикостероїдами, слід призначати менш сильнодіючий препарат.
Щодо очного імпланту: відсутня системна абсорбція.
Інформація щодо досліджень на тваринах:
Призначення вагітним щурам та кролям призводило до зменшення ваги плодів. Також у кролів відмічали зростання частоти резорбції плодів.
Інформація щодо впливу на плід:
Досвід застосування обмежений. Невідомо, чи флуоцинолон проникає до плаценти та плоду, але його молекулярна вага це припускає.
У 1967 році повідомили про лікування 17 вагітних з генітальним свербежем (5-7 разів за 24 години протягом 2-3 днів до самостійного припинення лікування) – результати вагітностей невідомі.
Дослідження випадок-контроль, проведене в Угорщині у 1993 році з охопленням 1923413 народжень за період 1980-1994 років, з’ясовувало вплив системних та місцевих кортикостероїдів. У групі дітей з вродженими вадами (N=20830) місцеві кортикостероїди в І триместрі використовувались в 73 випадках (0,35%) в порівнянні з 118 (0,33%) в групі новонароджених без вроджених аномалій (N=35727). Щодо флуоцинолону: його застосовували 16 жінок основної групи та 47 контрольної.
Рев’ю 2003 року повідомляє про ефективність лікування мелазми (локалізована гіперпігментація обличчя – «маска вагітних») комбінованим препаратом три-лума (флуоцинолону гідрохінон та третиноїн). Третиноїн вважається тератогеном для людини при системному вживанні, а також викликає проблеми при місцевому використанні. Тому найбезпечнішою рекомендацією є уникнення цієї комбінації при вагітності і, особливо, в І триместрі.
Застосування препарату під час вигодовування:
Відсутня інформація. Якщо флуоцинолон потрапить до системного кровотоку, то його молекулярна вага припускає проникнення до грудного молока.
Як вже зазначалось, кількість препарату, яка абсорбується до системного кровотоку, невідома, але у невагітних пацієнтів (дітей та дорослих) спостерігали пригнічення гіпоталамо-гіпофізарно-наднирникової системи. Тому, якщо жінка в період лактації потребує тривалого місцевого лікування кортикостероїдами, слід призначати менш сильнодіючий препарат.
Вплив на фертильність (чоловіків та жінок): відсутня інформація.
Адаптовано за матеріалами:
- Інформаційна система Центру репродуктивної токсикології “Reprotox” (http://www.reprotox.org).
- Briggs G, Freeman R, Yaffe S. Drugs in Pregnancy and Lactation: a Reference Guide to Fetal and Neonatal Risk. Ninth edition, 2011, Wolters Kluwer, Lippincott Williams & Wilkins. 1728 pages. ISBN: 978-1-60831-708-0.