КЛЕВІДИПІН
Назва англійською мовою: clevidipine.
Група/призначення:
Блокатор кальцієвих каналів.
Альтернативні назви / синоніми: немає.
Діюча речовина: клевідипін.
Рекомендації при вагітності:
Відсутні дані про використання у людини – дані від експериментальних тварин припускають ризик.
Рекомендації при лактації:
Відсутні дані про використання у людини – ймовірно сумісний.
Прийом під час вагітності (короткий висновок):
Відсутні повідомлення про використання препарату в період вагітності у людини. Репродуктивні дані від експериментальних тварин припускають ризик, але відсутність досвіду застосування у людини не дозволяє належно оцінити наслідки впливу на ембріон/плід. Інші блокатори кальцієвих каналів широко використовуються у вагітних в якості антигіпертензивних та токолітичних препаратів без ознак токсичного впливу на розвиток (нікардипін, ніфедипін, верапаміл). Допоки не буде накопичено досвіду застосування квелідипіну кращою альтернативою є призначення інших препаратів, таких як внутрішньовенний лабеталол, якщо важка гіпертензія вагітної потребує саме внутрішньовенного лікування.
Інформація щодо досліджень на тваринах:
Репродуктивні дослідження проводились у щурів і кролів в період органогенезу. Тваринам вводили дози на рівні відповідно 0,7 та 2,0 від максимальної рекомендованої для людини дози, виходячи з площі поверхні тіла, що призводило до зниження виживання плодів. Клевідипін проникає через плаценту щурів. У щурів при лікуванні на пізніх термінах вагітності та в період лактації відзначали залежне від дози підвищення частоти материнської смертності, подовження гестації та пологів на фоні доз на рівні ≥0,17 від максимальної рекомендованої для людини. Потомство цих самок продемонстрували нижчий рівень плідності в порівнянні з контрольною групою.
Довготривалі дослідження карциногенності у тварин не проводились через короткочасне застосування у людини. Клевідипін продемонстрував генотоксичність в трьох дослідженнях in vitro (ймовірно, за рахунок метаболіту формальдегіду), але цього не спостерігали in vivo. Фертильність та сексуальна поведінка не страждали у самців і самок щурів, яким вводили еквівалентну максимальній рекомендованій для людини дозу, хоча у самок відзначали псевдовагітність та зміни естрального циклу на фоні доз на рівні ¼ від максимальної рекомендованої для людини.
Інформація щодо впливу на плід:
Клевідипін – це блокатор кальцієвих каналів для внутрішньовенного введення. Призначається при гіпертензії у випадку неможливості застосування пероральних препаратів. Препарат швидко метаболізується до неактивних метаболітів, одним з яких є формальдегід. Рівень зв’язування з білками високий – понад 99,5%, період напіввиведення дуже короткий – приблизно 15 хвилин.
Не відомо, чи препарат проникає через плаценту людини. Молекулярна вага такий трансфер припускає, але високий рівень зв’язування з білками і дуже короткий період напіввиведення обмежуватимуть кількість, яка потрапить до ембріону/плода.
Застосування препарату під час вигодовування:
Відсутні повідомлення про використання клевідипіну в період лактації у людини. Молекулярна вага припускає екскрецію до грудного молока, але швидкий метаболізм, високий рівень зв’язування з білками обмежуватиме кількість препарату, яка проникатиме до грудного молока. Клевідипін вводиться внутрішньовенно у випадку не застосування пероральних препаратів і тому, малоймовірно, щоб жінка годувала дитину в цей час.
Вплив на фертильність (чоловіків та жінок): відсутня інформація.
Адаптовано за матеріалами:
- Briggs G, Freeman R, Towers C, Forinash A. Drugs in Pregnancy and Lactation: a Reference Guide to Fetal and Neonatal Risk. Eleventh edition, 2017, Wolters Kluwer. 1646 pages. ISBN: 978-1-4963-4962-0.