МБФ "ОМНІ-мережа для дітей"
Інформація про чинники, які порушують розвиток дітей

КАЛЬЦІПОТРІЕН

Назва англійською мовою:  calcipotriene.
Група/призначення:

Дерматологічний препарат для лікування псоріазу.

Альтернативні назви / синоніми: кальціпотріол, дайвонекс,
Діюча речовина: кальціпотріен.
Рекомендації при вагітності:

Відсутні дані про використання у людини; ймовірно сумісний.

Рекомендації при лактації:

Відсутні дані про використання у людини; ймовірно сумісний.

Прийом під час вагітності (короткий висновок):

Відсутня інформація про використання кальціпотріену в період вагітності у людини. Дані від експериментальних тварин припускають помірний ризик, але відсутні докази того, що похідні вітаміну D призводять до токсичного впливу на розвиток. Тільки невелика кількість препарату абсорбується до системної циркуляції, а ембріо-фетальний ризик, ймовірно, є подібним до кальцитріолу, який визнаний сумісним з вагітністю.

Два огляди 2002 та 2005 років щодо лікування псоріазу визнали місцеве застосування кальціпотріену безпечним для вагітних. В одного новонародженого з пренатальним впливом кальцитріолу спостерігали помірну гіперкальціемію, що є потенційним ускладненням при використанні кальціпотріену також.

Інформація щодо досліджень на тваринах:

Репродуктивні дослідження проводились у щурів і кролів з пероральним застосуванням препарату, очікувана біодоступність склала 40-60%. Розраховано дози, які не шкодять плодам і матерям – вони рівні очікуваному системному впливу від нанесеної на шкіру дози, виходячи з площі поверхні тіла (BSAbody surface area; HSEL – рівні системного впливу на людину). У щурів пероральні дози на рівні 7,4 від описаної вище (HSEL) призводили до істотного підвищення частоти скелетних аномалій (збільшені тім’ячка (ймовірно за рахунок впливу на метаболізм кальцію) та додаткові ребра. У кролів відзначали  зростання токсичних проявів у плодів і матерів також на фоні 7,5 від HSEL. Дози на рівні 17,5 від HSEL спричиняли підвищення частоти виникнення лобкових кісток, додаткових фаланг передніх кінцівок та неповної оссифікації кісток.

Довготривалі дослідження карциногенезу в мишей з місцевими застосуванням кальціпотріену без впливу ультрафіолетового випромінювання не продемонстрували істотних змін в частоті виникнення пухлин. Проте, коли миші зазнали ще й впливу ультрафіолетового випромінювання, препарат посилював ефект  випромінювання на спричинення пухлин шкіри. Кальціпотріен не продемонстрував мутагенності в численних дослідженнях на фоні пероральних доз до 7,5 від HSEL, не порушував фертильності та репродуктивної поведінки у щурів.

Інформація щодо впливу на плід:

Кальціпотріен є синтетичним похідним вітаміну D3 (кальцитріолу), доступний у вигляді крему, мазі, розчинів. Призначається для лікування плямистого псоріазу у дорослих. Клінічні дослідження з препаратом у вигляді мазі виявили, що приблизно 6% та 5% нанесеної дози абсорбується до системного кровотоку, нанесеного на шкіру з псоріазом та не змінену шкіру відповідно. Велика кількість абсорбованого препарату перетворюється на неактивний метаболіт протягом 24 годин після нанесення на шкіру.

Метаболізм аналогічний такому в кальцитріолу. Системна абсорбція крему та розчинів не вивчалась.

Невідомо, чи кальціпротріен проникає через плаценту у людини. По аналогії з кальцитріолом препарат проникає до кровотоку плода.

Застосування препарату під час вигодовування:

Відсутні повідомлення про використання кальціпотріену в період лактації у людини. Тільки невелика кількість абсорбується до системного кровотоку і, можливо, проникає до грудного молока. Оскільки препарат є синтетичним похідним вітаміну D, який є сумісним з грудним вигодовуванням, місцеве використання кальціпотріену класифікується аналогічно.

Вплив на фертильність (чоловіків та жінок): відсутня інформація.
Адаптовано за матеріалами:
  1. Briggs G, Freeman R, Towers C, Forinash A. Drugs in Pregnancy and Lactation: a Reference Guide to Fetal and Neonatal Risk. Eleventh edition, 2017, Wolters Kluwer. 1646 pages. ISBN: 978-1-4963-4962-0.
  2. Інформаційна система Центру репродуктивної токсикології “Reprotox” (http://www.reprotox.org).
  3. База даних “Drugs and Lactation Database (LactMed)” –  https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK501623/.

 

Адаптовано 28.12.2021 р.:
Еріка Пацкун, лікар-генетик, кандидат медичних наук, доцент кафедри неврології, нейрохірургії та психіатрії Ужгородського національного університету.
Переглянуто редакційною колегією 28.12.2021 р.


Будь ласка, дайте відповідь на ці чотири питання:

Хто Ви?

Результати

Loading ... Loading ...

Ваша оцінка сайту УТІС:

Результати

Loading ... Loading ...

Для чого потрібна інформація?

Результати

Loading ... Loading ...

Чи Ви ще повернетесь на наш сайт?

Результати

Loading ... Loading ...

Всього статей

1434

Наші сайти
Мистецтво
Мистецтво
Навчання
Навчання
Інформація
Інформація
Information
Information
Help Me!