ЦЕФДИТОРЕН
Група / призначення:
Антибактеріальні засоби для системного застосування. Цефалоспорини ІІІ покоління.
Альтернативні назви / синоніми: спектрацеф.
Діюча речовина: цефдиторен.
Рекомендації при вагітності: сумісний.
Рекомендації при лактації: сумісний.
Прийом під час вагітності (короткий висновок):
Відсутній досвід застосування при вагітності у людини. Велике дослідження 2001 року не виявило тератогенного ризику у випадку пренатального впливу цефалоспоринів.
Інформація щодо досліджень на тваринах:
Репродуктивні дослідження проводились з цефдиторену півосилу у щурів і кролів. У вагітних щурів та кролів дози, які у 24 та 4 рази, відповідно, перевищували рекомендовану для людини – 200 мг двічі на день, виходячи з площі поверхні тіла, не продемонстрували тератогенності. На фоні найвищої дози у щурів не порушувалась фертильність. А у кролів найвища доза призводила до вираженої материнської токсичності, а це, в свою чергу, до токсичності у плодів та переривання вагітності. Постнатальне дослідження у щурів з дозою, 18-кратною рекомендованій для людини не виявило негативного впливу на постнатальне виживання, фізичний та поведінковий розвиток, здатність до навчання, репродуктивні можливості при статевому дозріванні.
Інформація щодо впливу на плід:
Відсутня інформація про використання цефдиторену при вагітності у людини. Цефдиторен півосил є проліками*, які гідролізуються під час абсорбції до активного препарату – цефдиторену. Подібно до інших цефалоспоринів повинен проникати через плаценту у людини.
*Проліки (англ. prodrugs) — хімічно модифіковані форми продуктів (речовин), які в біосередовищах організму внаслідок метаболічних процесів перетворюються на ліки. |
Велике дослідження 2001 року не виявило тератогенного ризику при пренатальному впливі цефалоспоринів, використавши базу даних Угорського наглядового дослідження випадок-контроль за період 1980-1996 років (Hungarian Case–Control Surveillance of Congenital Abnormalities) для вивчення асоціації між цефалоспоринами (цефалексин, цефаклор, цефамандол, цефоперазон, цефотаксим, цефтибутен, цефуроксим) та вродженими вадами. Основну групу становили 22865 вагітних, у плодів або новонароджених яких діагностували вроджену патологію. Відповідні контролі – вагітні без вроджених аномалій у потомства.
Застосування препарату під час вигодовування:
Відсутня інформація про використання цефдиторену при лактації у людини. Оскільки інші цефалоспорини проникають до грудного молока, це очікується і у випадку лікування цефдитореном.
Існують три потенційні проблеми для немовляти на грудному вигодовуванні: модифікація флори кишківника, прямий вплив на немовля (алергічна відповідь або сенсибілізація), ускладнення інтерпретації результатів культури у випадку необхідності обстеження з приводу гіпертермії.
Американська академія педіатрії у 2001 році визнала цефалоспорини сумісними з грудним вигодовуванням.
Вплив на фертильність (жінок та чоловіків): немає даних.
Адаптовано за матеріалами:
- Briggs G, Freeman R, Towers C, Forinash A. Drugs in Pregnancy and Lactation: a Reference Guide to Fetal and Neonatal Risk. Eleventh edition, 2017, Wolters Kluwer. 1646 pages. ISBN: 978-1-4963-4962-0.
- Сайт «Is it compatible with breastfeeding?» Асоціації сприяння культурним та науковим дослідженням грудного вигодовування (http://e-lactancia.org/breastfeeding/cefditoren-pivoxil/product/).
- База даних “Drugs and Lactation Database (LactMed)” (https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK501325/).