МБФ "ОМНІ-мережа для дітей"
Інформація про чинники, які порушують розвиток дітей

ДАКЛІЗУМАБ

Назва англійською мовою:  daclizumab.

Покази до призначення: профілактика відторгнення органа у хворих, що перенесли трансплантацію нирки (у складі імуносупресивної терапії разом з циклоспорином та кортикостероїдами) та для лікування розсіяного склерозу.

Управлінням з контролю за якістю харчових продуктів і лікарських засобів США (FDA) розпочато процедуру вилучення препарату з фармацевтичного ринку США і м’якого переводу пацієнтів на інші препарати). Європейське агентство з лікарських засобів (EMA) оголосило про відкликання препарату зінбріта через 12 повідомлень про серйозні запальні розлади головного мозку.

До прикладу, для лікування розсіяного склерозу рекомендовано наступні найновіші препарати: понворі, кесімпта, бафіертам, зепозія, вумеріті, мавенклад, майзент, окревус, лемтрада.

Група/призначення:

Селективні імуносупресивні засоби, інгібітори інтерлейкіну.

Альтернативні назви / синоніми: зенапакс, зінбріта.
Діюча речовина: даклізумаб.
Рекомендації при вагітності:

Не рекомендований, за винятком випадків, коли користь для матері переважає над ризиком для плода.

Рекомендації при лактації:

Відсутні дані про використання у людини – не рекомендується.

Прийом під час вагітності (короткий висновок):

Дослідженням в експериментальних тварин не вдалось продемонструвати вплив на ембріон, що розвивається, за винятком тестування з дозами, 30-кратними рекомендованій для людини. Контрольованих досліджень у вагітних жінок не проводилось. Тому відсутність досвіду застосування у людини не дозволяє належно оцінити ембріо/фетальний ризик.

Огляд 2004 року дійшов висновку, що імуносупресивні антитіла не мають великого впливу на вагітність, тому що призначаються для індукції імуносупресії або для попередження гострого відторгнення.

Виробник рекомендує жінкам репродуктивного віку використовувати ефективні контрацептиви перед початком лікування, під час лікування та ще 4 місяці після закінчення лікування.

Інформація щодо досліджень на тваринах:

Доклінічні дослідження токсичного впливу на розвиток препарату зенапакс продемонстрували підвищений ризик ранніх пренатальних втрат у мавп циномогус в порівнянні з групою тварин, що отримували плацебо.

Інформація щодо впливу на плід:

Даклізумаб є антагоністом рецептору інтерлейкіну-2 (IL-2), це імуносупресивний засіб, гуманізований (90% людський/10% мишиний) імуноглобулін G1 (IgG1), моноклональне антитіло. Даклізумаб класифікується як «не виснажуючий» (nondepleting) білковий імуносупресант, тобто він не знищує Т- чи В-лімфоцити. Препарат зв’язується тільки з сайтами IL-2 рецепторів, експресованими на поверхні активованих Т-лімфоцитів. Це зв’язування пригнічує опосередковану IL-2 активацію лімфоцитів.

Призначається в імуносупресивній схемі, яка включає циклоспорин та кортикостероїди.

Період напіввиведення становить 20 днів.

Невідомо, чи даклізумаб проникає через плаценту у людини. Молекулярна вага глікопротеїну може перешкоджати такому трансферу.

Відомо, що IgG проникають через плаценту, щонайменше в ІІІ триместрі, що, разом з подовженим періодом напіввиведення даклізумабу все ж-таки припускає деякий вплив на ембріон/плід.

Рецептори IL-2 можуть відігравати важливу роль в розвитку імунної системи, але потенційні наслідки впливу даклізумабу на цей розвиток невідомі. Більше того, знаходячись в системній циркуляції, препарат порушує відповідь імунної системи на антигенні виклики. Невідомо, чи здатність відповідати на ці виклики відновлюється після виведення даклізумабу з організму.

Застосування препарату під час вигодовування:

Відсутні повідомлення про використання даклізумабу в період лактації у людини.

Оскільки імуноглобуліни та інші великі молекули проникають до молозива в перші 2-3 дні після народження дитини, ймовірно, це відбувається і з даклізумаом в цей період. Очевидно неможливо уникнути впливу на немовля на цьому ранньому періоді лактації через подовжений період напіввиведення препарату – близько 20 днів. Екскреція до зрілого молока також можлива. Наслідки такого впливу для немовляти на грудному вигодовуванні невідомі.

В преклінічних дослідженнях токсичного впливу на розвиток з препаратом зенапакс мавпи циномогус в період лактації отримали 5-10-кратну рекомендованій для людини дозу. 4 з 7 тварин секретували з молоком дуже низький рівень препарату – 0,17-0,28% від показника в плазмі матері.

Через потенційні несприятливі наслідки для немовляти на грудному вигодовуванні слід прийняти рішення про припинення грудного вигодовування або припинення прийому препарату, залежно від важливості лікування для матері.

Вплив на фертильність (чоловіків та жінок): відсутня інформація.
Адаптовано за матеріалами:
  1. Briggs G, Freeman R, Towers C, Forinash A. Drugs in Pregnancy and Lactation: a Reference Guide to Fetal and Neonatal Risk. Eleventh edition, 2017, Wolters Kluwer. 1646 pages. ISBN: 978-1-4963-4962-0.
  2. Інформаційна система Центру репродуктивної токсикології “Reprotox” – http://www.reprotox.org.
  3. Інформація з бази даних “Drugs.com” – Daclizumab Use During Pregnancy.
  4. Інформаційний портал про ліки Національної медичної бібліотеки США – https://druginfo.nlm.nih.gov/drugportal/name/daclizumab.
  5. Інформація з бази даних “RxList” мережі WebMD – https://www.rxlist.com/search/rxl/daclizumab.
  6. База даних “Drugs and Lactation Database (LactMed)” – Daclizumab.
  7. Інформація про ліки з сайту Національної медичної бібліотеки США “MedlinePlus” – Daclizumab Injection.
  8. Mottershead M, Neuberger J. Daclizumab. Expert Opin Biol Ther. 2007 Oct;7(10):1583-96. doi: 10.1517/14712598.7.10.1583. PMID: 17916050.

 

Адаптовано 05.08.2022 р.:
Е.Й. Пацкун, лікар-генетик, кандидат медичних наук, доцент кафедри неврології, нейрохірургії та психіатрії Ужгородського національного університету
Переглянуто редакційною колегією 05.08.2022 р.


Будь ласка, дайте відповідь на ці чотири питання:

Хто Ви?

Результати

Loading ... Loading ...

Ваша оцінка сайту УТІС:

Результати

Loading ... Loading ...

Для чого потрібна інформація?

Результати

Loading ... Loading ...

Чи Ви ще повернетесь на наш сайт?

Результати

Loading ... Loading ...

Всього статей

1437

Наші сайти
Мистецтво
Мистецтво
Навчання
Навчання
Інформація
Інформація
Information
Information
Help Me!