Інформація
      
Мистецтво
      
Навчання
Інформація про чинники, які порушують розвиток дітей

ВУГЛЕКИСЛИЙ ГАЗ ТА ВАГІТНІСТЬ

Вуглекислий газ є природною складовою атмосфери, продуктом спалювання викопного палива. Він має парникові властивості, тобто сприяє утриманню тепла на поверхні Землі і вносить основний вклад у глобальне потепління. COє побічним продуктом дихання, також утворюється при спалюванні сигаретного диму. Затверділий діоксид вуглецю (сухий лід) переходить у газоподібний стан, минаючи рідку фазу.

Токсична дія вуглекислого газу виявляється при його вмісті в повітрі 3-4% і полягає в подразненні дихальних шляхів, запамороченні, головному болі, шумі у вухах, психічному збудженні, непритомному стані.

Гіперкапнія – це патологічний стан, який спричинює надмірна кількість CO2 в крові; отруєння вуглекислим газом. Іноді може супроводжувати гіпоксію*.

*Гіпоксія,  або кисневе голодування – це патологічний стан, під час якого тканини і органи недостатньо насичуються киснем або кисню достатньо, але він не засвоюється тканинами.

Альтернативні назви / синоніми:

Діоксид вуглецю, оксид карбону, СО₂, сухий лід,

Діюча речовина:  вуглекислий газ.
Рекомендації при вагітності:

Уникнення високих концентрацій вуглекислого газу.

Рекомендації при лактації: відсутня інформація.
Вплив під час вагітності (короткий висновок):

В експериментальних тварин вуглекислий газ у вигляді інгаляцій вагітним може порушувати розвиток ембріона. Інформація про вплив на людину в період вагітності відсутня.

Інформація щодо досліджень на тваринах:

Дослідження можливих репродуктивних наслідків надмірного впливу вуглекислого газу в деяких випадках ускладнюються наявністю дефіциту кисню (гіпоксії), що незалежно впливає на розвиток ембріону. Коли вагітні щури інгаляційно отримували вуглекислий газ (концентрація 3%) у потомства виявляли вади серця. В іншому дослідженні потомство вагітних щурів з пренатальним впливом до 30% вуглекислого газу мали порушення розвитку зубів. У вагітних щурів вплив концентрації 10% асоціювався з підвищенням частоти дефектів хребців у потомства, а концентрації 8% протягом кількох днів на пізніх термінах вагітності – до  прискорення дозрівання легень у плодів, що узгоджується із збільшенням дихальних зусиль плодів, індукованих гіперкапнією у матері.

Концентрації вуглекислого газу, які використовувались в експериментах на тваринах, зазначених вище, набагато більші за ті, які зазвичай зустрічаються в навколишньому середовищі.

Інформація щодо впливу на плід:

Як і монооксид вуглецю (чадний газ), діоксид вуглецю (вуглекислий газ) може загрожувати ненародженій дитині, якщо вагітна зазнала впливу в концентрації, достатній для спричинення непритомності. Дослідники вивчали індукцію дихальних рухів плода шляхом інгаляції 3% вуглекислого газу як допоміжний засіб для прогнозування передчасних пологів. Дослідження за допомогою доплера припускає, що вплив 3% вуглекислого газу призводить до селективного зменшення циркуляторного опору в головному мозку плода.

Застосування препарату під час вигодовування: відсутня інформація.
Вплив на фертильність (чоловіків та жінок):

Діоксид вуглецю та бікарбонат натрію, його іонна форма у водних розчинах є компонентами виділення жіночих статевих шляхів, особливо фаллопієвих труб. При фізіологічних концентраціях (25 mM NaHCO3:5% CO2), вони, як вважається, відіграють певну роль в гіперактивації сперми та капацитації**. При дуже високих концентраціях діоксид вуглецю зворотно іммобілізує сперматозоїди, що використовується при процедурі штучного запліднення ІКСІ (ін’єкція сперматозоїда в яйцеклітину (ICSI) (див. статтю Допоміжні репродуктивні технології та вагітність).

**Капацитація – набування сперматозоїдами ссавців здатності до проникнення через оболонку в яйцеклітину. Здійснюється в статевих шляхах самки під впливом секретів, які виробляються стінками яйцепроводів та матки.

Адаптовано за матеріалами:
  1. Інформаційна система Центру репродуктивної токсикології “Reprotox” (http://www.reprotox.org).

 

Адаптовано 16.01.2017 р.:
Е.Й. Пацкун, лікар-генетик, кандидат медичних наук, доцент кафедри неврології, нейрохірургії та психіатрії Ужгородського національного університету.
Переглянуто редакційною колегією 16.01.2017 р.Будь ласка, дайте відповідь на ці чотири питання:


Опитування
Хто Ви?
Лікар
Середній медпрацівник
Студент (інтерн)
Вагітна жінка
Родичі вагітної жінки
Зацікавлена особа
Інше


Подивитись результати

Опитування
Ваша оцінка сайту УТІС:
Відмінно
Добре
Задовільно
Погано


Подивитись результати

Опитування
Для чого потрібна інформація?
Для роботи
Для навчання
Для лікування
Для догляду за хворим
З цікавості
Інше


Подивитись результати

Опитування
Чи Ви ще повернетесь на наш сайт?
Повернусь і буду рекомендувати знайомим
Повернусь, бо потрібна інформація
Зайшов на сайт випадково
Не повернусь, бо не цікаво


Подивитись результати