ЦІАНІД
Група/призначення:
Ціаністий метал. Солі ціаніду в очищеному вигляді, не часто можна знайти в домі. Пари та водні суміші застосовувались для судової страти (так звана газова камера) та в фашистських концтаборах під час другої світової війни. Багато поширених рослин містять сполуки, що генерують ціаніди, а препарати, виготовлені з кісточок персиків, яблук та вишневого лавра застосовувались багато століть тому для суїциду, вбивств та екзекуцій. Надзвичайно велика кількість фруктів повинна бути спожита, щоб зміг відбутися істотний вплив ціаніду. Вплив ціаніду в індустрії може виникати від застосування газоподібного ціаністого водню як фуміганту та стерилізуючого агенту і при виготовленні та спалюванні деяких пластмас. Ціанід також є продуктом згорання сигаретного диму та палива. Токсичність ціаніду обумовлена спорідненістю ціаніду до тривалентного заліза у мітохондріальній цитохромоксидазі. Внутрішнє дихання таким чином пригнічується, а утилізація кисню порушується. Якщо рівні ціаніду в тканині швидко зростають, смерть може настати за хвилини. Менш пагубний вплив може призводити до токсичності, схожої на отруєння чадним газом (монооксид вуглецю) внаслідок гіпоксії мозку. Ціанід, зазвичай метаболізується до не токсичних форм, таких як тіоціанат.
Альтернативні назви/ синоніми: немає.
Діюча речовина: ціанід.
Рекомендації при вагітності: немає інформації.
Рекомендації при лактації: немає інформації.
Прийом під час вагітності (короткий висновок):
Ціанід може негативно впливати на розвиток ембріонів в експериментальних тварин. Немає даних щодо впливу на людину.
Інформація щодо досліджень на тваринах:
Активний метаболіт тіоціанат досягає навколоплідних вод та молока у щурів та свиней. Ембріотоксичність, включаючи тератогенність, індукується введенням ціаніду в ембріон курчат та вагітним хом’якам. Дослідження репродуктивності проводились на кролях та щурах, яких годували продуктами маніоки, що містять ціаніди; тератогенного впливу від лікування не виявлено. Аномалії зростання, зниження ваги головного мозку та ембріотоксичність були замічені у дослідженнях на щурах. Метаболічне вивільнення ціаніду з інших сполук було асоційоване з вродженими аномаліями у хом’яків, які піддавалися впливу. Дефекти у потомків залучили нервову систему, серце та кінцівки.
Вагітних свиней годували ціаністим калієм дозами до 6 мг/кг від 21 дня вагітності до пологів, відлучені поросята мали гістологічне ураження центральної нервової системи, розширення фолікулів щитоподібної залози, потовщення епітелію щитоподібної залози, колоїдні реабсорбційні зміни та вакуольну дегенерацію тубулярного епітелію нирок. Свині в групі середнього рівня впливу (4 мг/кг) мали підвищення частоти мертвонароджень. Вплив не змінив вагу при народженні і не викликав формування великих вроджених вад.
Інформація щодо впливу на плід:
Не виявлено синдромів вроджених вад розвитку у людини, пов’язаних з ціанід-вмістними сполуками.
Базуючись на експериментах з тваринами з препаратом, який генерує ціанід – нітропрусидом натрію існує стурбованість, що деякий вплив ціаніду може спричиняти вищі концентрації цієї речовини у плодів, ніж виявлені в материнській кров’яній системі.
Однак, терапевтичне застосування нітропрусиду натрію при гіпертонії у вагітних не призводить до великого ризику інтоксикації плоду ціанідом. Єдиним наслідком впливу на плід, асоційований з призначенням нітропрусиду натрію протягом вагітності була брадикардія.
Застосування препарату під час вигодовування:
Тіоціанат є звичайним компонентом молока. Годування ціанідом калію кіз в період лактації підвищувало рівень тіоціанату в тканинах кізлят.
Вплив на фертильність чоловіків та жінок: немає даних.
Адаптовано за матеріалами:
- Інформаційна система Центру репродуктивної токсикології “Reprotox” (http://www.reprotox.org).