ДІАТРИЗОАТ
Група/призначення:
Рентгенконтрастний йодовмісний засіб. Покази: нейрорадіологія, ангіографія, урографія, артрографія.
Альтернативні назви / синоніми:
Ангіовіст, гіпак, гастрографін, ренографін.
Діюча речовина: діатризоат.
Рекомендації при вагітності:
Дані про використання у людини припускають ризик в ІІ та ІІІ триместрах.
Рекомендації при лактації:
Обмежені дані про використання у людини; ймовірно сумісний.
Прийом під час вагітності (короткий висновок):
Використання йодовмісних препаратів перед пологами може призводити до гіпотиреозу у деяких новонароджених.
Діатризоат пригнічує функцію щитоподібної залози при проведенні амніографії.
Див. також статтю Йод.
Інформація щодо досліджень на тваринах:
При дослідженні у тварин не виявлено тератогенних наслідків.
Інформація щодо впливу на плід:
Наводимо дані різних досліджень.
Кілька досліджень описують застосування діатризоату для амніографії. При цьому не виявлено несприятливого впливу на плід, за винятком одноразового випадкового введення контрасту плода.
28 вагітним жінкам вводили внутрішньоамніотично 50 мл діатризоату для діагностичних показів. При порівнянні з контрольною групою не виявлено змін рівнів левотироксину (Т4), ліотироніну (Т3) в пуповинній крові незалежно від інтервалу між введенням та пологами. Виявлено, що йод елімінується з амніотичної рідини через 2-4 дні.
Інше повідомлення інформує про 7 пацієнток, яким за 13 днів до пологів вводили інтраамніотично суміш ethiodized oil (12 мл) та діатризоату (30 мл). У 5 випадках визначали рівень тиреотропного гормону (ТТГ) в пуповинній крові та в сироватці всіх 7 дітей на 5-й день життя. ТТГ був значно підвищеним у 3 з 5 зразків пуповинної крові та в 6 з 7 зразках крові новонароджених. В 3 немовлят діагностовано наступні ознаки гіпотиреозу:
- Підвищений ТТГ / нормальний Т4; апатія, жовтяниця;
- Підвищений ТТГ / знижений Т4;
- Підвищений ТТГ / знижений Т4; зоб.
На противагу цьому повідомленню, ступінь пригнічення тиреоїдної функції здається важчим із збільшенням інтервалу між впливом препарату та пологами. Пояснення таких відмінностей криється у використанні більш чутливого тесту для ТТГ та використання тільки водорозчинного контрасту в першому дослідженні.
Рев’ю від європейського товариства урогенітальної радіології (комітету щодо безпечності контрастних агентів) не виявило доказів несприятливого впливу контрастних препаратів при вагітності, але рекомендується проводити моніторинг функції щитоподібної залози протягом 1-го тижня життя у випадку застосування йодовмісних контрастних засобів при вагітності.
Застосування препарату під час вигодовування:
При одному з досліджень не виявлено діатризоату в грудному молоці. Жінці на 7-й день після пологів для урорографії вводився діатризоат. Через 9 годин спектрометром не виявлено препарату в молоці.
Виходячи з цього американська академія педіатрії вважає діатризоат сумісним з грудним вигодовуванням.
Американська колегія радіологів та європейське товариство урогенітальної радіології стверджує, що немає потреби відмовлятися від грудного вигодовування у випадку застосування йодовмісного контрастного засобу.
Вплив на фертильність (чоловіків та жінок):
Діатризоат може використовуватись для вазографії. У щурів препарат не викликав обструкції сім’явивідної протоки.
Адаптовано за матеріалами:
- Інформаційна система Центру репродуктивної токсикології “Reprotox” (http://www.reprotox.org).
- Briggs G, Freeman R, Yaffe S. Drugs in Pregnancy and Lactation: a Reference Guide to Fetal and Neonatal Risk. Ninth edition, 2011, Wolters Kluwer, Lippincott Williams & Wilkins. 1728 pages. ISBN: 978-1-60831-708-0.