ДЕПРЕСІЯ ТА ВАГІТНІСТЬ
Депресія – серйозний психологічний розлад, від якого нерідко страждає не тільки сам хворий, але і його родина. Депресивні розлади можуть виникнути в будь-якому віці, в будь-якій соціальній групі.
Депресія під час вагітності (короткий висновок):
Ймовірність розвитку депресії для жінок протягом життя становить 10-25%. Найвищий ризик існує в репродуктивному віці. У деяких жінок пусковим механізмом розвитку депресії є вагітність, що пов’язують зі зміною гормонального статусу та стресом.
Два дослідження повідомляють про частоту депресії при вагітності на рівні 7-13% |
Інформація щодо впливу на плід:
Деякі дослідження повідомляють про підвищення частоти самовільного переривання вагітності, передчасних пологів, малої ваги при народженні, народження малих для гестаційного віку дітей у випадку нелікованої при вагітності депресії. Одне дослідження повідомляє про підвищену частоту розвитку прееклампсії у жінок з депресією.
Нелікована депресія може також негативно вплинути на подальший розвиток та поведінку дитини.
Окрім того, припинення лікування депресії загрожує рецидивом. Так, вважається, що ризик рецидиву при вагітності в 5 разів вищий, якщо жінка припинила прийом препаратів для лікування депресії при порівнянні з вагітними, які продовжують лікування. Проте ризик рецидиву залишається в будь-якому випадку.
Депресія при вагітності асоціюється зі зловживанням легальними та нелегальними препаратами. Деякі жінки намагаються таким чином лікувати депресію. Однак, зловживання алкоголем та іншими речовинами і препаратами є більш шкідливим, ніж належне лікування депресії. Вживання алкоголю, навіть в невеликій кількості, та паління, а також прийом наркотиків при вагітності пов’язують з негативними наслідками для вагітної та немовляти. Тому депресію слід лікувати призначеними лікарем медичними препаратами.
Більшість антидепресантів не асоціюється з підвищеним ризиком вроджених вад розвитку. При прийомі антидепресантів в ІІІ триместрі у новонароджених можливі дратівливість, порушення сну, порушення частоти дихання та серцебиття. В більшості випадків ці симптоми спостерігаються протягом кількох днів.
Пренатальний нагляд.
Дослідження продемонстрували, що жінки, які страждають психічними захворюваннями, включаючи депресію, нехтують медичним наглядом при вагітності. В цій групі жінок виявлено вищі показники передчасних пологів і смертності немовлят та породілль.
Післяпологова депресія.
Найсерйознішим наслідком нелікованої депресії при вагітності є ризик виникнення післяпологової депресії. Частота післяпологової депресії в загальній популяції становить 5-15% і є вищою у жінок з депресією при вагітності. Припускається, що післяпологова депресія впливає на здатність доглядати дитину та порушує з’язок матері з дитиною, що може мати негативний вплив на розвиток та поведінку дитини.
Депресія під час вигодовування:
Грудне вигодовування покращує здоров’я як матері, так і дитини. Жінки з депресією протягом вагітності можуть вигодовувати немовлят коротший період часу. Таке раннє припинення грудного вигодовування може призвести до повернення симптомів депресії. Якщо жінка здатна продовжувати грудне вигодовування, то прояви захворювання зменшуються і це може навіть попередити післяпологову депресію. Підтримка жінки на ранніх стадіях грудного вигодовування дозволяє їй годувати дитину довший час і є найкращим вибором як для жінки, так і для дитини.
Вплив на фертильність (чоловіків та жінок):
Можливе виникнення депресії на фоні неможливості завагітніти. У всіх пацієнтів з неплідністю є певні симптоми депресії.
Адаптовано за матеріалами:
- Сайт “MotherToBaby a service of the Organization of Teratology Information Specialists (OTIS)” (http://www.mothertobaby.org/).
- Інформаційна система Центру репродуктивної токсикології “Reprotox” (http://www.reprotox.org).
- Briggs G, Freeman R, Yaffe S. Drugs in Pregnancy and Lactation: a Reference Guide to Fetal and Neonatal Risk. Ninth edition, 2011, Wolters Kluwer, Lippincott Williams & Wilkins. 1728 pages. ISBN: 978-1-60831-708-0.