ДОНЕПЕЗИЛ
Назва англійською мовою: Donepezil.
Група/призначення:
Інгібітори холінестерази. Засоби, які застосовують при деменції.
Це синтетичний препарат, похідне піперидину. Механізм дії препарату полягає в інгібуванні ферменту ацетилхолінестерази в тканинах головного мозку, наслідком чого є блокування розпаду ацетилхоліну та покращення передачі нервових імпульсів у центральній нервовій системі, що сприяє зменшенню вираженості симптомів деменції.
Покази: деменція у пацієнтів з легким або середнім ступенем тяжкості хвороби Альцгеймера, судинна деменція.
Альтернативні назви / синоніми:
Алзепіл, альмер, аріпезил, арисепт, донерум, паликсид, яснал.
Діюча речовина: донепезил.
Рекомендації при вагітності:
Відсутня інформація про використання у людини – дані від експериментальних тварин припускають низький ризик.
Рекомендації при лактації:
Відсутні дані про використання у людини – потенційно токсичний.
Прийом під час вагітності (короткий висновок):
Відсутні повідомлення про використання донепезилу в період вагітності у людини. Виходячи з показів до призначення це є малоочікуваним. Відомо, що ризик для ембріону/плода в експериментальних тварин є низьким. Тому випадковий вплив цього препарату не може бути приводом для переривання вагітності.
В лікарні загального профілю в Массачусетсі створено реєстр вагітних, які приймають препарати, що застосовуються в психіатрії |
Інформація щодо досліджень на тваринах:
Репродуктивні дослідження проводились у щурів і кролів. У щурів дози, 13-кратні максимальній рекомендованій для людини, виходячи з площі поверхні тіла, не продемонстрували тератогенності. 8-кратна доза, введена в період з 17 дня вагітності і до 20 постнатального дня спричиняла незначне підвищення частоти мертвонароджень та незначне зниження рівня виживання новонароджених до 4 дня після пологів.
Препарат не впливав на фертильність у щурів на фоні 8-кратної до максимальної рекомендованої для людини дози. У кролів при використанні дози, яка у 16 разів перевищувала максимальну рекомендовану для людини, не спостерігали тератогенних наслідків. Дослідження карциногенності та мутагенності продемонстрували негативні результати. В одному з двох досліджень кластогенності отримано позитивний результат.
Інформація щодо впливу на плід:
Характеристики: відомо про два активні метаболіти донепезилу. Рівень зв’язування з білками плазми становить 96% (переважно з альбуміном – 75%). Період напіввиведення з плазми складає 70 годин.
Невідомо, чи донепезил або його активні метаболіти проникають через плаценту у людини. Молекулярна вага, довгий період напіввиведення такий трансфер припускають, але вплив на ембріон/плід обмежуватиме високий рівень зв’язування з білками плазми.
Застосування препарату під час грудного вигодовування:
Відсутні повідомлення про використання донепезилу в період лактації у людини. Виходячи з показів до призначення це є малоімовірним. Молекулярна вага, довгий період напіввиведення припускають екскрецію препарату до грудного молока, але високий рівень зв’язування з білками плазми буде обмежувати кількість, яка може впливати на немовля на грудному вигодовуванні. Наслідки такого гіпотетичного впливу на новонародженого не відомі.
У дорослих найчастішими несприятливими ефектами є нудота, блювота, м’язові крампі, слабкість, анорексія, які зустрічаються у понад 5% пацієнтів.
Вплив на фертильність (чоловіків та жінок):
Адаптовано за матеріалами:
- Briggs G, Freeman R, Towers C, Forinash A. Drugs in Pregnancy and Lactation: a Reference Guide to Fetal and Neonatal Risk. 12th edition, 2022, Wolters Kluwer. 1461 pages. ISBN: 978-1975-1-6237-5.
- Інформаційна система Центру репродуктивної токсикології “Reprotox”.