Інформація
      
Мистецтво
      
Навчання
Інформація про чинники, які порушують розвиток дітей

КЛЕМАСТИН

Група/призначення:  

Антигістамінний препарат,  блокатор Н1-рецепторів.

Альтернативні назви / синоніми: тавегіл.
Діюча речовина: клемастин.
Рекомендації при вагітності: сумісний.
Рекомендації при лактації:

Обмежені дані про застосування у людини; потенційно токсичний.

Прийом під час вагітності (короткий висновок):

В цілому антигістамінні препарати сумісні з вагітністю. Повідомлення про 1230 вагітних, які вживали клемастин не виявило підвищеного ризику вроджених вад. Однак, повідомляється про можливий зв’язок між препаратом та розвитком ретролентальної фіброплазії у недоношених новонароджених (вроджена патологія ока, є наслідком порушення регресу первинного склистого тіла, однобічне ураження; клініка: фіброзна мембрана, зрощена з задньою капсулою кришталика, мікрофтальм, мілка передня камера, розширені судини райдужки, васкуляризована ретролентальна мембрана, яка викликає тракцію циліарних відростків).

Інформація щодо досліджень на тваринах:

Дослідження у щурів та кролів з антигістамінними препаратами та клемастином не виявили тератогенних ефектів.

Інформація щодо впливу на плід:

Наводимо дані різних досліджень.

Дослідження шведського медичного реєстру народжень щодо 1230 жінок, які вживали клемастин у І триместрі вагітності з проспективним моніторингом за результатами вагітностей не показали значної різниці частоти вроджених вад в порівнянні з контрольною групою.

Також повідомляється про випадок вживання антигістамінного препарату (назва та доза не вказуються) за 2 тижні до передчасних пологів і зв’язок з виникненням ретролентальної фіброплазії у немовляти. Частота цієї вродженої вади становить 22% (19 випадків з 86) при використанні антигістамінних препаратів і 11% (324 з 2940) якщо мати не вживала такі препарати. На сьогодні не відомо про інші дослідження, які б підтвердили такі наслідки вживання препаратів, а також про можливий біологічний механізм такого ефекту.

Опитування, проведене Мічиганським медичним центром щодо результатів 229101 доношеної вагітності за період 1985-1992 років, виявило, що 1617 новонароджених зазнали впливу клемастину в І триместрі.  Великі вроджені вади виявлено у 71 дитини (4,4%), в тому числі: 13 випадків кардіоваскулярних вад, 3 розщілини обличчя, 3 розщілини хребта, 4 полідактилії, 4 гіпоспадії, 5 редукційних дефектів кінцівок.

Дослідження 2002 року не виявило тератогенного або іншого впливу на плід антигістамінних препаратів при використанні в ранніх термінах вагітності для лікування нудоти і блювоти (12394 жінки) та  алергії (5041 жінка). 1230 з цих жінок вживали клемастин.

Застосування препарату під час вигодовування:

 Препарат потрапляє в грудне молоко. Описується випадок, коли жінка при лактації почала приймати клемастин в дозі 1 мг двічі на день і через 12 годин у 10-ти місячного немовляти виявили сонливість, дратівливість, відмову від їжі, напруження в області шиї, крик високої тональності. Мати також приймала фентоїн та карбамазепін від посттравматичної епілепсії. Після припинення прийому клемастину через 24 години симптоми у дитини зникли. Виходячи з цього повідомлення, американська академія педіатрії відносить клемастин до ліків, які спричиняють вплив на немовлят, що знаходяться на грудному вигодовуванні і які треба призначати в цей період з обережністю.

При іншому дослідженні опитували жінок, які вживали антигістамінні препарати для лікування сезонної алергії або застуди в період лактації. 22,6% опитаних матерів відмічали сонливість, дратівливість або зменшення періоду сну у немовлят.  Ці відхилення не були розцінені жінками як серйозні, тому до лікарів не зверталися. При іншому дослідженні цієї ж групи науковців виявлено, що 9,4% матерів, які вживали антигістамінні препарати в період лактації  повідомили про аналогічні мінімальні реакції з боку новонароджених без залучення медичної допомоги. Найчастішим ефектом у немовлят була дратівливість.

Виходячи з антихолінергічних ефектів антигістамінних препаратів, вони, теоретично, можуть знижувати продукцію грудного молока. Проте відомо, що інші антигістамінні препарати виявляються в молоці у низькій концентрації. Якщо препарати справді знижують вироблення молока, то слід би припиняти їх вживання при лактації, проте точних даних про такий ефект ми не маємо.

Якщо вищеописані симптоми у немовляти та зниження продукції молока спостерігаються при вживанні мамою препарату, то правильним було б припинити лікування, але, видається, це трапляється нечасто.

Вплив на фертильність (чоловіків та жінок):

Немає інформації про негативний вплив препарату на фертильність.

Адаптовано за матеріалами:
  1. Інформаційна система Центру репродуктивної токсикології “Reprotox” (http://www.reprotox.org).
  2. Briggs G, Freeman R, Yaffe S. Drugs in Pregnancy and Lactation: a Reference Guide to Fetal and Neonatal Risk. Ninth edition, 2011, Wolters Kluwer, Lippincott Williams & Wilkins. 1728 pages. ISBN: 978-1-60831-708-0.

 

Адаптовано 11.05.2015 р.:
Е.Й. Пацкун, лікар-генетик, кандидат медичних наук, доцент кафедри неврології, нейрохірургії та психіатрії Ужгородського національного університету.
Переглянуто редакційною колегією 08.07.2015 р.Будь ласка, дайте відповідь на ці чотири питання:


Опитування
Хто Ви?
Лікар
Середній медпрацівник
Студент (інтерн)
Вагітна жінка
Родичі вагітної жінки
Зацікавлена особа
Інше


Подивитись результати

Опитування
Ваша оцінка сайту УТІС:
Відмінно
Добре
Задовільно
Погано


Подивитись результати

Опитування
Для чого потрібна інформація?
Для роботи
Для навчання
Для лікування
Для догляду за хворим
З цікавості
Інше


Подивитись результати

Опитування
Чи Ви ще повернетесь на наш сайт?
Повернусь і буду рекомендувати знайомим
Повернусь, бо потрібна інформація
Зайшов на сайт випадково
Не повернусь, бо не цікаво


Подивитись результати