МБФ "ОМНІ-мережа для дітей"
Інформація про чинники, які порушують розвиток дітей

КАСТОРОВА ОЛІЯ

Назва англійською мовою:  castor oil.
Група/призначення: проносний засіб.
Альтернативні назви / синоніми: рицинова олія.
Діюча речовина: рицинова олія.
Рекомендації при вагітності:

Дані про використання у людини припускають ризик.

Рекомендації при лактації:

Відсутні дані про використання у людини – потенційно токсичний.

Прийом під час вагітності (короткий висновок):

З давніх часів касторову олію використовували для стимуляції пологів, проте немає свідчень ані про ефективність, ані про безпеку для плода/новонародженого. Одне дослідження не виявило ефективності препарату для стимуляції пологів. Дуже рідко касторова олія може спричиняти захворювання у матері та навіть смерть. Поширеним явищем є нудота та блювота.  Механізм окситоцидного ефекту препарату не відомий, але може бути обумовлений системним всмоктуванням олії, що стимулює скорочення матки. Через доступність безпечніших та більш фізіологічних препаратів, таких як окситоцин, динопростон, мізопростол, потреби у призначенні касторової олії для стимуляції пологів не має.

Доступне повідомлення про множинні вроджені вади внаслідок вживання рицинових  бобів на ранніх термінах вагітності, і, хоча, цей факт потребує підтвердження, рицинові боби протипоказані вагітним.  Щодо касторової олії:  обмежена інформація про використання у людини не свідчить про користь для матері чи плода. Потенційними токсичними наслідками є маткова кровотеча та переривання вагітності. Тому слід уникати використання касторової олії в якості проносного засобу чи з інших причин до завершення вагітності.

Інформація щодо досліджень на тваринах:

При лікуванні вагітних щурів пероральним введенням касторової олії в дозі 950 мг/кг на 1-7, 7-14, 14-21 або 1-21 днях вагітності  не виявляли зміни ваги матерів. На 21 день вагітності підвищувались концентрації прогестерону та естрогену, також відзначали зменшення розміру посліду, аногенітальної відстані у дитинчат чоловічої статі, зменшення окружності голови та ваги новонароджених. Спостерігали передчасний статевий розвиток.

У самців на 90-й день постнатального розвитку виявляли зменшення ваги яєчок, маси тіла, зменшення числа, рухливості та зміну морфології  сперматозоїдів, зниження концентрації тестостерону. У лікованих вагітних щурів відзначали зниження концентрації прогестерону і естрогену.

Тривале призначення касторової олії мишам і щурам не призводило до несприятливого впливу на показники сперми у самців чи естральний цикл у самок.  Продемонстровано, що рицинолева олія спричиняє значне підвищення величини і частоти скорочень матки у вагітних і невагітних мишей.

Інформація щодо впливу на плід:

Рицина – це декоративна рослина родом з Вест Індії. Олію отримують холодним віджимом з бобів (насіння), це є суміш тригліцеридів, основною сполукою якої є рицинолева кислота, а також лінолева, олеїнова, пальмітинова та стеаринова кислоти. Олія, крім цього, містить токсини, такі як рицин і рицини, які видаляються при наступній обробці. При пероральному прийомі касторова олія гідролізується в дванадцятипалій кишці панкреатичною ліпазою з вивільненням гліцерилу та активного інгредієнту – рицинолевої кислоти. Рицинові боби містять рицин і можуть спричинити отруєння. Касторову олію використовували для індукції пологів, в якості проносного засобу, протизаплідного крему, лубриканту, пом’якшувача для шкіри. Також препарат комбінувався з хініном для індукції пологів та місцево як контрацептивний або абортивний засіб.

Повідомлення 1983 року описало немовля із затримкою розвитку, судомами, черепно-лицевими дизморфіями, сегментацією хребців. 20-річна мама дитини приймала касторову олію один раз на місяць в якості контрацептиву за 3 місяці перед вагітністю та ще протягом 2 місяців вагітності. Інших препаратів жінка не приймала.  Оскільки рицин є потенційним токсином, на думку авторів вади були пов’язані з прийомом цих бобів.  Згідно з оглядом 2002 року рицинові боби стимулюють менструації та призводять до аборту. Касторову олію використовували для індукції пологів ще в Стародавньому Єгипті. Дослідження 1958 року оцінювало ефективність касторової олії для такого показу. Перша частина дослідження включала опитування завідувачів акушерських відділень 50 навчальних медичних закладів. З 32 лікарів, які надали відповідь, 16 ніколи не використовували касторову олію для індукції пологів, а інші 16 –  інколи призначали. Ретроспективний огляд охопив 114 випадків індукції пологів за період 1952-1954 років.  Всі випадки включали розрив оболонок і призначення окситоцину. Було виділено 4 підгрупи: розрив оболонок та окситоцин (N=24); додатково клізма (N=27); додана касторова олія (N=31); додані касторова олія та клізма (N=32). Середній час індукції пологів в окремих групах становив 4, 2, 4 і 4 години відповідно. Ці результати свідчать про відсутність переваги касторової олії.

У 1959 році в 60 жінок на 38-41 тижнях вагітності вивчали вплив на діяльність матки наступних чинників: касторової олії, мильної клізми, гарячої ванни або комбінації всіх. Касторова олія разом з мильною клізмою показали найкращий ефект, переважно завдяки олії, в той час як гаряча ванна – незначний.  Відсутня інформація про час пологів, результати вагітностей. Проте, виходячи виключно з активності матки, дослідники дійшли висновку, що індукція пологів за допомогою касторової олії з мильною клізмою або без неї, була ефективною.

Дослідження 1999 року з’ясувало, що 90 акушерок, які використовували рослинні продукти для індукції пологів, найчастіше обирали касторову олію (93%). Використані дози коливались в межах 5-120 мл.

Механізм окситотичного ефекту невідомий, різні дослідники вважають, що він є вторинним до перистальтики кишківника або як внаслідок підвищення концентрації простагландину Е.  Проте коротке повідомлення 2002 року зазначає, що цей ефект обумовлений системною абсорбцією рицинолевої кислоти, яка і викликає скорочення мускулатури матки.

Нудота та діарея часто зустрічаються після пологів. Касторова олія напряму не впливає на плід чи на оцінку за шкалою Апгар, проте більшість повідомлень не вказують стан новонароджених. Два рев’ю дійшли висновку щодо недостатності даних, які б підтримували використання касторової олії для індукції пологів.

Дослідження 1987 року повідомило про підвищення частоти забарвлення амніотичної рідини у жінок, які отримували в пологах касторову олію при порівнянні з контрольною групою жінок. Забарвлення меконієм спостерігали у 4-х (2,3%) із 174 жінок, які отримували касторову олію в порівнянні з 0 жінок з 304 з контрольної групи (p<0,1). Хоча автори вважають результат значущим, різниці могло б не бути, якби було використано стандартне значення p <0,05. Інше повідомлення інформує, що 10,4% жінок, які отримували касторову олію продемонстрували забарвлення навколоплідних вод меконієм проти 11,5% з контрольної групи.

У 1988 році було опубліковано повідомлення про випадок емболії навколоплідними водами, пов’язаний з касторовою олією. 33-річна жінка в терміні 40 тижнів неускладненої вагітності та з неускладненим анамнезом прийняла 30 мл касторової олії для індукції пологів.  Приблизно через 60 хвилин наступив спонтанний розрив оболонок з наступною зупинкою серця. Народився мертвий плід без видимих аномалій, з нормальною плацентою.  В крові матері виявили сквамозні клітини плода та залишки амніотичної рідини. Клінічний перебіг ускладнювався судомами та ознаками дисемінованого внутрішньосудинного згортання. ЕЕГ продемонструвала ознаки аноксичної енцефалопатії. На момент повідомлення жінка продовжувала знаходитись у стійкому вегетативному стані.

У 2003 році повідомили про розрив матки у 39-річної жінки на 39-му тижні вагітності. Після прийому 5 мл касторової олії наступило короткочасне випорожнення кишківника з наступним вираженим болем у животі і розривом мембран. Повторний кесаревий розтин було проведено через дистрес плоду та закритої довгої шийки матки, виявлено пуповину, яка виступала з місця розриву поперечного рубця довжиною 2 см.  Народилась дівчинка вагою 2724 грам з оцінкою за шкалою Апгар 9 балів на 1-й і 5-й хвилинах.

Незвичне використання касторової олії вагітною повідомлено у 1967 році: нанесення на зів шийки матки для полегшення вагінальних пологів. Автор зазначив, що використання касторової олії для змащування піхви і зіву в пологах часто використовують акушерки в певних регіонах.

Застосування препарату під час вигодовування:

Касторову олію використовують перорально для стимуляції виділення грудного молока, але доказів ефективності не виявлено. Основна діюча речовина – рицинолеїнова кислота абсорбується системно і може проникати до грудного молока. Діарея є потенційним ускладненням у немовляти на грудному вигодовуванні. У сільській місцевості Індії новонародженим іноді дають касторове масло через його проносні властивості для очищення кишечника від меконію. Однак, такий підхід не рекомендується через небезпеку  паралітичної непрохідності кишечника та аспіраційної пневмонії у немовляти.

Вплив на фертильність (чоловіків та жінок): відсутня інформація.
Адаптовано за матеріалами:
  1. Briggs G, Freeman R, Towers C, Forinash A. Drugs in Pregnancy and Lactation: a Reference Guide to Fetal and Neonatal Risk. Eleventh edition, 2017, Wolters Kluwer. 1646 pages. ISBN: 978-1-4963-4962-0.
  2. Інформаційна система Центру репродуктивної токсикології “Reprotox” (http://www.reprotox.org).
  3. База даних “Drugs and Lactation Database (LactMed)” – https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK501875/.
  4. Сайт “MotherToBaby – a service of the Organization of Teratology Information Specialists (OTIS)” – http://www.mothertobaby.org/.

 

Адаптовано 31.03.2022 р.:
Еріка Пацкун, лікар-генетик, кандидат медичних наук, доцент кафедри неврології, нейрохірургії та психіатрії Ужгородського національного університету.
Переглянуто редакційною колегією 31.03.2022 р.


Будь ласка, дайте відповідь на ці чотири питання:

Хто Ви?

Результати

Loading ... Loading ...

Ваша оцінка сайту УТІС:

Результати

Loading ... Loading ...

Для чого потрібна інформація?

Результати

Loading ... Loading ...

Чи Ви ще повернетесь на наш сайт?

Результати

Loading ... Loading ...

Всього статей

1443

Наші сайти
Мистецтво
Мистецтво
Навчання
Навчання
Інформація
Інформація
Information
Information
Help Me!